Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 210 of 210
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

de unde instalez mai exact ncam 1,5 sau 1.6 pentru enigma 2 pe amiko 8900 alien ca nu le gasesc nici pe acolo datimile si mie sa le pun cu filezilla va rog foarte frumos sa vad si eu tanberg si setarile la oscam sa vada cartelele de tivusa,focus sat si tvr freesat

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Numai tampenii cu acest PowerVU pe taapat, a mers odata, acum
    nu mai merge, erori peste erori, draci varsati,etc..

nuca de cocos Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MunteanuRO View Post
    Numai tampenii cu acest PowerVU pe taapat, a mers odata, acum
    nu mai merge, erori peste erori, draci varsati,etc..
    folositi doar receptoare oficiale cu abonament si poate asa nu mai aveti draci varsati ci doar la pachet
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Buna ziua,
    Am reusit in final sa pun o imagine a domnului tapaat minimala si merge foarte bine pe multistream pe amiko alien mini.Cateodata se aude un fel de pocnitura la schimbarea canalelor.La semnal pe canalele frantuzesti scrie 17, 2 snr parca si pe cele italienesti 14\15 fara nicio curgere de imagine.Multumiri inca o data si abia astept sa vad o emisiune cu cantareti de prin hexagon, sa fi trecut deja vreo doi ani de cand am vazut o emisiune cu doamna Patricia Kaas invitata.
    Cu bine!
    Bistrița-Năsăud
    Latitude
    : 47.2
    Longitude: 24.2

-antenă 120X130 cm de la Micromedia
    -receptor amiko alien mini

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cam asa arata in seara asta 5w cu o antena de 1,85 cu cateva frunze in fata (va trebui sa mut antena) pe un receptor amiko. Lnb inverto black pro.
    Am renuntat la antena de 1m, nu face fata sau era prea la limita semnalul. Acum e ok.

Sent from my iPad using Tapatalk

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sent from my iPad using Tapatalk

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnal mizerabil ..dar daca esti multumit e ok !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am o problemă cu acest Amiko Alien Mini HD cu imagine OpenPLI 5.0 de la Taapat, în sensul că pe mai multe canale HD FTA, de ex. Al Jazeera English HD, Euronews HD, i24 HD și probabil încă vreo 2-3, după câteva secunde imaginea începe să se ”fragmenteze”, iar receiverul se blochează, necesitând reboot. Nu este vorba despre calitatea semnalului, acesta fiind aproape de maxim, iar celelalte canale HD funcționează OK. Euronews HD a funcționat perfect de la lansare până acum vreo 2 săptămâni.

A mai întâlnit cineva această problemă? Care ar fi soluția? Văd că Taapat nu a mai lansat nici un update după imaginea din 29.03.17.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Posibil sa ai probleme cu receptorul. Imaginea nu are a face ci mai degraba problema hardware.
    Daca SoC se supraincalzeste sau daca modulul tuner cade din frecventa.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@pop_eye
    La fel se comportă și când aparatul este ”rece” și când e deja cald. Totuși, s-ar putea să fie, așa cum spui, probleme hardware. Aparatul e în garanție, l-am cumpărat anul acesta prin mai.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Face probleme numai la programele HD ? Daca da mai poate fi si un alt aspect, memoria receptorului. Una peste alta tot probleme HW sunt.
    Eu ce am testat este Amiko 8900 si acesta se mai blocheaza uneori. Dar este un receptor bun pentru scopul meu.

Ai putea incerca sa adaugi un stick usb pentru memorie swap, daca compenseaza sau nu trebuie incercat.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ca să fiu sigur că este o problemă hardware, am bootat imaginea Spark si am testat programele respective (menționate în postul de mai sus). Spre surprinderea mea, merg perfect si nu cauzează blocarea receiverului după câteva secunde, așa cum se întâmplă cu imaginea Open PLi 5.0 Taapat. Acest lucru mă face să cred că este o problemă de drivere, altfel nu-mi explic. Am incercat si cu memoria swap pe un stick, dar nu ajută cu nimic. Totuși mă întreb de ce oare Euronews English HD de pe Hotbird ă mers perfect de la lansare până în urmă cu vreo două săptămâni? Au schimbat vreun codec si nu-i place receptorului?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Raspunsul l-ai dat singur. Cauta un audio.elf si video.elf mai recente poate chiar din imaginea spark daca se pot extrage si incarca-le in imaginea enigma2.
    Succes si nu uita sa ne dai de stire ce ai reusit sa faci.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Poate reușește vreun coleg de pe forum să uploadeze un fișier video.elf recent pentru Amiko Alien HD Mini cu Open Pli 5.0 Taapat și care funcționează bine pe canalele HD FTA. Ciudat este că problema respectivă nu apare și la canalele HD criptate, ci doar la unele FTA (vreo vreo 7-8 bucăți).
    Cât despre fișierul Audio.elf, acesta este ok, merg și francezii de pe 5*V, iar alte probleme cu sunetul nu am semnalat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

va rog domnule
    coconut sa ma rezolvati si pe mine cu Arenele din tanberg de pe hellasat 39 de grade ca merg cu macroblocuri si iam pus si Ncam 2.0 si Ncam 1.7 sh ambele sar putea sa nu fie bune sau datimi un Oscampowervu mai nou si sa vada si tanbergurile de pe Hellasat si nu merge sa vada nici cartele de tivusat ,tvr connax si focus sat pe Taapat ,va rog sa ma rezolvati si pe mine cu aceste probleme va multmesc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)