Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 185 of 185
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si2166-D60 stie multistream

Si2166-C nu stie multistream dar un lucru interesant ...

ambele sunt Pin-to-pin compatible with all Si216x/8x single demods family
    ceea ce poate sa ofere posibilitatea unui hack HW ...pentru cine vrea sa incerce.

Driverul probabil comun pentru ambele in conceptia DM.
    Nu m-as mira sa functioneze...
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

De-a lungul timpului in acest hobby,am strans o groaza de chestii,care acum zac inutile prin sertare,gen smargo,phoenix isb,serial,sc8in1,display-uri externe.Poate pare incredibil,dar am dat 100de euro pentru un display color la DM7080HD,aparatul fiind cumparat cu 620eu.
    La DM500hd am dat 40euro pe pe placuta usb,sa pot sa fac multiboot.
    La dbox2 nu mai stiu cat am datvpe multicam.
    Nu ma plang,e hobby ul meu de multa vreme,nu mi-a bagat nimeni mana in buzunar cu forta.
    Printre vechituri am si un tuner usb de cablu de la Sundtek(a costat la fel 80eu).A functionat impecabil pe vreo 3 generatii de dreambox.
    Eu de exemplu,cand apare in dreambox cu un singur slot de tuner,gen dm800se ,dm820 si nu mai am rabdare pana la aparitia modelelor mari,cu sloturi multiple gel 7020hd,7080hd ,intotdeauna cumpar cu tunerul de satelit inclus,urmand a folosi pe cablu cel usb.
    E mult mai practic sa ai de cablu pe usb,nu ai nevoie de tensiuni mari de alimentare si driverele si suportul sundtek sunt de top.
    De ex,in momentul de fata,daca nu as avea rabdare sa astept aparitia lui 920 sau cum se va numi,as cumpara dm900 cu ce tuner sat as dori,de ex cel dual multistream si pe usb as pune cel de la Sundtek de cablu.
    Ideea acestui post lung e ca toti suntem diferiti,avem nevoi diferite,si intr-adevar optiunile costa.Pentru mine insa,important e ca avem optiuni,avem de unde alege.La un hobby,de multe ori,costul e mai putin important.
    E strict opinia mea personala,legata de acest subiect.
    Cheers

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Varianta de tuner profi pe USB are ventilator si am inteles ca nu e chiar silentios. Daca are cineva TBS5927 sau 5925, poate ne spune daca se aude rau ventilatorul (in standby, noaptea)?

Si ar mai fi ceva, poate o alta solutie, chiar mai "interesanta":
    Tunerele pentru DM-900 sunt cu interfata PCI-E 4x standard, asa cum e interfata PCI-E de la PC? Daca da, ar fi o idee...
    Desi nu ar arata frumos, s-ar putea "agata" pe un prelungitor de PCI-E un tuner de la TBS. Ce spuneti, ar fi posibil? Pe langa compatibilitatea hw, mai trebuie si drivere, alta poveste...

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Am eu TBS527 și se aude tare cooler-ul, într-adevăr.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@xyzzyx - nu e compatibil, dar demodulatorul schimbat 99% sa mearga. i2c-ul nu face distinctia intre tunere mai ales daca placile sunt echipate in aceleasi pozitii,
    cand spun asta ma refer la adresele la care se gasesc chipurile. Se poate compara vizual un board cu demod fara multistream si unul cu multistream, la electronica de azi
    cand cheltuielile trebuie sa fie minime, presupun ca boardul nu e foarte complicat.
    good luck sa obtii codul sursa la drivere de la DM...am incercat candva si nu am reusit
    Plus ca iti trebuie si cheia de criptare care sa faca driverul "compatibil" cu celelalte.

Ventilatorul de pe usb tuner se poate inlocui cu un altul care nu face zgomot - sau pus direct un radiator pasiv cu racire optima.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)