Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 5 EUR (5%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3

Thread: Alegere imagine

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Alegere imagine

Salutare,

Incepand de maine o sa fiu fericitul proprietar al unui Duo2 dvb-c. Promit sa ma apuc de citit temeinic acest forum. Deocamdata va rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarele informatii ca sa fac o alegere buna:

1. ce imagine/imagini e compatibila cu cam oficial de la DigiCablu. Stiu ca e ciudat dar daca tot il am si tot il platesc mi-ar placea sa il folosesc.
    2. exista vre-o imagine care sa mearga facut update de la distanta...adica nu cu stick. Problema e ca receiver o sa stea in Romania si eu in Olanda.
    3. daca e un tuner dual se poate folosi acelasi cam pentru a decoda ambele canale, sau trebuie doua cam-uri.

Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ajutor.

Dorin

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pe Duo2 nu o sa mearga nicio imagine cu CAM-ul CI+ de la Digi. Sunt imagini care fac update online(OpenAtv sau BlackHole) dar daca nu il folosesti intensiv, ci strict pt DVB-C, nu prea ai de ce sa faci update. Un singur CAM e suficient pentru dual tuner, doar ca standardul CI+ e restrictiv, nu poti decoda mai mult de 2 canale in acelasi timp. Asta, desigur, daca reusesti sa il faci sa mearga pe Duo2.
    DM7080,[email protected] HD2400, T90 5e-28e, offset 80-1w

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri. Partea de transcoding e cat de cat functionala? Am citit pareri destul de impartite.

Referitor la modulu CI+ cand am intrebat prima data anul trecut despre optiunea spunea un coleg de pe forum ca CI + merge perfect pe imaginile VTI si OpenATV 5.1. Are cineva un astfel de setup pe dvb-c?

In rest o sa ma apuc sa caut informatii despre cum sa configurez oscam. Daca isi face cineva un dram de bine si imi arunca pe privat cateva informatii v-as fi vestnic recunoscator. Structura de oscam + osemu o stiu de pe Synology, dar desigur orice inforamtie verificata face mai mult decat 100 de ore de studiu .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)