Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Viitorul televiziunii este realitatea virtuală

Viitorul televiziunii este realitatea virtuală: prima transmisiune de semnal video VR prin satelit

SES și Institutul Fraunhofer Heinrich Hertz HHI din Berlin vor prezenta, īn cadrul IBC 2016, rezultatele unui revoluționar proiect de cercetare și dezvoltare, constānd īn transmisia prin satelit a unui semnal video panoramic 10K x 2K către mai multe dispozitive.

Semnalul panoramic va fi recepționat la standul SES și transmis către un ecran Ultra HD și către un set de căști VR (realitate virtuală). Telespectatorii pot selecta unghiul de vizionare, dispun de opțiuni zoom in/zoom out și pot manevra imaginea recepționată cu ajutorul unei simple telecomenzi – sau pot alege să testeze casca VR, care recepționează simultan semnalul video.

Imaginile sunt filmate cu ajutorul unei camere OmniCam-360 Fraunhofel HHI și transmise prin satelitul ASTRA aflat la poziția orbitală 19,2 grade est, oferind participanților o demonstrație īn avanpremieră a viitoarelor transmisii video VR 360°. Astfel, pentru prima dată, telespectatorii se vor putea afla īn centrul evenimentelor sportive, a concertelor sau a altor spectacole īn direct și vor putea să īși aleagă unghiul de vizionare.

Sursa - http://playtech.ro/2016/viitorul-tel...gn=floatingBox

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu e exclus
    sa aiba '' viitorul '' , transmisiunilor 3D ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Nu stiu care e legatura dintre 3D si VR ?
    Domeniul VR a luat amploare in prezent datorita ochelarilor/castilor VR si cum tehnologia/progresul nu sta pe loc era de asteptat ca si in domeniul tv sa apara VR
    Daca te gandesti cumva la 3D fara ochelari si VR , nu se pot compara fiind doua domenii distincte fara nici o legatura intre ele

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Din ce-am observat ( ca om care a prins pana si tehnologia cu lampi, ce-i drept pe final) chestiile care prind si devin mainstream sunt cele care indeplinesc doua conditi de baza:

1. au un pret acceptabil pentru marea masa a consumatorilor (macar in Europa de Vest +America de Nord + Japonia&Coreea de Sud)
    2. reprezinta un progres clar, evident fata de precedenta tehnologie care era utilizata la nivel de masa

Chestia cu VR-ul nu prea are sanse (cel putin deocamdata) din cauza punctului 1. Pentru o familie 'standard' (sot, sotie, 2 copii) costul a 4 casti ar fi prea mare.

Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Īntreb și eu, neavizat fiind, pe cei care au testat ce prefera Samsung VR pe un note4 de exemplu sau smart tv-ul? De exemplu pe mine ma impresionează ultra portabilitatea ochelarilor VR care īți pot permite spre exemplu sa urmărești iptv in mijlocul cāmpului. Despre calitate și alte diferențe nu pot vorbi fiindcă nu am testat, hands on, ci doar am citit.
    Last edited by nickey4321; 7th September 2016 at 15:16.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nickey4321 View Post
    ultra portabilitatea ochelarilor VR care īți pot permite spre exemplu sa urmărești iptv in mijlocul cāmpului
    Imi permit sa punctez faptul ca partea cu 'in mijlocul campului' e la nivel de vise. In tara reclamelor la 4g, 'bye bye wifi' si alte hipsterisme cretinoide facute pentru a plati taxa de protectie la televiziuni, realitatea este urmatoarea (pe probate): la Balotesti la 1km de DN1 (in localitate nu pe camp), ai nevoie de vreo 10 minute si de noroc ca sa-ti citesti mailul prin Vodafone. Pe Orange e si mai rau iar Digi practic nu are semnal.

