Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Titlul Jurnalului de azi in Franta Dacia Flexfuel

Titlul Jurnalului de azi
    Dacia leader in Fanta la oferta de motorizari ecologice Flex fuel (ETHANOL) si in tzara de origine ethanolul nici nu exista la pompa !
    Normal lear sta in git la romani sa mearga cu 0,59€/litrul de ethanol !
    RUSHINE.............................

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

cei mai batrani stiu efectele ethanolului asupra sanatatii... el era folosit in anii '80 cand benzina era data pe cartela si de obicei taximetristii foloseau ethanol, o buna parte din ei au murit de boli cardiovasculare, hepatice sau de tiroida

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Aualeu ,aualeu nu situ cit te stii in automobile dar asta este , in nici un caz alcoolul nu este nociv sanatatzii ,doar daca il bei ,normal, in rest voi in Romania ati faucut niste anlegeri extrem de ....
    Cind povestesc in jurul meu ca in Romania presedintele este Ger.... ca antrenorul echipei nationale de Fotbal este Ger.... sunt morti de ris ,sa nu mai spun ca le platiti pensia cumparindule junghiurile WW,BMW,Mercedes.....
    Bunicul meu a fost deportat si a murit lucrind in uzinele ... de la Munchen ale uni constructor .....Urasc poporul asta vai vai nu poti sa iti imaginezi,Cit despre Ethanol E85 este sport national in forte mute tari printre care USA .....
    si Hummer ul lui Swarzeneger et pe Ethanol , in brazilia sunt ätit de saraci ca il fac ei acasa in butoaie pun sfecla shi porumb la fermentat dupa care il strecoara cu tricoul direct in rezrvor.....
    Singurii opozanti in europa ethanolului sunt Taxele, Nemtii care nu au tehnologia shi lobi petrolului.......

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by francezul View Post
    Aualeu ,aualeu nu situ cit te stii in automobile dar asta este , in nici un caz alcoolul nu este nociv sanatatzii ,doar daca il bei ,normal, in rest voi in Romania ati faucut niste anlegeri extrem de ....
    Cind povestesc in jurul meu ca in Romania presedintele este Ger.... ca antrenorul echipei nationale de Fotbal este Ger.... sunt morti de ris ,sa nu mai spun ca le platiti pensia cumparindule junghiurile WW,BMW,Mercedes.....
    Bunicul meu a fost deportat si a murit lucrind in uzinele ... de la Munchen ale uni constructor .....Urasc poporul asta vai vai nu poti sa iti imaginezi,Cit despre Ethanol E85 este sport national in forte mute tari printre care USA .....
    si Hummer ul lui Swarzeneger et pe Ethanol , in brazilia sunt ätit de saraci ca il fac ei acasa in butoaie pun sfecla shi porumb la fermentat dupa care il strecoara cu tricoul direct in rezrvor.....
    Singurii opozanti in europa ethanolului sunt Taxele, Nemtii care nu au tehnologia shi lobi petrolului.......
    100% Adevarat .... Romania anilor 90 au o istorie despre butelii incarcate cu GPL la juma de pret dar na s-au prins jupanii si le-au interzis .... Eu personal am un amarat de ford fiesta 1.4 tdci o data la 3 luni fac 30 lt disel 50 cl acetona 99% 10lt ulei porumb la 1€ lt . Fac 800 km cu un plin de genul ,castigul este minim dar na ma simt bine cand fur statul )
    ODIHNESTETE IN PACE VADIM TUDOR
    IUBESC Noua Dreaptă este o mişcare, nu un partid. Încă de la întemeiere, din anul 2000, ducem o luptă permanentă de trezire a conştiinţelor si de avertizare asupra pericolelor care ameninţă neamul românesc

BUY MADE IN ROMANIA (ajuta si tu la cresterea productiei interne)

Alba_Iulia

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ALBA2 View Post
    ... o data la 3 luni fac 30 lt disel 50 cl acetona 99% 10lt ulei porumb la 1€ lt . Fac 800 km cu un plin de genul...
    Nu vreau sa fiu rautacios dar cu 800 km la 3 luni inseamna ca nu ai nevoie de masina, mai castigat ai fi sa mergi pe jos sau cu transportul in comun, asa ai ajuta "productia interna" mai mult decat arzand uleiul subventionat...
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by francezul View Post
    Aualeu ,aualeu nu situ cit te stii in automobile dar asta este , in nici un caz alcoolul nu este nociv sanatatzii ,doar daca il bei ,normal
    Cred ca omul se referea la efectele inhalarii vaporilor, ca urmare a manipularii repetate fara echipament de protectie. Probabil ca in conditiile de atunci taximetristii aia il tot turnau din diferite butoaie in canistre, din canistre in rezervor cu palnia etc.

Cat despre partea cu nemtii, noua cu Carol I si Ferdinand (care erau nemti get-beget, de import) nu ne-a mers prea rau. Dar fiecare popor cu uscaturile lui, nici mie nu mi-ar conveni sa fiu judecat dupa ciorditorii plecati la produs in Germania, nici eu nu-i judec pe nemti dupa Hitler care oricum era austriac...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Este masina care merg la munca 3,5 km dus 3,5 intors de luni pana vineri .....
    ODIHNESTETE IN PACE VADIM TUDOR
    IUBESC Noua Dreaptă este o mişcare, nu un partid. Încă de la întemeiere, din anul 2000, ducem o luptă permanentă de trezire a conştiinţelor si de avertizare asupra pericolelor care ameninţă neamul românesc

BUY MADE IN ROMANIA (ajuta si tu la cresterea productiei interne)

Alba_Iulia

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)