Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intelsat 29E @ 50.0 West

Am mutat antena dincolo de 43.1 W cu o foarte slaba speranta c-as putea receptiona noul satelit Intelsat 29E de la 50.0W,recent devenit operational.Cu pomi la oarecare distanta in dreptul antenei si la elevatia mica de 2.7 cit e la 50,0W in localitatea mea,mi-am zis,ai sa incerc totusi sa misc antena atit cit imi permite actuatorul.Cind acesta a ajuns aproape de limita interioara,la numai doi pasi de blocare,dintr-o data vad pe analizor ca apare un semnal de transponder dar fara a fi sigur c-ai de pe Intelsat 29E.M-am linistit cind Crazyscan a mai gasit inca doi,ultimul cu un semnal neasteptat de mare pentru o elevatie atit de mica cit are satelitul in zona mea!Acum constat ca "obstacolul",acei pomi de la distanta era in mintea mea si nu in realitateAntena avea un culoar catre satelit fara sa-l vad.(Cum se spune,zidurile din interiorul omului sint mai greu de trecut decit cele fizice).Si totusi am observat o fluctuatie de semnal de aproape 2 dB la 11973 H si 12013 H,amindoi avind in jur de 8 dB.Insa nu-mi vine a crede ca transponderul 12069 H are peste 18 dB!Urmeaza sa vad zilele urmatoare daca semnalul se va mentine la acelasi nivel.
    Deocamdata nici unul din cei trei transponderi gasiti n-au programe tv,ci numai de date,doi cu streamuri generice cu continut media,iar ultimul este gol.E de sperat ca sa vedem si transmisii de feeduri pe acest satelit,cum pare sa ne arate harta de acoperire de mai sus.O sa vedem mai incolo...
    As zice c-am gasit Intelsat 29E la plesneala.Sper ca acest noroc al meu sa-i indemne pe alti rdi-isti sa-l caute...

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Calculatorul SatLex Digital ne arata ca cea mai mica elevatie pe zona noastra pentru Intelsat 29E de la 50 V este de 0.04 in Eforie Nord.Asta inseamna ca,in principiu,se poate receptiona aceasta pozitie din orice localitate din tara noastra daca nu sint obstacole fizice(pomi,stilpi,cladiri,etc) in fata antenei.Doar la Tulcea elevatia este la minus,iar la Constanta e de 0.00(?).Sa nu ma intrebati de ce la Eforie Nord avem o elevatie de 0.04 sau Mangalia de 0.10,localitati aflate la est de Constanta,pentru ca nu stiu ce sa va raspund.Numai cei din aceasta zona a tarii ar putea verifica daca calculatorul a facut socoteli gresite sau nu,incercind sa receptioneze acest satelit cu conditia ca la orizont sa nu intimpine,cum spuneam,obstacole fizice.Transponderul 12069 H,1085,3/4 are cel mai puternic semnal si care,in ciuda unei fluctuatii destul de mari la elevatia de 2.7 cit e la Cluj,n-a coborit sub 13 dB cu antena de 150 cm.Sint momente cind trece si de 20 dB mai ales seara.Dar nu-i o regula.
    Reamintesc de acest transponder-12069 H pentru cei care doresc sa vada daca pot receptiona in zona lor o pozitie aflata la extremitatea vestica a arcului.Nu am cunostiinta de rapoarte de receptie pe RDI de pe satelitii de la 45.0 V in sus.Cred ca e o ocazie potrivita acum cind avem un semnal atit de tare pe unul din transponderii activati la pozitia 50 V.Se prea poate sa fie receptionabil si cu antena de 1.1 m.N-am putut verifica acest lucru cu antena mea fiindca sint citiva pomi la o oarecare distanta.Ceilalti pomeniti in postul anterior au semnal mai slab,in jur de 6=>9 dB,cu antena mea.Intre timp a mai fost activat un transponder,tot de date,la 12060 H,13650,3/4,Dvb-S2/32APSK,cu semnal de 6 dB dar care poate ajunge si la 8 dB.Depinde de ora si de alti factori.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca are importanta aceasta pozitie pentru multi dintre noi mai ales ca deocamdata nu sint transmisii cu programe tv in banda Ku,numai sporadic feeduri in C-band.Deocamdata pozitia poate fi utila celor care vor sa-si incerce antena la extremitatea vestica,cum am spus in postul anterior.Semnalul a scazut la mine,poate si din cauza frunzisului bogat pe copacii din fata antenei.Dar chiar in atare situatie am putut receptiona ultimul transponder activat,evident de date:12043 H,13324,3/4.

