Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Asta ce mai e ? Bomba de la Max ?

Dincolo, pe softpedia, a aparut un user care spune ca:

''Cei de la Max Tv au in probe un kit cu ajutorul careia se poate viziona pe 2 televizoare doar cu un singur sistem de receptie de la Max TV! Kitul va fi disponibil de la sfarsitul lunii Februarie contra cost (aprox 65 euro)!
    Se discuta si despre TP3!''

Ce sa fie, ce sa fie

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: Asta ce mai e ? Bomba de la Max ?

Quote Originally Posted by rz +
    Dincolo, pe softpedia, a aparut un user care spune ca:

''Cei de la Max Tv au in probe un kit cu ajutorul careia se poate viziona pe 2 televizoare doar cu un singur sistem de receptie de la Max TV! Kitul va fi disponibil de la sfarsitul lunii Februarie contra cost (aprox 65 euro)!
    Se discuta si despre TP3!''

Ce sa fie, ce sa fie
    Simplu receptorul are si scart are si rca etc,etc, pentru doua televizoare sa urmareasca separat programele de la max nu sant decat aberatii si daca stam un pic sa ne mai si gandim 2 sateliti programe diferite e prea mult de la max

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Darah exista deja o astfel de smakerie ... la mine in oras este un magazin in care intri si vezi ILLUSION C3 sau C5 in raft cu serialul pus intre receptoare. Iti face si proba si demonstratia pe loc ... ii veche figura asta.

Si eu nu pricep cum ii treaba aia: RECEIVER CU 2 TUNERE si vezi independent la 2 TV-uri. Normal pentru asa ceva trebuie si un AV SENDER, care sa comunice cu receptorul ala.

ovex

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

toti ati auzit sau vazut receptoare in sharing. Aceeasi idee poate fi folosita sa vezi pe doua televizoare doua programe diferite de pe acelasi satelit si aceeasi polaritate. Care e problema sa le bagi pe amindoua in aceeasi cutie in afara de pret . Sunt deja receptoare cu doua tunere ce ar fi imposibil sa aiba si doua decodoare mpeg sa scoata imagine pe doua TV
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@Paul_L

De acord cu tine. Dar ala care sta in pivnita la al II-lea TV, trebuie sa aiba inca o telecomanda si un "shoarece" dintrala AV cu antena, care sa dea comenzi la receptorul ciumeg cu 2 tunere de la etajul I.

Eu stiu de receptoarele cu 2 tunere SINGLE USER, pentru aia pretentiosi, care in timp ce se uita la stirile de pe ZDF, trag pe HDD-ul din receiver meciul de fotbal de pe RTL (benzi diferite, polaritati diferite).

ovex

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu personal daca as proiecta un astfel de sistem ar fi asa:

Receptor cu cartela data in sharing cu AP pe o retea WiFi securizata ca master si alte citeva cit te tin iesirile lnb-ului slave in aceeasi retea wifi.

Sa nu spui ca nu se poate realiza si miine daca vrei sa investesti banii necesari.

Asa poti avea receptie pe citeva televizoare intr-o casa cu o subscriptie la un dth (exceptie Digi prietenii stiu de ce )
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai mai baieti ...
    Daca .. ar aparea scula asta .. cu 2 tunere.. asta ar insemna ca ar trebui sa puna 2 LNB twin (Hotbird si Sirius) ceea ce cred ca ar insemna un pret mai mare al kitului antena+LNB un lnb twin e cam dublu fata de un lnb single
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default smart wi

@all
    am cumparat de la shop un aparat splitter pt. cartela ce imi da la alte trei receivere semnalul de la o singura cartela originala.

salutari din germania
    intelchip

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

De ce nu asteptam pe "newsat" sa ne confirme sau sa ne infirme acest post !?
    Eu cred ca ar fi mai simplu pentru neuronii nostri !
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am vrut sa subliniez ca tehnic exista posibilitati de realizare ori sharing cu WiFi, sharing prin retea ethernet , splitter de cartela dar ai o legaura prin cablulimitat ca lungime intre receptoare presupun.

Comercial insa trebuie sa platesti pretul unei astfel de instalatii mai ales pentru max care nu prea respecta regula cu toti transponderii pe un singur sat , polaritate, banda.

Oricum receptia independenta pe mai multe televizoare e singurul avantaj major la cablu care ii mai tine in loc pe operatorii dth. De aceea eu cred ca se cauta solutii dar pretul lansat de 65USD mi se pare neverosimil.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

@Intelchip

Este vorba de SMARTWI il am si eu, folosesc 2xZetacam Blue si un Viacces rosu ce sa mai zic: Jos Palaria; functioneaza Perfect.
    Vorba zice: Facerea de bine ai f*tere de mama.Dar viata te invata: Fa bine si f*teai pe mata.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

N-are nimeni talentul lui Fanta in a pune bombe asa ca : TRY AGAIN !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)