Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Rascom-QAF1R_Ku band @ 2.9 East

Cred ca putini dintre noi s-au gindit vreodata ca banda Ku de pe Rascom-2.9E ar putea fi receptionat in zona noastra.Iata ca s-a ivit ocazia sa receptionam acest satelit odata cu activarea recenta a mai multor transponderi.Deocamdata singurul care are un program tv este la 10913 H,2973,4/5,Dvb-S/QPSK si se numeste-La Voie Sainte Tlvision. Semnalul este relativ bun,in jur de 5 dB in zona mea cu antena de 150cm,si cred ca poate fi receptionat in partea de sud a tarii si cu antene mai mici.Ramine sa ne spuna cei de acolo ce si cum il prind.
    Restul transponderilor receptionati de mine sint de date,dar acum il mentionez pe cel cu semnalul cel mai puternic,in jur de 10 dB:10890 H,4000,2/3,Dvb-S2/16APSK,poate ii ajuta pe cei care detin placi dvbs sa localizeze pozitia satelitului in zona lor.
    Am facut o reverificare a semnalului inainte sa postez acest topic si,surpriza,am gasit un alt transponder activ de date la 11324 H,1000,3/4,Dvb-S2/32APSK,cu semnal tot in jur de 10 dB.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Rascom cu antena de 110cm

Cred ca cu un tweak la lnb pe antena de 110 cm ar putea fi inchis semnalul pe 10913 H,cu program tv!?N-am acces la antena sa pot face acest mic reglaj.Astept sa ne spuna cei care reusesc sa receptioneze programul cu antena de 110 cm,chiar si mai mica.Semn incurajator e ca semnalul la 11324 H a putut fi inchis fara probleme.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am reusit sa inchid semnalul pe 11380 H,3655,3/5,un mini pachet tv din Coasta de Fildes.Fec-ul de 3/5 este elementul favorizant care face posibila receptia cu antena de 150cm chiar daca are demod 8PSK.De obicei semnalul pe acest transponder se misca in jur de 5 dB,insuficient pentru a-l inchide.De altfel semnalul pe toti transponderii de pe spotul Nord are o fluctuatie destul de mare in zona mea fara a disparea cu totul,numai 11309 H apare cind si cind.Pina acum n-am gasit un raport de la alti pasionati ca pot receptiona polaritatea verticala.Se pare ca numai in zona noastra intra pol Verticala,pentru c-am inchis semnal la 11258 V,1500,3/4,e adevarat ca e un transponder de date.Cum am mai spus cu alta ocazie,se prea poate ca cei din sudul tarii sa receptioneze (cam) toti transponderii in Ku-band de pe acest satelit.

satelescu

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Frecventa 11380 H imi intra cu 64% semnal pe antena offset de 1,80 in Arges. Frecventa 11309 doar licare o urma de semnal destul de rar. Nu pot inchide semnalul pentru imagine. Poate nu am antena reglata chiar corect si reuseste cineva sa confirme inchiderea semnalului pe 11309.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

in vestul tarii sunt condiiti mai bune pentru receptia acestor transponderi !

Am folosit aceiasi dimensiune de antena 1,5m ca si @satelescu iar rezultatele au fost urmatoarele:

11378 H,3654,3/5 - 9,5 dB
    11308 H,2788,3/5 -8.2 dB

suficient pentru a putea inchide acesti transponderi fara probleme !

pentru transponderul de date semnalul este foarte slab :

11258 v ...... 3,6 dB ..insuficient pentru a face ceva

2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentin View Post
    in vestul tarii sunt condiiti mai bune pentru receptia acestor transponderi !

Am folosit aceiasi dimensiune de antena 1,5m ca si @satelescu iar rezultatele au fost urmatoarele:

11378 H,3654,3/5 - 9,5 dB
    11308 H,2788,3/5 -8.2 dB

suficient pentru a putea inchide acesti transponderi fara probleme !

pentru transponderul de date semnalul este foarte slab :

11258 v ...... 3,6 dB ..insuficient pentru a face ceva

...[/url]
    Mersi pentru raport.Fata de acum un an si ceva semnalul pare sa fi scazut putin,cel putin in zona mea,unde am putut sa-l inchid pe un program tv la 10913 H(LaVoie Saint Tele) si unul de date la 10980.Aveam sperante atunci ca va intra semnal util si cu o antena de 110cm,dar n-a fost sa fie.Eventual in partea de sud-vest a tarii.Dupa valoarea snr-ului obtinut de tine cu antena de 150cm,as crede ca cel putin 11378 H ar putea fi inchis cu o astfel de antena.La peste 6 dB sint sanse sa fie receptionat si memorat acest pachet,desigur la limita si cu intreruperi.La mine in zona,la peste 6.5 dB,e stabil si imaginile sint cursive doar din cind in cind se observa pixilatii.Citeodata imaginea se fringe putin ca apoi sa revina la normal.Ceva mai tare e 11308,cu peste 7 dB,mai ales dimineata,dupa ce am scapat ieri de outage de toamna.Seara semnalul scade aproape cu 2-3dB si,surprinzator,inca 11379 H are in jur de 6 dB se este receptionabil chiar daca imaginile se rup continuu.
    Iata cum arata SNR-ul pe fiecare transponder captat de tunerul placii 6983 intre 10800-10950 MHz si 11200-11400 MHz in zona mea.Poate mai sint si altii pasionati care vor dori sa incerce receptia lui Rascom.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)