Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 20 EUR (20%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: multifeed

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default multifeed

Vreau sa fac un multifeed pe o antena offset Opticum de 1.25 pentru 1W si 4.8E Nu stiu daca este cazul sa ma stresez si pentru un al 3-lea satelit invecinat intrucat nu stiu cum stau cu semnalul dar nici cu "lumina pe canale".
    Avand in vedere faptul ca nu prea am un spatiu adecvat pentru reglaje lnb pe sina (ansamblarea antenei o fac in balconul blocului provizoriu) vreau sa va intreb daca distanta dintre lnb-uri ar corespunde 1cm pentru 1 grad (masurat din centrul lnb-ului). Ma intereseaza acest lucru intrucat, odata pusa in suportul de pe peretele balconului, nu mai am acces la lnb-uri. Eu am mai facut multifeed pe un offset de 0.80 cm (19,2 E, 13E si 9E) care merge si acum - doar 9E este slab dar Astra si HB beton.
    Deci, va rog, cine a facut un multifeed pe o antena de 1.20 sa-mi zica si mie, eventual si pozele m-ar ajuta.
    Multumesc!

Cheers BADE !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu are rost sa te bagi in calcule. Practica isi pune cuvantul. Ce ai spune daca ai monta antena undeva unde sa ai acces la lnb-uri. Sa te poti juca cu ele cum vrei tu. Sa pui pe 5-6 sateliti, pt ca iti va merge pe o antena de 1,25 cu semnal corespunzator 4w, 1w ,5 e, 13 e ,16 e si 19 e. Apoi dupa ce ai facut toate reglajele la lnb-uri pui cablurile intre lnb-uri si diseq , o montezi la tine pe balcon si dupa ce ai montat-o mai ai de pus doar cablu la intrarea in diseq. Asta asa ca o idee. Eu am procedat asa cu alte antene la care nu aveam acces la lnb-uri .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da, m-am gandit ca ar fi bine sa am un loc, cu teava in pamant, sa am posibilitatea de a le aranja dupa bunul plac (ase citi nivelul cel mai mare de semnal) dar efectiv nu am unde.
    De aceea m-am gandit ca ar fi bine sa am niste elemente ajutatoare.
    Multumesc! Poate altcineva mai are si alte idei/sfaturi.

Cheers BADE !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

O spun sub forma de gluma. De aceia te rog sa nu te superi. Cheama pompierii cu o scara sau baietii de la electrica cu masina cu brat telescopic si te joci cu lnb-urile cum vrei tu. Inca o data te rog sa nu te superi. Am spus-o sub forma de gluma. dar e posibil si asa.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nici vorba de suparare. Altfel nici nu ma incumetam sa postez pe forum. Am folosit inca din 2006 acest forum si inca il folosesc cu incredere.
    Si ..da, am vazut ca se mai practica raspunsurile tratate cu maxima lejeritate insa eu aleg ceea ce imi trebuie, pentru ca de facut.. tot imi fac treaba. Ma interesa, mai mult ca idee, distanta dintre lnb-uri pe un offset de 1.20M, dintre doi sateliti dati, intrucat asta nu se schimba; - orientarea catre focar sau skew-ul le fac eu.
    Mutumesc

Cheers BADE !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

emme esse 115
    multifeed 13-16-19
    lnb-uri normale, focar 16e black ultra
    lnb-urile sunt aproape lipite unul de altul .
    https://goo.gl/photos/jmsHAUVvk67bB9j97

Inainte de emme esse am avut multifeed pe antena de digi (de 75 cred,tot cu lnb-uri normale) 9-16-23 cu focar pe 16E cu semnal multumitor. La fel erau lipite unul de altul.
    Last edited by danyconnect; 4th October 2016 at 16:28.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multumesc @dannyconect, faptul ca sunt aproape lipite este ca diferenta degrade dintre sateliti este de 3. Insa intre 0.8W si 4,8 E este de 6 grade, deci vor fi putin mai distantate.
    Oricum am sa incerc sa scot maximum de semnal.

Cheers BADE !

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

danyconnect
    felicitari pentru sistem, ai bagat ceva bani.(200 de euro).Dar toate componentele sunt de calitate.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    1W

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La antena ta de 125 cm, pentru doi sateliti situati cam la 6° intre ei, distanta intre centrele celor 2 LNB-uri trebuie sa fie undeva la 13-14 cm. De exemplu, la o antena de 80 cm, intre LNB-urile pentru Astra-HotBird sunt 7,5 cm.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multuesc @Kroky, am facut reglajele si am si aruncat antena pe suport.
    Din pacate nu sunt acum acasa ca sa pun niste valori de semnal pt cei 2 sateliti (0,8W si 4,8E) insa un lucru este clar - nu este un reglaj bun, trebuie sa mai umblu la distanta dintre lnb-uri. Am si pe 4,8E semnal dar doar pe ceva canale rusesti si, din cate imi amintesc eu am pe la 50% pt DW dar asta cred ca are semnalul cel mai puternic. Nu am semnal pe nordici deloc (aat cat am acut eu timp sa-l butonez).
    Am sa revin cu alte informatii despre rezultat.

Cu bine!

Cheers BADE !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, cred ca e prea mare distanta intre LNB-uri. Incearca sa o micsorezi treptat. Cum sunt asezate LNB-urile, unul central si altul lateral sau ambele lateral, de o parte si de alta a pozitiei centrale?
    Am uitat, LNB-urile trebuie rotite in sens orar (cum stai in spatele antenei), cam pe la fara 20.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)