Asa ca acest avantaj al tehnologiei despre care discutam exista doar pe ici pe colo prin marile orase.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

ALO , discutam despre PREMIERI TEHNOLOGICE si nu cum e implementata tehnologia intr-o tara bananiera cum e RO ( din pacate )
    La noi este considerat un LUX , ce in alte tari e considerat un MOFT
    Nu zic ca si in RO nu au loc "premieri tehnologice" , dar sunt considerate "premieri" de catre romani , nu si de cei din tarile cu apa calda
    Ca se va implementa sau nu si cat de curand vom vedea in timp
    Idea acestei premieri consta in transmisia via satelit ( cea ce prin terestru sau/si cablu digital , nici macar in vis ) a unei cantitati uriase de informatie la o rezolutie inca nepracticabila in prezent
    De la anul ( 2017 ) am citit pe net ca va emite si un satelit dedicat acestui domeniu ( VR ) , fiind dotat cu camere speciale pt vr
    Deci , exista un inceput/vointa intr-un domeniu care "bate la usa" , deocamdata cam "subtire" doar prin ochelari/castile virtuale existente in prezent si asta deoarece progresul/tehnologia nu sta pe loc asa cum cred unii care scriu pe aici asteptand intai sa apara sursele/materialele dedicate si apoi tehnologia

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine nu a vrut sa foloseasca ochelari pentru 3D nu o sa foloseasca nici casti pentru VR.Si da eu personal il consider un moft.
    P.S. oare ce efect o avea displayul castii sau ochelarilor aflat la 5 centimetri de ochi ?Cred ca o sa creasca numarul de ochelaristi...

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Lupull, ce spuneam eu (in primul mesaj) era ca o tehnologie de genul asta prinde doar daca publicul larg si-o permite . Degeaba exista vointa de a o promova daca Bill si Hans fluiera a paguba cand vad pretul.

In contextul asta Nickey pomenise SamsungVr si teoreticul sau avantaj cu iptv in camp samd. La noi asta e o fantezie, din motivul expus ceva mai sus.
    Acum sincer, prin calatoriile mele in Europa de Vest n-am fost curios sa testez conexiunea prin gsm in mijlocul campului, dar ma indoiesc ca pe-acolo zbarnaie 4G-ul pe coclauri, la preturi la care sa poti folosi volumul imens de date pe care-l pomeneai.

DACA o sa ajunga castile VR de calitate la preturi competitive si DACA in momentul ala va exista destul content care sa starneasca interes si DACA vor exista destui provideri care sa ofere acces la acel content la preturi rezonabile, atunci ar fi posibil ca aceasta tehnologie sa devina mainstream, sa ajunga in casa omului obisnuit etc.

Cam multi de daca si hai sa ne gandim ca totusi de la aparitia televiziunii color si pana in ziua de azi singurele salturi care 'au prins' au fost digitalul (aproape fortat pe gatul consumatorilor) si HD-ul (si asta facut de fapt in cativa pasi, parcursi intr-un interval mare de timp).

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Eu sunt constient de ce ''greutati'' exista in prezent si mai ales daca ne referim la romani
    Insa aici e vorba de o premiere tehnologica si cum progresul nu sta pe loc , mai devreme sau mai tarziu VR-ul se va impune mai mult sau mai putin
    Se tot scrie/zice ca domeniul 3D e ''mort'' de vreun an si ceva , dar cu toate acestea :
    - tv-uri 3D exista si se vand in continuare
    - apar filme blu-ray 3D
    - numai scriu de ''oferta'' filmelor 3D de pe net care se pot descarca/vizualiza
    - existenta si comercializarea de media playere compatibile 3D
    - vānzarea in continuare a ochelarilor 3D pasivi/activi
    - console de jocuri compatibile 3D
    Deci cu 3D-ul e ca vorba aceea - Regele a murit , traiasca regele
    Ca noi vom mai scrie ''n'' pagini de pareri personale pro/contra asta deja e altceva , insa stii ca avem o vorba - Cainii latra , ursul merge inainte

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)