Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intelsat 9 @ 43.1W

La 43.1 W avem un satelit mai vechi,Intelsat 9,fost PAS 9 si PAS 23,operational din 2000,care are o inclinatie in jur de -2.5.Din acest motiv trece neobservat si apare pe listele de sateliti(pentru Europa) doar ca prezenta fizica fara informatii despre starea actuala.Din acest motiv,cind am descoperit citiva transponderi activi in jurul pozitiei 42.5 W am crezut ca-i Eutelsat 65 West A aflat in teste pe o perioada scurta la aceasta pozitie.Mai apoi am descoperit ca transponderii gasiti erau de pe Intelsat 9 de la 43.1W si ca erau activi de mult timp.In primul moment am fost derutat de faptul ca semnalul era/este destul de tare la aceasta pozitie si pe care o credeam moarta.Se vede treaba ca-i viu si poate sa ne ofere inca posibilitatea receptiei lui.Pentru Europa avem doar transponderi de date.De aceea e bine sa aveti un utilitar de placa dvbs care sa poate inchide semnalul de pe acestia.Fara el n-as fi aflat de acest Intelsat.
    La fel ca alti sateliti "expirati",si acest Intelsat 9 e folosit pentru citeva transmisii de date din cauza costurilor reduse pentru inchirierea de sloturi.Putinii clienti care se mai folosesc de acesti sateliti inclinati au in dotare un sistem de tracking ce le permite receptia in conditii optime a satelitului.Eu am dat de el din intimplare seara cind satelitul a avut cea mai mica abatere de pe arc.Poate aveti si voi norocul sa-l prindeti,in special,cum spuneam,seara.Dar si dimineata aveam semnal fara sa umblu la elevatie.Probabil ca mai sint si alti transponderi activi,cei pentru America si Caraibe,dar eu i-am gasit pe cei de pe spotul Europa:

11476 H,30000,5/6,Dvb-S2/16APSK,CCM,GS,Single-11.7 dB,
    11509 H,19107,9/10,Dvb-S2/8PSK,ACM,Packetized,Multi-11.7 dB,
    11556 H,30000,3/4,Dvb-S2/16APSK,CCM,GS,Single-11.4 dB,
    11676 H,32720,2/3,Dvb-S2/16APSK,ACM,SG,Multi-10.3 dB.

satelescu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Scuza-ma de intrebarea offtopic, dar care e treaba cu acesti sateliti inclinati? Pe scurt, de ce sunt folositi asa?

Inviato dal mio Redmi Note 3 utilizzando Tapatalk
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cind un satelit are o inclinatie mai mare +/_ 0.15 de la orbita geostationara,nu-i nicio problema,fiindca el este corectat continuu de catre operator.De fapt toti satelitii pot avea aceasta minima abatare de la orbita,la elevatie pe axa nord/sud,sau la azimut pe axa est/vest(la ecuator),care nu presupune un consum mare de energie pentru a-l mentine la 0inclinatie. Dar dupa un anumit numar de ani,de obicei 10 sau 15 ani,cit e prevazut sa functionze normal un satelit,inclinatie lui incepe sa creasca,iar daca ajunge la +/-5 incep sa apar probleme la receptie.Cele mai importante fiind,1.interferente cu satelitii apropiati din care cauza semnalul nu mai are precizie pe zonele vizate de hartile de acoperire,mai ales cele de la margine,si 2.trebuie folosita mai multa energie pentru a corecta inclinatia si a mentine satelitul pe orbita la parametrii prevazuti.Corectia continua a satelitul pe orbita geostationara cind inclinatia creste tot mai mult inseamna costuri suplimentare pentru operatorii de sateliti si reducerea timpului de functionare a lui.Daca timpul de exploatarea lui a expirat sau pe cale sa se termine,si ca sa preintimpine un dezastru,adica s-o ia "razna",el este relocat la alta pozitie unde mai poate fi folosit pentru clienti,in general de internet dar si din alte domenii,care au un sistem de receptie cu doua actuatoare ce pot urmarii satelitul chiar la inclinatii mai mari de +/-5 grade.Preturile pentru inchirierea sloturilor pentru transponderi pe acesti sateliti inclinati sint mult mai mici,de citeva sute,fata de cel normal,de citeva zeci de mii de dolari pe un an.
    Cu alte cuvinte operatorul de satelit inca mai poate scoate bani de pe un satelit expirat mutindu-l la o alta pozitie atita vreme cit inca il poate tine in viata fara sa-l coste prea mult si fara sa incumbe penalitati in caz de "deces" a satelitului.Clientii stiu acest lucru si,probabil,ca isi asuma riscul ca la un moment dat sa nu-l mai receptioneze.
    In legatura cu interferantele de semnal,eu insumi am fost derutat,nu o data,sa receptionez un satelit inclinat crezind ca sint la pozitia corecta.In banda C am fost sigur ca receptionez Intelsat 25 de la 31.5W,care are spotul pe Atlantic si Africa de Nord,ca numai dupa un timp sa descopar ca de fapt imi intra semnal de pe Intelsat 701,aflat la 29.5W,care are inclinatia de 3.4.Sint multi sateliti inclinati inca folositi care sint la distante foarte mici,de 0.2, de cei "normali",ce ne pot deruta.Unii dintre ei sint inca inclusi pe listele de sateliti,intr-un fel sintem avertizati,dar multi n-apar decit pe lista unor impatimiti.Desigur ca numai o mina de pasionati sint interesati de receptia lor.Poate dupa un anumit timp te vei numara si tu printre ei

satelescu

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ca o completare, exista sisteme cu autofocus care fac automat corectiile. nu sunt sisteme deloc ieftine

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intelsat [email protected]W

Cei care nu reusesc sa localizeze pozitia 43.2W cu antena lor o pot face acum pe satelitul Intelsat 32e.Semnalul in Ku-band este puternic,peste 12 dB cu antena de 150cm,pe cei doi transponderi activi,de Date:11855 V,16500,3/4,Dvb-S2/16APSK si 11891 V,29990,3/4,Dvb-S2/32APSK.Stiind cit de problematic e receptia in banda C la aceasta pozitie,in cele mai multe cazuri cu un semnal la limita receptiei sau aproape deloc,iata ca o putem face acum dupa semnalul in banda Ku pe cei doi transponderi.Distanta de numai 0.2 intre Intelsat-urile 9 si 11 de la 43.0W este aproape insesizabila cu antenele noastre si ca atare va fi un atuu puternic pentru a incerca receptia in C-band.Desigur ca e bine sa aveti un tuner putin mai performant chiar daca nu stie sa inchida un semnal in mode apsk.Modele de receptoare mai vechi,cum sint Strong-urile sau altele,care pe vremuri erau inzestrate cu tunere performante,ar putea fi de ajutor in aceasta situatii sau in altele.Merita incercat.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)