satelescu

ps_Trebuie sa fac o rectificare legat de afirmatia mea anterioara ca n-avem rapoarte de receptie pe RDI dincolo de 45.0W.Ba da,avem gratie lui @bonou2,care in banda C,a reusit sa receptioneze 50.0W(#449) si 55.5W(#550).Este adevarat ca receptia a fost facuta din Spania,dar fie si de acolo,rezulatul lui e foarte bun.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Relativ recent a aparut o frecventa activa si pe polaritatea Verticala:11860 V,4761.Semnalul e ceva mai slab decit la cea orizontala,in acesta perioada cu fluctuatii pina la 2 dB.Din aceasta cauza unii parametrii nu apar in constelatie decit ocazional.Oscilatiile se manifesta pe toti transponderii,cel putin in zona mea.A disparut de pe analizor 12069 H care a avut semnalul cel mai tare cind l-am gasit prima oara.Deci nu mai constitue un reper pentru cei interesati sa repereze satelitul cu cea mai mica elevatie in partea vestica a arcului pentru zona noastra.Postez totusi rezultatul ultimei mele scanari pe acest Intelsat 29 si,cine stie,poate vor fi fiind amatori pe RDI care se "aventureze" cu antena lor ca sa atinga aceasta pozitie extrem vestica.
    Deocamdata in banda Ku avem numai transmisii de date,toate cu streamuri generice.Poate va veni si ziua cind vom avea o aplicatie capabila sa le decodeze in clar.Era o un zvon ca satelitul va fi folosit cu ocazia Olimpiadei din Brazilia.Pina acum exista rapoarte de receptie cu astfel de feeduri doar pentru banda C.Din pacate semnalul pe acesta e slab chiar si cu antene mai marisoare,media e de 5 dB,deloc incurajator.O prima tentativa am facut in acesta primavara,fireste ca fara nici un rezultat,desigur din cauza c-am folosit un lnb circular si nu unul linear cum e normal pe acest satelit.

satelescu

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Deocamdata in banda Ku avem numai transmisii de date,toate cu streamuri generice.
    Poate atunci se dezvolta insfirsit Skynet mai departe.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am revizitat pozitia de la 50.0W pentru a vedea daca semnalul s-a pastrat la acelasi nivel de receptie pe cei citiva transponderi pe care i-am receptionat inainte.Cu aceasta ocazie doream sa verific daca pomii care au crescut destul de binisor la nivelul elevatiei antenei mele de 2.7 imi pericliteaza receptia lui Intelsat 29e,ultimul satelit in partea vestica de pe arc pe care il receptionez din zona mea.Din fericire teama mea s-a dovedit a fi exagerata,deoarece am dat peste un semnal util mai mult decit satisfacator pe transponderii gasiti anul trecut,dar si pe altii,noi,pe care tunerul placii tbs i-a gasit.Deocamdata satelitul acesta nu ofera transmisii in banda Ku care sa intereseze pe amatorii de pachete sau programe tv,ci numai streamuri de date,care,precum stim deja,nu pot fi "valorificati",pentru ca nu avem dispozitive dedicate in arsenalul nostru de receptie,desigur de amator,pe care il avem.Dar chiar si in atare situatii,precum am spus pe acest topic,aceasta pozitie este,din punct de vedere al unui instalator de antene,sau pentru unii din amatorii care doresc sa "exploreze" pozitii extreme,o modalitate prin care isi pot verifica sistemul lor mobil de receptie si,cine stie,poate ca,la fel ca in banda C,acest satelit le va oferii si programe tv.
    De asta data semnalul as zice ca este,ca sa zic asa,echilibrat pe toti transponderii pe care i-am scanat.E adevarat ca vremea a fost favorabila unei receptii decente,si surprinzator,fara fluctuatii,cum se intimpla de obicei la elevatii mici.Parca era batut in cuie ,ceea ce nu se intimplase cu alte ocazii.
    Pe analizor se vad transponderii pe care i-am gasit in acest moment cu antena mea de 150m,desigur si cu ajutorul tunerului placii tbs si a utilitarului Crazyscan.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)