Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Eutelsat 48A(incl) @ 48.2 E

Programele Rio 2016 si Fransat Info au fost lansate recent pe Eutelsat 48A de la 48.2 Est pe 11919 V,27500,7/8.Nimic interesat pe acest tv mux promo despre cele doua mari evenimente sportive din acest an(JO si Euro 2016),dar pentru cei care au dorit si vor sa receptioneze Eutelsat 48A,si pina acum n-au reusit,pot incerca in doua momente ale zile,aproximativ o ora si jumatate,intre 11:15 -12:45 si 23.15-24:30,fara a "deregla" antena.Punctul maxim cind semnalul este cel mai puternic e la ora 12:00,respectiv 24:00.Fiindca satelitul are o inclinatie destul de mare,de 5.7,durata si stabilitatea receptiei,cind semnalul poate fi inchis,e de fapt mai mica.Cresterea si disparitia lui se poate vedea mai bine pe un analizor de semnal pe frecventele de date,11898 H,34400,7/8 si 11938 H,27500,3/4.Mai sint si altele,la 11624,11655,11657 H,pe care nu i-am putut inchide.Cu antena de 150 cm semnalul ajunge si la 15 dB in momentul cind satelitul este deasupra ecuatorului,cind revine pe orbita geostationara normala,ca apoi,treptat,sa scada pina la disparitie.
    Am sa revin daca o sa receptionez semnal cu antena de 110cm.Poate o vor face alti pasionati inaintea mea.Cu ce rezultate?

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu
    ...Am sa revin daca o sa receptionez semnal cu antena de 110cm...Cu ce rezultate?
    Semnal foarte bun,si de 15 dB.Verificat cu antena de 110 cm intre 11:45-13.15.La ora 13:30 a disparut semnalul.Se poate receptiona si cu antena de 90 cm intre orele mentionate.Semnalul de pe transponderul-11918 V(promo Rio si Fransat) este mai slab la amiaza decit noaptea(24:00),iar pe cei doi transponderi de date(11898 H si 11937 H) este invers.
    S-a intimplat sa receptionez azi si un program promo la 11647 V-R1:

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Minimux(Rio2016 si Fransat) de la Eutelsat este acum la 11842 V,27500,7/8,avind un semnal mai stabil si fara macrocuburi spre deosebire de 11919 V.Pe acesta avem semnal dar,se pare,fara "continut".

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default salut

se pune o tablita alungita exact in continuarea hornului de la LNB-ului in asa fel ca satelitul coborand si ridicandu-se tabla aia are rolul de a dirija spotul catre focar Asa o sa aveti semnal pemanent.Foloseam chestia asta pentru receptia CNN pe celebrul satelit inclnat atunci la timpul ala de la 28.8 est unde era unicul loc unde CNN era receptionabil la timpul ala .Cred ca prin ani 95 - 96 foloseam asta .
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi mediaset,

Nu stiu ce sa zic,pentru ca n-am folosit aceasta tehnica,mai ales cind e vorba de un satelit care are o inclinatie destul de mare,de aproape 6?!Dar nu-i mai bine o pilnie confectionata?E prima idee ce-am asociat-o cu solutia ta.
    Apropo,nu-mi aduc aminte ca satelitul de la 28.5 E(28.8E?) sa fi avut inclinatie,iar CNN-ul se putea vedea atunci pe Astra de la 19.2E,e adevarat cu purici,mai ales seara.
    Nu pun la indoila memoria ta,dar din punct de vedere practic,chiar si logic,ma indoiesc ca un provider serios(Sky Digital,apoi SkyActive si BSkyB) ar fi inchiriat sloturi pe un satelit inclinat.Eu nu-mi amintesc ca Astra 1D(atunci la 28.5E)sa fi fost inclinat.Poate nu ma mai ajuta memoria dar atunci ma interesa in mod deosebit sa prind CNN de pe satelit pentru ca pe cablu l-au scos.Si-mi amintesc ca numai pe Astra de la 19.2E puteam vedea postul american de stiri.
    Lasind deoparte amanuntele ce tin de istoria receptiei de la noi,as vrea sa stiu cum arata "tabla alungita" ce-ai folosit-o atunci si modul de prindere a ei de lnb?Insa,cred ca in zilele noastre nu mai e cazul sa ne folosim de tehnica respectiva.Cum stii deja,majoritatea satelitilor inclinati sint (re)utilizati mai mult pentru receptia de Data,si nu pentru programe TV,ceea ce-i face mai putin interesanti pentru majoritatea dintre noi.Eu postez totusi receptia acestora doar pentru cei(foarte putini) care mai au curiozitati...satelitare.Si cred ca pentru acestia,solutiile noi sau vechi sint binevenite,cum e si cea propusa de tine,care e mult mai ieftina decit,sa zicem,dual tracking.

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Apropo de dual tracking ... mi-am adus aminte citind discutia asta, de o poza pe care am gasit-o mai demult pe net in care se vad doua motoare h-h montate unul dupa altul, tot ca solutie pentru satelitii inclinati. La momentul respectiv mi s-a parut foarte interesanta solutia, acum nu stiu daca e si functionala sau a fost facuta la vrajeala. Poza o aveam salvata in pc, acum am cautat-o si o pun aici sa va da-ti si voi cu parerea!

Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

[in anii 95 Sky cocheta cu astra la 19,2E.ma rog nu mai stiu ori 28,ori 25est era satelitul care emitea CNN atunci.Sunt 20 de ani si nu mai stiu.Oricum ori 25 ori 28 grade est era CNN cu spot bun se vedea fara celebrele spikeuri ale vremii.Aparea totusi foarte putine in punctul de minim al receptiei noaptea dar putine Oricum se vedea foarte bine in general .Probabil se poate gasi un istoric ce satelit era inclinat la jumatea anilor 90 .tabla aia alungita era un banal capac de spate de amplificatoare catv ale timpului ala ceva AC300 cum erau atunci .Trebuia pus sub un anumit unghi ca sa conduca spotul in focar si reglajul sa facut cand era punctul de minim al receptiei.au fost doua antene folosite in locatii diferite ,un ofset si o paraboa.mai eficent mi sa parut pe parabola >LNB cum erau atunci gardiner cu inele scalare fara OMT
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)