Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 25 EUR (25%)
Donate to support this site...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64

Thread: VU+ Ultimo 4 K

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Din câte am citit eu, pentru a folosi S2X ai nevoie de LNB Unicable II sau Jess.
    Se poate foarte bine să mă înşel, dar am citit că doar LNB-urile astea trec peste 9/10...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

DVB-S2X este implementat in E2. Octagon SF4008 cu Enigma2-OpenAtv 6.0 ( 4K, S2X, MIS/ACM-VCM)

DM7080,[email protected] HD2400, T90 5e-28e, offset 80-1w

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai si atunci daca e cum scrii , inseamna ca respectivele lnb-uri compatibile cu dvb-s2X ar trebui sa fie si hw diferite fata de un lnb dvb-s2 universal
    Personal eu nu cred ca ar fi vorba de diferente hw la lnb-uri , ci mai degraba de implementari soft in E2 sau alte fw de la receptoare compatibile cu dvb-s2x
    Pana la urma rolul unul lnb este de a receptiona si converti din 10.7-12.7Ghz in 950-2150Mhz
    Tunerul tv al receptorului in cauza se ocupa apoi cu PRELUCRAREA DIFERITELOR NORME/STANDARDE existente si/sau noi si asta trebuie sa se faca impreuna cu softul receptorului respectiv

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

LNB-ul este partea pasiva a echipamentului de receptie. Nu are nici o treaba cu cantitatea de semnal transmis ci cu banda.
    DVB-S2X opereaza in Ku-band pentru DTH, deci concluzia o trageti voi.

Stb-ul decodeaza semnalul receptionat de la LNB. Daca procesorul SoC are suficient bandwidth, atunci poate sa decodeze si semnalul transmis DVB-S2X.
    Demodularea nu o face stb-ul ci demodulatorul din etajul RF.

Enigma2 ca si software frontend pentru receptor(stb) nu face decat sa acceseze componentele hardware care
    sunt conectate la magistrala de date din ansamblul (LNB -> tuner + demodulator -> demux -> AVC decoder (mpeg decoder))
    si sa dea posibilitatea utilizatorului sa schimbe frecventele pe care tunerul le deschide la un moment dat.
    Ce se vede in meniul enigma2 si inclus in satellites.xml sint doar niste presetari pe care componentele hardware le vor putea sau nu utiliza
    in functie de posibilitatile hardware cu care este echipat receptorul(stb) in etajul RF.

Daca demodulatorul nu stie din fabrica ce sa faca cu modulatia 16apsk
    ca sa dau un exemplu, degeaba stie enigma despre 16apsk...semnalul nu va putea fi demodulat hardware.

Deci va rog sa aprofundati subiectul si fara povesti nemuritoare daca tot cumparati receptoare.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dupa cum am promis am venit cu primele mele impresii despre Vu+Ultimo 4k

1.este un receptor mare la gabarit , poate prea mare
    2.este foarte rapid la zapping , 10 secunde restart enigma si 30-35 secunde reboot
    3.la suport deocamdata merge acceptabil Blackhole , celelate VTI,rudream,PBNIGMA au probleme , OpenSource nu am testat .

am pus si niste poze din burta lui , l-am desfacut si am pus hhd intern.

free image host
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

uitati si display-ul

OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Felicitari pentru achizitie....
    Este imens ecranul

LED 3D,VU+ uno,PS3 slim 320GB,offset 1.10,hh,4xdolceHD,rcs-rds

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Coconut: stie Pvu fara streamrelay?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@coco

stii cumva se potriveste hdd de la un vu+ ultimo la un vu+ ultimo UHD 4k ?
    Thnx!

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Sommersby View Post
    @coco

stii cumva se potriveste hdd de la un vu+ ultimo la un vu+ ultimo UHD 4k ?
    Thnx!
    eu zic ca da
    banuiesc ca te referi la partitia linux , deoarece in el merg hdd-uri de 3.5 di 2.5 .

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristo4 View Post
    @Coconut: stie Pvu fara streamrelay?
    nu din pacate , dar merge in streamrelay mult mai bine decit vusolo2 si multe alte aplicatii merg mai bine datorita procesorului mare si memoriei (youtube , IPTV .... )

sorry , trebuia sa rasp.intr-o singura postare ptr.ambele intrebari ....dar asta e.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

poti rasp.acuma intr-o postare...

de ce vu+ ultimo 4k si nu DM 900 4k !

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Sommersby View Post
    poti rasp.acuma intr-o postare...

de ce vu+ ultimo 4k si nu DM 900 4k !
    Despre DM 900 4K am inteles si am discutat in privat cu cineva care are receptorul ca sta prost la sensibilitate tuner .

mai jos uite una din discutii din PM:

"Am observat ca inainte la DM800 se v2, pe Pro TV HD (eu sunt la limita spotului in Norvegia) cand scadea semnalul sub 11 dB, nu se mai vedea. In plus, semnalul oscila destul de mult.
    Acum, am chiar si 10 dB, sub aceasta valoare nu se mai vede pe acelasi canal, dar semnalul e un pic mai stabil. Folosesc acum tunerul B, pe A aveam semnal mai slab.
    Poate te ajuta si aceste amanunte."

..si poate luam dm 900 uhd daca locuiam in nord/vestul sau vestul tarii , dar eu stau un nord/estul tarii si semnalul e mai slab pe anumiti sateliti care ma intereseaza.

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Display-ul are multe functii de setare in functie de imagine , la Open BlackHole 0.6 se poate seta si Clone TV screen To LCD yes

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Calitatea tunerelor la semnal cum este? Comparativ cu Duo2/Solo2 sau daca ai mai avut si Dream 800se-BCM4505?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)