Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Mai merita cumparat un DM800 HD nou?

Citind in stanga si in dreapta si studiind un pic problema am vazut preturi gen 520 de lei cu un an garantie pentru DM800HD cu sim 2.10 (probabil spre sigur clone).

Intrebarea legitima: cam cat se vinde o clona second-hand in stare buna de functionare? Si, in general vorbind, mai merita cumparat acum un DM800 dat fiind faptul ca au aparut boxuri cu preturi de 4-5-600 si care au specificatii net superioare?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Citind in stanga si in dreapta si studiind un pic problema am vazut preturi gen 520 de lei cu un an garantie pentru DM800HD cu sim 2.10 (probabil spre sigur clone).

Intrebarea legitima: cam cat se vinde o clona second-hand in stare buna de functionare? Si, in general vorbind, mai merita cumparat acum un DM800 dat fiind faptul ca au aparut boxuri cu preturi de 4-5-600 si care au specificatii net superioare?
    vezi , daca exista suport software pentru acest model de receptoare ... si vezi pe pagina dream multimedia , daca se mai produc ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mircam View Post
    vezi , daca exista suport software pentru acest model de receptoare ... si vezi pe pagina dream multimedia , daca se mai produc ...
    eu nu as mai cumpara
    exista VU +ZERO , in Germania , e 119 euro + 7 euro transport pana in RO , plata cu Paypal , in 4 , 5 zile il ai in mana ...

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Din ce-am mai citit, chestia cu Dreambox 800 HD/ SE este ca atat de multi nemti si-au luat incat e greu de presupus ca o sa moara suportul software prea curand. In schimb asiaticii in general nu au nici o problema sa declare intr-o buna zi ca ei trec la nivelul urmator si ca inchid suportul pentru generatia X de produse, punct. Am avut personal doua experiente de acest gen, una cu coreeni (un mediaplayer, Tvix 6500) si una cu Acer la un telefon mobil scump, premiat etc etc, deci acum sunt cam circumspect.

Ma gandesc ca o clona Dreambox viabila la mana a doua la un pret relativ modest (daca e 500 noua...) mi-ar permite sa-mi fac damblaua (si eventual mana) cu o investitie relativ mica, mult inaine ca suportul software sa dispara pe apa Sambetei. Nu ca inca vreo 200-250 de lei pana la un Vu+zero ar fi sfarsitul lumii, dar eu ma joc acum cu o antena de 80 pe care am dat doua beri...

Acum nu stiu in ce masura pot gasi o SH clona de DM800 la un pret realist, oamenii au dat alti bani pe ele, alea care apar ieftin vad ca mai au probleme etc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

'Neatza , asculta sfatul lu " mircam " , spui c'ai citit in stg. in drp .
    Ce concluzie ai tras ?
    Stii ca'i o vorba " 2 lei dai , 2 lei face " , un Vu zero la momentul actual este mai mult decat OK , il poti lua din tara ( Mondoplas , Satmultimedia ... etc ) .
    Ai garantie 24 luni , cu cel de 2 lei ...dupa o saptamana observi c'a picat , vanzatorul nu'ti ofera nimic , omu ti l'a dat functional .

Succeeeesssssss !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by andym02 View Post
    'Neatza , asculta sfatul lu " mircam " , spui c'ai citit in stg. in drp .
    Ce concluzie ai tras ?
    Stii ca'i o vorba " 2 lei dai , 2 lei face " , un Vu zero la momentul actual este mai mult decat OK , il poti lua din tara ( Mondoplas , Satmultimedia ... etc ) .
    Ai garantie 24 luni , cu cel de 2 lei ...dupa o saptamana observi c'a picat , vanzatorul nu'ti ofera nimic , omu ti l'a dat functional .

Succeeeesssssss !

aici https://www.hm-sat-shop.de/en/hdtv-r...80p-black?c=51
    36 de luni garantie la VU+ZERO

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Ideea este dupa cum poti citi sa te uiti foarte bine la suportul software a receptorului in cauza
    Clone exista atat la Dm , cat si la VU+ ( anumite modele ) , insa nu te speria de ele
    Am o clona de DM500S care si astazi este functionabila dupa cativa ani buni de când numai se fabrica DM500-le
    Ideea este insa ca exista suportul software pentru ea/clona si in prezent si asta face diferenta
    In general numai merita sa cheltui sute de lei pe un DM , când ai atatea variante compatibile sau echivalente
    Un brand bun/cu suport bun este si Gigablue , deci in prezent ai de unde alege
    Doar daca esti fan infocat dupa DM , atunci se schimba situatia , altfel......
    A si sfatul meu - Cumpara din RO - nu ca as face reclama , dar ai garantia la tine in tara
    Si decat sa platesti niste zeci de euro doar pt. transportul tur/retur din tara de unde l-ai cumparat/comandat , mai bine platesti local
    Insa daca nu locuiesti in RO sau ai posibilitatea destul de des de a calatori in interes de serviciu , atunci se merita sa cumperi/comanzi si de afara , altfel....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

