Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default sisteme de operare TV 4K

Salut,

Sunt pe cale sa cumpar un TV 4K. Am trecut deja de considerente de felul HDR, DVB-T-T2-C-S-S2, HDCP2.2, CI+1.3.
    Mai am insa cateva nelamuriri legate de sistemele de operare disponibile:
    -Sony,Philips : Android TV
    -Panasonic: Firefox OS
    -Samsung: Tizen OS
    -LG: WebOS

Ce m-ar interesa sa aflu:
    1. pe care dintre sistemele de operare de mai sus le apreciati mai mult pe criterii de usurinta in utilizare, flexibilitate (kodi etc), stabilitate. As aprecia raspunsuri pe baza de experienta directa, nu din citite/auzite
    2. stiti vreun model de TV 4K capabil sa ruleze fisiere 4K la calitate buna folosind media player-ul intern (al televizorului, fara alte cutii atasate). Fisierele 4K fiin disponibile pe un NAS in reteaua la care este legat prin cablu si televizorul (retea buna, CAT6A, gigabit etc).

Multumesc,

G
    grab

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Din pacate ca si la mp-uri ( media playere ) nu exista un BEST ONE
    Fiecare s.o avand minusuri/plusurile de rigoare
    Android-ul este cel mai versatil dintre cele patru s.o-uri , dar lasa de dorit la implementarea/folosirea lui pe tv-uri
    De fapt el a fost conceput pt telefoane , insa sa dorit o diversificare a lui pe mai multe tipuri de device-uri cu minusurile/plusurile de rigoare
    In plus nu este un android "curat" , ci unul cam "limitat" la aplicatii , fiind de fapt Androi TV
    Daca cumva te orientezi pt android cauta sa cumperi de la Sony , pt ca Philips-ul e chinezesc si lasa mult de dorit
    Referitor la celelalte s.o-uri dedicate , ele nu sunt asa de diversificate ca aplicati ( comparativ cu android tv ) , insa sunt mai stabile in folosirea zilnica
    Insa nu te astepta pe partea de browsing/filme online sa fie ca la pc
    Oricum cauta un brand/model cu procesor quad. , fiindca conteaza foarte mult per general
    In plus vezi sa fie compatibil/recunoasca formatul VP9 , mai ales ca va fi un tv 4K
    Iti recomand sa studiezi cauti pe net review-uri despre brandul/modelul interesat si chiar si pe site-ul - lcd compare - unde iti da si ce tipuri de codecuri/formate audio/video suporta
    Ideal este sa aibe panel pe 10bit , HEVC , H265, VP9, , tuner dublu daca esti interesat de functia PIP
    Ca un ultim sfat , daca vrei un tv 4K in adevaratul sens , pretul unui astfel de tv e peste 4000 lei

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Din pacate ca si la mp-uri ( media playere ) nu exista un BEST ONE
    Fiecare s.o avand minusuri/plusurile de rigoare
    Android-ul este cel mai versatil dintre cele patru s.o-uri , dar lasa de dorit la implementarea/folosirea lui pe tv-uri
    De fapt el a fost conceput pt telefoane , insa sa dorit o diversificare a lui pe mai multe tipuri de device-uri cu minusurile/plusurile de rigoare
    In plus nu este un android "curat" , ci unul cam "limitat" la aplicatii , fiind de fapt Androi TV
    Daca cumva te orientezi pt android cauta sa cumperi de la Sony , pt ca Philips-ul e chinezesc si lasa mult de dorit
    Referitor la celelalte s.o-uri dedicate , ele nu sunt asa de diversificate ca aplicati ( comparativ cu android tv ) , insa sunt mai stabile in folosirea zilnica
    Insa nu te astepta pe partea de browsing/filme online sa fie ca la pc
    Oricum cauta un brand/model cu procesor quad. , fiindca conteaza foarte mult per general
    In plus vezi sa fie compatibil/recunoasca formatul VP9 , mai ales ca va fi un tv 4K
    Iti recomand sa studiezi cauti pe net review-uri despre brandul/modelul interesat si chiar si pe site-ul - lcd compare - unde iti da si ce tipuri de codecuri/formate audio/video suporta
    Ideal este sa aibe panel pe 10bit , HEVC , H265, VP9, , tuner dublu daca esti interesat de functia PIP
    Ca un ultim sfat , daca vrei un tv 4K in adevaratul sens , pretul unui astfel de tv e peste 4000 lei
    Multzam frumos lupulle. o sa studiez treaba cu VP9
    Legat de philips ma uitam la un model 55PUS6501/12 si pare cel mai dotat din punct de vedere caracteristici (tuner satelit cu HEVC). Zici ca Philips lasa mult de dorit. De ce spui asta?
    grab

