Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglare antena offset

In aceasta dupa masa am instalat o antena offset fixa Corab de 90 cm,antena fixata pe Eutel 16 E.Antena,LNB(marca CABLETECH),cablu,suport,cartela Freesat,receptor Alma,toate le-a avut proprietarul noi.Adevarat ca am prins o vreme urata,dar aia nu inseamna ca n-am facut tot ce am stiut.
    Problema-i ca n-am reusit sa scot semnal >54%.A inceput ploaia si vantul mai tare,am renuntat.
    Sa fie din cauza LNB ?Eu am vazut aceasa marca pe net si prin magazine,n-am avut in mana.
    Sa fie cablu ?
    Adevarat ca reglajul LNB il fac rau,sunt pe geam la un bloc.Orice miscare a LNB ma obliga sa misc antena pe stalp,nu ajung altfel la LNB,apoi o iau de la capat.Asemenea instalari la blocuri am facut multe,asa greoi cum cere"terenul",dar aici nu stiu ce nu-i in regula.
    Parerile dvs. care sunt ?
    Va multumesc.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Prima la mina reglezi, azimutul si elevatia, pina ai semnal maxim referitor la antena si stringi suruburile sa nu o mai mute vintul, dupa aia reglezi focusul, LNB mai in fata mai in spate, dupa aia regelezi skew Kreuzpolarisationsentkopplung (LNB intors mai spre stinga, mai spre dreapta) pina ai semnal maxim posibil. Ideal ar fi o frecventa unde e si orizontal si vertical pe aceasi frecventa, pina ai semnalu la maxim, deci LNB in suportu lui intors spre stinga, spre dreapa, stringi suruburile sa altfel iara il dereglezi daca tragi de cablu.

Dar daca zici ca a plouat, s-ar putea sa fi fost un perete de ploaie intre tine si satellit ce a atenuat semnalu.

Cine regleaza o antena pe ploaie?
    Last edited by ActuatoRRRR; 16th July 2016 at 02:00.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    Prima la mina reglezi, azimutul si elevatia, pina ai semnal maxim referitor la antena si stringi suruburile sa nu o mai mute vintul, dupa aia reglezi focusul, LNB mai in fata mai in spate, dupa aia regelezi skew Kreuzpolarisationsentkopplung (LNB intors mai spre stinga, mai spre dreapta) pina ai semnal maxim posibil. Ideal ar fi o frecventa unde e si orizontal si vertical pe aceasi frecventa, pina ai semnalu la maxim, deci LNB in suportu lui intors spre stinga, spre dreapa, stringi suruburile sa altfel iara il dereglezi daca tragi de cablu.

Dar daca zici ca a plouat, s-ar putea sa fi fost un perete de ploaie intre tine si satellit ce a atenuat semnalu.

Cine regleaza o antena pe ploaie?

omule , lasa '' palinca '' aceea
    inainte de a citi o postare a unui coleg
    face rau la ficat

ps : nu ai inteles nimic din ce a scris colegul

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    In aceasta dupa masa am instalat o antena offset fixa Corab de 90 cm,antena fixata pe Eutel 16 E.Antena,LNB(marca CABLETECH),cablu,suport,cartela Freesat,receptor Alma,toate le-a avut proprietarul noi.Adevarat ca am prins o vreme urata,dar aia nu inseamna ca n-am facut tot ce am stiut.
    Problema-i ca n-am reusit sa scot semnal >54%.A inceput ploaia si vantul mai tare,am renuntat.
    Sa fie din cauza LNB ?Eu am vazut aceasa marca pe net si prin magazine,n-am avut in mana.
    Sa fie cablu ?

Adevarat ca reglajul LNB il fac rau,sunt pe geam la un bloc.Orice miscare a LNB ma obliga sa misc antena pe stalp,nu ajung altfel la LNB,apoi o iau de la capat.Asemenea instalari la blocuri am facut multe,asa greoi cum cere"terenul",dar aici nu stiu ce nu-i in regula.
    Parerile dvs. care sunt ?
    Va multumesc.

sa inteleg ca , tu lucrezi cu aceasta marca de LNB , prima data ... ?
    incearca pe viitor sa folosesti marci de LNB uri sau alte echipamente , marci deja cunoscute , testate de tine ...
    este solutia pentru a castiga timp ... la un client .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ce nu am inteles? Omul a scris:

Deci tu nu ai citit, daca cind vrea sa regleze LNBul se intoarce antena, tre sa fixeze inainte antena, si un semnal de 54% e mic dar in cazul in care a plouat tare, e normal.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Stai ca acuma am inteles, nu ajungi cu mina la LNB daca nu intorci de antena? Atunci te uiti aici http://www.satlex.de/de/azel_calc.html

Si reglezi inainte skew LNBului dupa locatia ta si o pui la loc. Cu una de 90 ar trebuii sa ai cel putin peste 80% semnal, pe ploaie tare pica temporar semnalu si la antene mai mari.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)