mondoplast timisoara
    520 lei dar transportul e piparat zic eu pt o cutie mica si usoara 39 lei ma rog

a sosit relativ repede si tot ce este in pachet in germania e si aici deci nu vad de ce sa cumperi musai din DEUTCHLAND
    dar ma rog la cat s-a scris numai eu cat i-am batut la cap pe userii RDI, sunt o gramada de TREADURI merita receptorul etc

acuma deja chestia e un moft sa scrii aici......nu ca vreau sa ofensez pe careva dar sunt o mie de TREADURI

ia-ti VU zero e o jucarie bestiala si nu e de 2 lei

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tu se pare ca nu prea sti ce vrei, intrebi daca se mai merita sa cumperi un dm800 nou, care de fapt il vrei clona, care de fapt ar fi bine sa fie la mana a doua... In functie de cat esti de istet ai sanse sa paradesti clona singur prin flash-uire de imagini pt originale.
    Cel mai sigur ia-ti un vu-zero ca e foarte ieftin si are suport bun, la banii astia nu se mai merita nici o clona.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Acum depinde si ce domenii de receptie vrei sa aibă receptorul in cauza
    Daca vrei numai dvb-s/s2 ( satelit ) , mergi pe VU+ Zero
    Daca vrei insa combo ( dvb-c/t2 + dvb-s/s2 ) , atunci poti alege modele care suporta si al doilea tv tuner plug-in-play
    Atat VU+ , cat si GigaBlue au astfel de modele , insa sunt sigur ca mai exista si alte firme/modele de receptoare combo

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am un optibox evo m7 si desi e superior lui dm800 faptul ca imaginile sunt putine, nu prea ai ce alege si au cam aceleasi defecte. Cea care e mai de soi OpenATV e cam lenta. Singura imbunatatire fata de dm800 e ca deschide aproape orice tip de fisier ii dau (avi, mkv, xvid, etc.) Daca totusi trebuie sa aleg, il prefer pe asta lui dm800.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pune OPENNPLI....am pus eu si e super

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am un optibox evo m7 si desi e superior lui dm800 .......
    , hai sa fim realisti , EVO M7 este peste DM 800 HD PVR ( acel prajitor ) , dar nu peste alte modele DM 800 , am avut EVO M7 , s'a scris mult despre el ( http://satelit-info.com/phpBB3/viewforum.php?f=44 ) , l'am laudat ca fiind un aparat bun la vremea aceia , dar suportul lui este aproape de zero .
    Multe receptoare n'au indurat / acceptat ceea ce a putut sa faca EVO M7 , dar ma rog este alt aspect .
    " Lupull " ti'a dat un sfat , dar te cam costa , acum depinde si ce anume'ti doresti de la acel rec. , daca vrei doar client iti pot lua un NonLinux ( F.Ariva xxxx ) cu suport stabil , pret bun ....sau orice alt model .

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Consensul pare a fi ca Dm800 Hd nu prea mai merita cumparat in acest moment. Ce parere aveti insa de DM 800 SE si de DM500HD? Intre un DM500HD si un Vu+ zero exista vreun argument pentru DM500HD?

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Tu se pare ca nu prea sti ce vrei, intrebi daca se mai merita sa cumperi un dm800 nou, care de fapt il vrei clona, care de fapt ar fi bine sa fie la mana a doua... In functie de cat esti de istet ai sanse sa paradesti clona singur prin flash-uire de imagini pt originale.
    Cel mai sigur ia-ti un vu-zero ca e foarte ieftin si are suport bun, la banii astia nu se mai merita nici o clona.
    Cred ca e totusi o diferenta intre a nu sti ce vrei si a cere o parere (in leaturancu cateva optiuni) de la altii care se pricep mult mai bine .
    Eu intrebam daca mai merita un DM800HD nou la un pret de 520 ron (mai mult ca sigur clona si asta, nu?) si daca o clona ieftina sh nu ar fi o optiune de luat in calcul in cazul in care unul nou nu mai merita. Pana la urma cred ca a fost o intrebare destul de concreta, destul de departe de 'nu prea stii ce vrei'...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by andym02 View Post
    , hai sa fim realisti , EVO M7 este peste DM 800 HD PVR ( acel prajitor ) , dar nu peste alte modele DM 800 , am avut EVO M7 , s'a scris mult despre el ( http://satelit-info.com/phpBB3/viewforum.php?f=44 ) , l'am laudat ca fiind un aparat bun la vremea aceia , dar suportul lui este aproape de zero .
    Multe receptoare n'au indurat / acceptat ceea ce a putut sa faca EVO M7 , dar ma rog este alt aspect .
    " Lupull " ti'a dat un sfat , dar te cam costa , acum depinde si ce anume'ti doresti de la acel rec. , daca vrei doar client iti pot lua un NonLinux ( F.Ariva xxxx ) cu suport stabil , pret bun ....sau orice alt model .
    El de dm800 intreba, l-am avut original, a crapat dupa vreo 6 ani si l-am schimbat cu evo m7. evo e ceva mai bun dar si mai urat (mult).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)