Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema receptie sateliti primavara-toamna

Domnilor,

Am o mare problema de vreo cativa ani (3-4), pe care n-am incercat sa o rezolv deoarece receptorul pe care il aveam (il mai am) era SD si era defecta receptia pe polaritatea orizontala.
    In decembrie anul trecut mi-am luat un receptor HD, am chemat pe cineva sa-mi regleze antena si toate au fost bune si frumoase.
    De cum s-a incalzit a picat receptia, nu mai prind nimic (pe satelit, bineinteles). Am incercat pe Astra 19,2 si nimic.
    Am uitat sa dau datele : antena de 1,5 m. parabola, aluminiu, in proprietatea mea de vreo 9-10 ani.
    Problema cu pierderea de semnal am avut-o in ultimii ani de primavara pana toamna( prin noiembrie) cand revenea in mod miraculos semnalul si tinea pana primavara.
    In primii ani de cand am cumparat-o nu am avut aceasta problema.
    Am mai citit pe aici ca se mai plangea cineava ca antenele de aluminiu dupa cativa ani incep sa se deformeze cu cresterea temperaturii si ca asta ar duce la fenomenul descris mai sus.
    Nu stiu ce sa cred, dar daca mai este cineva care are aceeasi problema inseamna ca e un sambure de adevar
    Precizez ca nu sunt probleme cu cablul si nici cu LNB-ul.
    Rog pe cineva din Cluj care se pricepe sa ma ajute (bineinteles contra cost), sa ajungem la o concluzie, ca sa pot folosi si eu receptorul la capacitatea maxima si nu pe post de bibelou.

Multumesc
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Expert Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cu siguranta este de la vegetatie .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pe directia Astra 19,2 nu am nimic in fata.
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu prea am experienta cu antenele de satelit dar de povestea asta cu echipamente afectate de variatii de temperatura m-am tot lovit.

Daca ar fi de la deformarea termica a antenei ar trebui sa vezi fluctuatii majore intre zilele mai calde si cele reci. De pilda noi in Bucuresti am avut vreo 2 zile cu 23 de grade iar acum la ora asta cand scriu sunt 11 grade. Profita de primavara asta cu vreme schimbatoare si vezi daca apare o corelatie clara intre temperatura si receptie. Daca da, lucrurile sunt lamurite.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ori ai o problema legata de contacte (la temperaturi mari cablul se dilata iar la temp. mici se contracta) ori asa cum spunea si mountaine_e este de la vegetatie! Sau schimba LNB-ul si vezi ... Posibil in interiorul lui sa se produca vreun condens ceva si sa pice ...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am avut si eu problema ca nu mergea decat la frig - la mine sub -5C
    era de la ghidul de unda - din 2 bucati infiletate care prindeau intre ele triungiul care consituie legatura dintre Lnb+ghid si picioarele de suport. acea infiletare se slabise si permitea un joc si inclinare a ansablului lnb (adica iesirea din focar) si revenea doar pe la -10C cand contractia termica prelua jocul

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Doar in aceasta iarna si in luna ianuarie in mod special am avut probleme pe toate canalele de pe Astra 19 est.Adica, dupa cateva cateva minute de vizionare-2-3-disparea semnalul in totalitate.Am incercat cu mai multe receptoare(tevion, comag, kaon, strong, samsung, alma) si a fost aceeasi problema.Oricum, nu am avut niciodata probleme pe acest satelit cel putin de 25 de ani, exceptand frecventa cu Sport 1-fostul DSF cred, care din anul 2005 aproape zilnic are macroblocuri.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

e posibil ca in ghidul de unda sa-si fi facut plasa un paianjen, cablu de proasta calitate sau vechi ar putea fi o alta cauza, contacte oxidate. ar trebui verificate toate componentele stiind ca problema nu este de la receiver.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)