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Philips numai e ce era odata in domeniul tv-urilor , fiind cumparat de chinezi
    Si cum androidul pe mp-urile chinezesti lasa de dorit in multe situatii , nici androidul tv de pe Philips-uri nu face exceptii
    E vorba si de platirea unor licente pe care chinezi in general le cam "omit"
    Nici Sony numai e ce era inainte , insa astia cel putin au de la Vestel sau alti producatori
    Cu toate ca nici la ei nu as baga mana in foc , vis-a-vis de o conlucrarea cu chinezi
    Eu am un Samsung 48JS8500 cu panel de la ei ( Samsung ) si s.o propietar cu limitarile de rigoare

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

cred ca pana la urma o sa merg pe asta Sony Bravia KD-55XD8005
    are HDR, tunere de toate felurile, HDCP2.2, CI+ 1.3 care ma intereseaza in mod special pentru cablul de la UPC, Android 6.01

ce nu are din ce a zis lupull mai sus este codec VP9. din ce am cercetat nu prea exista material encodat VP9 acum si ma gandesc ca l-ar putea adauga in update-uri de firmware

alternativa directa era Samsung UE55KU6400, care are tot ce are si sony-ul de mai sus, plus code VP9.
    Ce nu ma incanta este OS-up proprietar
    grab

Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Merge cccam sau oscam pe tv cu android?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da merge .!.

46,57 N 26,90 E Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cum?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    VU+SOLO2, VU+ZERO, TRIAX TD110, INVACOM 0.3dB, MTI Blue Line 0.3dB AP8-T2BL, DM 2800, 68,5E-30W, SONY KDL 55W808C, PANASONIC 46PY85
    Nu ştiu, nu cred sau nici nu ştiu ce să mai cred!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Grab , VP9 este folosit de aplicatia YT 4K
    Cum redai videoclipurile YT 4K ?

Si eu stiu ca functioneaza oscam-ul pe android 4.4, vezi receptoarele Amiko A3 si A3 Combo
    Insa pe tv-urile cu acest s.o , acest android este un "derivat" din androidul clasic
    Nu detin si deocamdata nu ma intereseaza acest gen de tv-uri 4K , avand experiente "neplacute" intalnite la un amic cu un Sony din seria 9xx mai prin iarna

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca youtube 4k e pe baza de vp9. Ce imi pare ciudat e ca un tv cu os android ( al lui google) nu suporta vp9 (al lui google).
    In esenta pentru 4k e destul de clar ca o sa am nevoie de un media player extern, care probabil va stii si youtube 4k . Ma uit momentan la ultimul roku...pare ok.
    grab

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Prb cu suportul pt VP9 nu e de la google , ci de la producători de SoC-uri/procesoare
    Sunt modele de SoC-uri/procesoare care au suport pt VP9 , altele NU
    SoC-ul S905B NU are suport pt VP9 , in schimb S905X are suport pt VP9 , deci......

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

I-ti trebue HDCP (HD Copy Protection)? I-ti trebue CI+ cu restrictile de rigoare?

Ca sistem de operare daca i-ti trebue majoritatea appurilor din appstoru lu google atunci android, vezi ce appuri instalezi ca daca are televizoru microfon si webcam incorporat si sta continu in internet, t-ai pus spionu in sufragerie si cind e stins.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    I-ti trebue HDCP (HD Copy Protection)? I-ti trebue CI+ cu restrictile de rigoare?

Ca sistem de operare daca i-ti trebue majoritatea appurilor din appstoru lu google atunci android, vezi ce appuri instalezi ca daca are televizoru microfon si webcam incorporat si sta continu in internet, t-ai pus spionu in sufragerie si cind e stins.
    am citit cu spionu
    interesant e de gasit softul cu care poti sa spionezi televizoare
    grab

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)