Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 174
    nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Octagon sf4008 4k

OCTAGON SF4008 4K ... nu are nimeni de pe forum acest receptor ? se poate cumpara si de pe Romania ?

am vazut ca stie multistream (DVB-S2X) - ACM VCM PLS MIS

https://www.youtube.com/watch?v=5nk9xjp4If4
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes
    DM7080,[email protected] HD2400, T90 5e-28e, offset 80-1w

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cristo4 , vezi ca nu e acelas lucru/procesor
    Octagonul 4008 are BCM 7251S ( Broadcom ) , pe cānd in link-ul rdi se discuta despre receptoare cu proc STi7111 ( STi )

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Stiu, normal. Doar ca nu am vrut sa mai deschid un topic nou doar pentru receptorul Octagon 4008, avand in vedere ca l-am adus in discutie doar pentru ca stie multistream PLS,ACM/VCM.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

L-am comandat din De. de 3 zile. sper să ajungă īn timpul preconizat. Vă țin la curent.
    ps. am luat vers. și tuner dvbc-t2
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Bine ca l-ai comandat ....eram si eu pe pe punctul de o face, dar magazinul online de unde am vrut sa-l iau imi spune ca livrarile incep din 20 ianuarie.
    Astept cu nerabdare testele tale,si mai ales daca poti sa-l faci compatibil cu standadul CI+.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    L-am comandat din De. de 3 zile. sper să ajungă īn timpul preconizat. Vă țin la curent.

am facut aceiasi "greseala" ca si tine de la ege-media.de?
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Daca va merge CI+ il iau si eu pentru Orange.
    SHALOM

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Sa inteleg ca doar tv tunerul montat pe slotul 1 va functiona in dual-( dvb-s/s2 sau dvb-c/t2 ) ?
    Care optiune este mai rentabila :
    1- sa cumperi un receptor gata ''echipat'' cu ambele tv tunere - http://enigma-shop.de/OCTAGON-SF4008-4K
    - art : ES-285 - OCTAGON SF4008 Triple 4K E2 UHD 2160p (DUAL Twin DVB-C/T2 & DVB-S2X) 2x DVB-C/T2 + 1x DVB-S2X Eingänge
    - art : ES-286 - OCTAGON SF4008 Triple 4K E2 UHD 2160p (DUAL Twin DVB-S2X & DVB-C/T2) 2x SAT + 1x DVB-C/T2 Eingänge
    2 - sa cumperi receptorul ''echipat'' doar cu tv tuner de satelit plus separat tv tunerul dvb-c/t2
    - art : ES-238 - OCTAGON SF4008 Triple 4K E2 UHD 2160p (DUAL Twin DVB-S2X & DVB-C/T2) 2x SAT + 1x DVB-C/T2 Eingänge
    - art : ES-283 - OCTAGON SF4008 4K UHD DUAL Twin DVB-C/T2 Tuner H.265

Va intreb , fiindca observ ca ambele tv tunere sunt ''duale'' , insa instalat pe slotul 2 orice tv tuner devine ''single''

Tunerkombinationen:

Tuner Slot 1: DVB-S2, Tuner Slot 2 : leer, --> 2xSAT nutzbar
    Tuner Slot 2: DVB-C/T2, Tuner Slot 2 : leer,* --> 2xDVB-C/T2 nutzbar + C-T2 Weiche 3xTuner nutzbar mi5V Steuerung!
    Tuner Slot 1: DVB-S2, Tuner Slot 2: DVB-C/T2, --> 2xSAT + 1xDVB-C/T2 nutzbar
    Tuner Slot 1: DVB-C/T2, Tuner Slot 2: DVB-S2, --> 2xDVB-C/T2 + 1xSAT nutzbar
    Tuner Slot 1: DVB-S2, Tuner Slot 2: DVB-S2, --> 3xSAT nutzbar
    Tuner Slot 1: DVB-C/T2, Tuner Slot 2: DVB-C/T2, --> 3xDVB-C/T2 nutzbar

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cel mai rentabil este sa-ti pastrezi receptorul (-oarele) pe care le ai deja in dotare si daca vrei 4k...se poate si pe pc ca batranii . Deocamdata 4k este un moft.
    Nu inteleg pentru ce cer turcii 60 euro pentru un tuner, la care au facut numai drivere.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Stiu ca merg receptionate prg tv 4k si cu pc-ul inca de anul trecut , insa pana ajungi sa vizualizezi un prg tv 4k pe pc sunt multe de instalat/configurat
    Plus ca un pc consuma cat cel putin 2/3 receptoare si ''dezavantajul'' tv-ului 4k este ca nu sa ajuns cu oscam-ul pana la seria JS model 2015
    Cat despre receptorul detinut ...e timpul de o ''schimbare'' fiindca si-a scos banul cu varf si indesat si daca tot doresc o schimbare.....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mai bine te duci in vacanta la "low cost" .Asa vezi si grafica mai buna decat 4k cat si schimbarea
    Nu stiu ce va place sa cumparati acelasi lucru de 100 de ori. Ba cu vuminus, ba cu dreambox , ba cu decagon...
    Pai asa clienti ca si voi sa tot fie. Dealerii se bucura.

Ce este asa de greu de configurat la un tuner in windoz pc.

instalezi drivere, codecuri..si aplicatia . Mare branza. Oricum nu te uiti toata ziua la tv.

Apropo tu ai intrebat:" Care optiune este mai rentabila " - asta ca sa nu interpretati ca sint pe langa subiect.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Progresul cere ''sacrificii'' , daca nu am fi noi ''pionierii'' voi nu ati mai putea beneficia dupa acea de progres
    Decat sa dau banii pe o excursie/vacanta ''low cost'' ca apoi sa ajung prin spitale ca altii , mai bine o ''schimbare'' in 4K ( cel putin le vad de acasa si nu din spital )

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Poti sa profiti de progres si fara sacrificii. O vacanta la soare nu face mai mult decat 4k ? Asta e culmea.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pop_eye View Post
    Poti sa profiti de progres si fara sacrificii. O vacanta la soare nu face mai mult decat 4k ? Asta e culmea.
    Cānd muncești de-ți sar capacele tot anul, cred că e normal să ți le permiți pe ambele. Nu vreau să mai intru iarăși īn aceleași discuții> de ce 4k pe tv, etc.
    Dar ca s-o lamurim odată pentru totdeauna:
    1. De ex. am deja 2 TV 4k (sony, unu de 124 cm altu de 164cm), exista aici la noi un Europa cāteva canale 4k permanente, ca să nu mai amintesc de super envenimente gen cupa mondială la fotbal, tenis, etc. care au fost īn 4k (iar ochiu nostru, adică ăștia cu tvuri 4k, s-a bucurat enorm).
    2. Cumpărăm īn continuare alte rec. de satelit 4k pentru că tehnologia avansează, avem după cum spuneam mai multe tv, case, etc. și acest ultim aparat stie by default multistream-ul mult rāvnit. pentru că da, noi aici īn Europa avem cāteva pachețele gratis HD multistream, si de ce nu?
    3. treaba cu pc.ul nu ne interesează atāt de tare că suntm old school și iubim tv-urile. si nu ne place ecranele mici
    4. Suntem pasionați de acest sport, iar pasiunea costa, da, și noi facem sacrificii, dar nu īntratāt īncāt să nu ne permitem și-o vacanță corectă.

mulțumesc de īnțelegere și hai să revenim on topic la Octagon!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (1 members and 1 guests)

1. Vicu432