Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default imagine sacadata Digisport 1&2 HD pe Samsung mai vechi (DVB-C)

Baieti, help. Am intampinat urmatoarea problema ciudata si nu mi-o pot explica:

In timpul streamurilor de evenimente sportive (un meci de fotbal spre exemplu, sau orice imagini care se succed rapid) pe Digisport 1 HD si Digisport 2 HD imaginea sacadeaza. Nu sacadat in sensul de macroblocuri ci sacadat in sensul de parca un frame e randat si unul nu, imaginea nu pare cursiva si e randata cumva sacadat. Asta se intampla atat la transmisii sportive live, emisiuni live, inregistrari, dar ciudat, imaginea pare ok in timpul pauzelor publicitare.

Asta se intampla pe un televizor Samsung mai vechi, seria C cu tunerul DVB-C builtin. In aceasi locatie celeltate doua televizoare din casa merg bine pe aceleasi posturi. Pe acelasi televizor cu probleme, Eurosport-urile HD sunt OK inclusiv in timpul unor meciuri, inclusiv celeltate posturi HD transmise de Digi pe cablu. Filme full HD de pe stick sau orice altceva pe HDMI-uri iarasi e ok (am testat inclusiv cu un meci inregistrat HD). Pare ceva legat de codecul streamurilor Digisport... Nu stiu daca e relevant, pe Digisport 1 cu probleme signal strenght 91, pe Eurosport fara probleme 98, biterror level 0 peste tot.

Later edit: Am legat televizorul cu pricina pe direct, desfintat singurul spliter din casa. Digisport 1 HD signal strength 96, Eurosport 100, problema se manifesta la fel.

Later edit2: Signal strength 100 pe DigiSport 2 si problema persista.

Cascand ochii mai bine, pare atat o sacadare a imaginii cat si o "dublare", ca si cum deinterlaceul nu s-ar face corect...
    Last edited by bufny; 23rd August 2016 at 01:06.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

regleaza antena, ai semnal la limita

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    regleaza antena, ai semnal la limita
    Omul vorbeste de TV legat la cablu digital(DVB-C si splitter).
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am aceeași problema pe un Samsung C530,cu toate canalele Digi.Ai gasit cauza sau soluția?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)