Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Suport de perete cu talpa mica pentru antena de 80 si motor HH cu angrenaje metalice?

Studiind mai aprofundat problema cu multifeed-ul am ajuns la conluzia ca, in absenta unei toroidale, solutia cu motorul HH e net superioara, fara a fi mult mai scumpa. (Lnb-ul monobloc triplefeed pentru 13e, 16e, 19.2e costa 110 lei, trei lnb-uri cu cap subtire plus un comutator diseq ar fi tot pe-acolo, motorul Amiko 3800 cu angrenaje metalice e vreo 210 lei).

Problema este ca balconul unde pot instala asa ceva are un soi de bordura sub glaf, asa ca inaltimea talpii suportului poate fi de maxim 15cm. Cu antena de 80 n-a fost problema, am taiat talpa suportului din kitul dolce cu flexul (cam un cm deasupra tevii orizontale) i-am mai dat doua gauri etc. Doar ca ala e un suport destul de 'usurel' , nu prea il vad tinand si antena si cele aproape 4kg ale unui Amiko 3800.

Stie cineva vreun model de suport de perete mai zdravan, cu talpa mica pe verticala? Eventual sa aiba ceva nervuri, ranforsari etc

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

teava de 50mm cu peretii grosi, il faci dupa necesitati.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am un suport in forma de L la o antena motorizata de 1.20. Pentru siguranta si ca sa nu vibreze din "L" l-am facut "U" cu d bucati de fier pe care le-am prins cu un colier de capatul liber al suportului si de partea cealalta le-am fixat in perete. Daca ai de ce te prinde deasupra suportului poti face asa.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Din pacate nu am de ce sa ma prind deasupra suportului, acolo e glaful balconului. Ce as putea sa fac ar fi sa sudez in diagonala o ranforsare care sa mearga de la partea inferioara a talpii la locul unde tija orizontala se curbeaza in sus. Eventual doua bucati de platbanda mai teapana care sa fie sudate de cele doua parti ale tijei/tevii (stanga-dreapta).

Ma gandeam ca poate se gaseste de cumparat pe undeva vreun model de genul asta,eventual cu niste nervuri verticale pe talpa etc.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am facut destui sporti din teava de 50mm taiata la 45° si apoi sudata. indoitul merge la teava cu pereti subtiri sau daca ai timp sa umpli teava cu nisip, apoi incalzita si indoita. dureaza prea mult

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu ma refeream la suportul deja existent, la care teava este curbata in sus. Am aparat de sudura si ma gandeam sa-l ranforsez sudand doua bucati de platbanda care sa faca legatura intre baza piciorului si locul unde tija se curbeaza in sus.

Chestia cu taiatul tevii la 45 de grade si sudarea ei incat sa iasa un unghi drept samd necesita ceva experienta, eu am mai sudat din an in Paste. Treaba cu platbanda sunt sigur ca-mi iese, asta cu teava taiata la 45 si sudata sa iasa unghi drept nu prea.

Totusi nu se gaseste nicaieri de cumparat un suport mai teapan cu talpa mica?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

in Romanika mai greu

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca ma gandesc bine cea mai buna treaba pentru ranforsarea celui deja existent as putea-o face cu un profil in U, daca gasesc unul la care deschiderea interioara sa fie egala (sau foarte putin mai mare) cu diametrul exterior al tijei suportului. La capatul care ar trebui sa se aseze pe talpa ajustez bucata de profil U cu flexul pana cade bine iar in capatul celalalt ma leg pe toate trei laturile cu tija, in locul in care aceasta coteste in sus.

Pentru un motor care are sub 4kg ar trebui sa fie suficient, zic eu.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

depinde de inaltimea blocului, diametrul antenei si intensitatea vintului

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca nu poti in sus, nu se poate sa montezi suportul invers si sa-l ranforsezi dedesupt?

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Exclus, ar insemna sa-l montez cu capatul tijei in jos ( e in forma de L nu de U).

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    depinde de inaltimea blocului, diametrul antenei si intensitatea vintului
    Nu e bloc, e casa, iar antena e de 80 deocamdata. Sigur ca, de perspectiva, nu ar fi rau sa bricolez un suport mai teapan, care sa nu trebuiasca schimbat cand/daca trec la o antena ceva mai mare.

Vanturi si furtuni de Bucuresti, in mod normal nu mare lucru dar odata la cativa ani mai sunt fenomene meteo ceva mai severe.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

O imagine cu locul unde vei pune antena ar ajuta la obtinerea sugestiilor.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

E bezna afara iar antena e undeva la cucurigu la mansarda. Am explicat pe celalalt topic mai exact despre ce e vorba, balconul are o centura de circa 15 cm inaltime exact sub glaf. Deci talpa suportului antenei nu poate avea mai mult de 15 cm inaltime.

Instalarea am facut-o taind partea de sus a talpii suportului din kitul dolce (cam la 1 cm deasupra tijei orizontale) si dand doua gauri pentru suruburi de-a stanga si de-a dreapta tijei (gaurile superioare ramasesera pe bucata taiata)

Cam asta e situatia.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

nu poti monta antena in curte ?
    pe casa vecina ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

...uite aici, poate te inspira ceva...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)