Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie Eutelsat W2 16e

Jucandu-ma azi cu a doua antena de 80 in incercarea de a prinde 16E am reusit sa prind albanezii de la tvsh (12656 V) cu semnal 90% si calitate 42-46%. Oricat de fin as ajusta azimutul nu pot trece peste acest nivel de calitate a semnalului pe transponderul albanezilor si nu pot prinde absolut nimic pe orice alt transponder de pe acest satelit. Elevatia antenei si LNB-ul le-am reglat conform datelor de pe dishpointer.

Daca leg tunerul Dvb-s2 al televizorului la cealalta antena (reglata pe dolce) prind fara probleme tot ce e fta pe 39E, deci nu tunerul e problema.
    Ma gandeam sa fixez bine antena pe azimutul pe care am 46% calitate pe albanezi si sa incerc sa mai ajustez putin elevatia si distanta lnb fata de focar. Ce altceva as mai putea incerca?

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Mi-am raspuns singur la intrebare : ca sa pot ajusta bine antena lasasem se pare un pic prea slaba brida de prindere de sus si elevatia se dusese pe copca (desi antena nu era lasata s-o bata vantul, ca sa zic asa). Dupa cate 2 ture pe fiecare dintre cele doua piulite ale bridei de sus a intrat tot ce era FTA pe 16e.

De retinut ca albanezii aia au semnal ca la balamuc, poate ii mai foloseste cuiva care din varii motive are probleme cu respectivul satelit.

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Din pacate albanezii si chiar si bulgari (la canalele de muzica sunt 14,5 dB pe o,75) fata de freesat 9-11 dB.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Mi-am raspuns singur la intrebare : ca sa pot ajusta bine antena lasasem se pare un pic prea slaba brida de prindere de sus si elevatia se dusese pe copca (desi antena nu era lasata s-o bata vantul, ca sa zic asa). Dupa cate 2 ture pe fiecare dintre cele doua piulite ale bridei de sus a intrat tot ce era FTA pe 16e.

De retinut ca albanezii aia au semnal ca la balamuc, poate ii mai foloseste cuiva care din varii motive are probleme cu respectivul satelit.
    imi poti spune daca poti receptiona 12709.50 H 5165 3/5 !?

multumesc in avans

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

O (zero) semnal pe 12709 h 5165 , daca te pasioneaza tv7 Moldova scaneaza 12575 v 6000 acolo emit acum semnal 89% calitate 72%!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Red face

Quote Originally Posted by johnsaxon View Post
    O (zero) semnal pe 12709 h 5165 , daca te pasioneaza tv7 Moldova scaneaza 12575 v 6000 acolo emit acum semnal 89% calitate 72%!
    multumesc

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Imi poate confirma cineva daca are semnal pe Realitatea Tv si B1 tv !? Va multumesc in avans

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TheMan View Post
    Imi poate confirma cineva daca are semnal pe Realitatea Tv si B1 tv !? Va multumesc in avans
    Confirm,locatia Marasesti,semnal pe antena telekom b1,70%,Realitatea 75%,masurat pe satplus1108,ploua marunt,

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In S-V judetului Satu Mare:
    -realitatea 56%
    -B1 40%, cu Al1.2 m motorizat.

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Am înțeles că Favorit și N24 și Național tv schimba frecventa din 16 aprilie.Știți cumva noua frecventa ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristianio View Post
    Am înțeles că Favorit și N24 și Național tv schimba frecventa din 16 aprilie.Știți cumva noua frecventa ?
    12794v 13200

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Apropo de B1 mie imi apare cu sonor dar imagine neagra. Daca las televizorul (tunerul dvb-s e intern) pe B1 vreo 10-15 minute intra si imaginea. Pana acum e singurul post pe care am intalnit aceasta problema. In rest receptionez fara probleme tot ce e free pe acest satelit, inclusiv alea albaneze HD de sport.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)