Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Jaeger SG2500A sau Amiko DM3800?

Pretul e cam tot pe acolo din punctul meu de vedere (SG2500A costa vreo 20 de lei in plus dar il au la peruvision deci scutesc transportul, fiind din Bucuresti). Amandoua vad ca au angrenaje metalice, greutatea e si ea practic identica (3.1 kg Amiko, 3,2 kg Jaeger, greutatea neta).

Exista vreun argument concret de natura tehnica in favoarea unuia dintre cele doua modele? Ca in rest e clar ca-i mai avantajos sa ai garantia in localitatea in care instalezi jucaria.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cauta oferta de la tehnic b, ai putea avea surpriza sa fie mai ieftin

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Mersi, m-am uitat si la ei, diferenta de pret (ma refer la cel en detail, bineinteles) fata de Jaeger e nesemnificativa.

Dpdv tehnic exista vreo diferenta relevanta intre ele? Angrenaje mai rezistente, etansare mai buna, motor mai 'voinic'?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

e vorba despre marfa de consum facuta cine stie prin ce colt al chinei, vrei sa te tina o viata ?

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu, dar nici sa constati ca melcul e facut dintr-un metal care se desface in bucati daca sufla vantul un pic mai tare cand sunt -10 grade afara.

Chiar si intre marfurile astea facute in China pe dreapta pot exista diferente semnificative de calitate. La o marfa care ajunge sa se vanda in UE cu 50 de euro (cum sunt hh-urile astea) o diferenta de cost de productie de cativa dolari poate sa se cunoasca al naibii de mult la nivelul produsului finit.
    De pilda pe amazon.de sunt vreo 11 review-uri pentru SG2500A si din astea doua mentioneaza ca metalul e prea moale la bridele de prindere (un subansamblu care probabil are un cost de productie de 30 de centi).

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

bridele de prindere le inlocuiesti cu bare filetate.
    am avut motor original italian la care era o chestie ciudata pe care nu am inteles-o niciodata. dupa ce stringeai piulitele si voiai sa le slabesti aparea o blocare si daca fortai le rupeai. pasul filetului parea normal, nici pina azi nu cunosc cauza

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

A, bineinteles ca nu ma impiedic de bridele alea, era doar un exemplu. Pe de alta parte Amiko DM3800 vad ca nici nu prea se vinde in Germania pe canale oficiale (doar ebay samd). O sa ma uit si pe la retailerii din UK sa vad care e situatia, daca nici acolo n-au avut curajul sa-l vanda cred ca merg pe Jaeger.

La ala italienesc de care zici cred ca era un pas mai ciudat care permitea deplasarea piulitei intr-un singur sens.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am eu Amiko DM3800 de vreo 4-5 ani,pe o antena offset 1.4m,alu,facuta de Ica Ghimbav Brasov,fosta fabrica de avioane.
    Antena merge perfect,numa ca pe satelitul 0,badr arab sat 26e,are un pic de joc,cum mut antena pe alt satelit,jocul dispare.
    Asta am observat cand m-am mutat in noua locatie,si a trebuit sa montez antena!
    350 kg de scule!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)