Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Caut in Bucuresti un electronist sau pe cineva care facut si se pricepe pentru schimbarea condensatorului 848 la un VU+ DUO, pentru remedierea deficientei de semnal a receptorului la scanarea posturilor SD/HD.

Contracost evident.

Romeo.
    bucuresti, 0.9 m.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca pentru regulatorul de tensiune Z1021AI cineva mai sus a pus un link de la Magazinul Adelaida, pentru Condensatoarele C807 si C848 ma poate ajuta cineva cu link-urile de la magazinul respectiv ?

I-am sunat pe cei de la magazin si cand i-am intrebat de Condensatoarele 807 si 848 mi-au zis ca alea sunt coduri de pe placa, si ulterior am vazut si eu o poza a placii si aveau dreptate. M-au intrebat si de marime, n-am stiut ce sa le explic mai mult.

As vrea si eu un link de la Adelaida sau de la orice alt magazin.

Multumesc

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@romeo - gasesti condensatorii pe Maica Domnului. Cam asta ar trebui sa schimbi; C812 1000uF/10V, C819 1000uF/10V, C848 1000uF/10V, C816 220uF/16V, C843 220uF/16V, C860 220uF/16V, C264 220uF/16V. Dar mai verifica si tu ca nu e greu sa dai capacul jos. Poti lua si 1200 -1500uF in loc de 1000uF sau 16V in loc de 10V. Dar sa nu iei mai mici. Obligatoriu la 105 C si condensatori de calitate. Eu te-as ajuta, dar nu suntem din aceiasi localitate. Dar sigur gasesti un electronist capabil sa iti schimbe acesti condensatori. Scoate placa de baza, cumpara condensatorii si te duci cu lectia invatata. Succes.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@zappaf
    chiar am desfacut carcasa receiverului astazi sa stii, dar spre dezamagirea mea, foarte greu gasesti condensatorii, trebuie sa ai o lupa la indemana, altfel nu ii dibuiesti, dar asta e tehnologia in definitiv, micro si nano ....... multumesc frumos pentru raspuns si precizari .......am sa merg unde mi-ai spus sa caut condensatorii respectivi, dar ce inseamna de calitate, toti vanzatorii stii cum sunt, tot ce vand e proaspat si de calitate ......e vreo marca de condensatori ?......stiu ca-s ieftini, dar ce sa caut?

in alta ordine de idei , ai cumva vreo schema electronica a receiverului sa gasesc mai usor condesatorii respectivi ?........si ce ai dorit sa spui cu "Obligatoriu la 105 C si condensatori de calitate."? ......la ce faci referire cu 105 C?

sper sa gasesc un electronist, dar trebuie multa finete ca piesele sunt delicate.

multumesc inca o data.

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

UIte aici o schema - http://www.girlshare.ro/3489805165 . Cauta condensatori low ESR, Panasonic, Sanhwa, Vishay. 105 grade C. Sunt si la 85 grade celsius. Evita-i pe ce-i de 85. Pe placa de baza acesti condensatori ii gasesti in zona mufei care vine de la sursa de tensiune. Acolo cauta. Examineaza si condensatorii de la sursa. Sa nu fie vreunul umflat.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@zappaf

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, multumesc frumos ptr raspuns.

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@zappaf

cei de la conex electronics au zis ca pot aduce la comanda condensatori de 220 MF/16V impedanta redusa ELITE model ED1C221MNN0812 - astia sunt buni ?

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce atatea fite ptr un kk de condensator. E posibil sa fie si integratul de vina. Daca habar nu ai ce e ala condensator stai linistit si lasa un electronist sa rezolve problema ...cu conditia sa i dai si ceva detalii gasite pe net. Cineva mi a spus ca e un integrat foarte sensibil in zona ...ce trebuie descarcat electrostatic sau ceva de genul asta. Daca nu il mai repari ...cumpar eu telecomanda.

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by romeo View Post
    @zappaf

cei de la conex electronics au zis ca pot aduce la comanda condensatori de 220 MF/16V impedanta redusa ELITE model ED1C221MNN0812 - astia sunt buni ?

Romeo
    Daca n-ai gasit inca ia`uita-ce aici
    http://electronicservice.shopmania.b...%C2%AE-7751581
    dm500s Vu+Zero hss1170...şî maxim şasă cai frumoşi

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am schimbat C848 1000uF/10V, si merge perfect. VU DUO merge la mine de cand a aparut 2009. Si va mulzumesc pentru informati.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)