Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default L i g h e n a s u l nr 2 (80cm) 7e 13e 19.2e si cornisa vecinului

O noua zi, un nou proiect

Cu l i g h e n a s u l nr 2 ramas din povestea de ieri ma gandeam sa fac un multifeed (na ca deja am invatat cuvinte noi) pe 7e 13e 19.2e. Din ce-am mai citit pe ici pe colo ar fi relativ plauzibil, folosind lnb-uri normale.

Ghinion insa, pe directia cu pricina am cornisa casei vecinului, care se ridica voioasa cam 15 cm peste buza parapetului de la balconul meu (cam singurul loc unde as putea prinde a doua antena) .

Intrebare pentru cunoscatori: care punct de pe lnb poate fi luat ca reper pentru a calcula distanta la care trebuie sa fie lnb-ul fata de cornisa aia in raport cu inaltimea cornisei (peste nivelul lnb)? Antena este offset, bineinteles. Dincolo de cornisa aia e doar cerul, nu mai sunt alte obstacole.

Sper ca se intelege ce vreau sa spun, nu sunt prea familiarizat cu termenii tehnici din domeniu.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    O noua zi, un nou proiect

Cu l i g h e n a s u l nr 2 ramas din povestea de ieri ma gandeam sa fac un multifeed (na ca deja am invatat cuvinte noi) pe 7e 13e 19.2e. Din ce-am mai citit pe ici pe colo ar fi relativ plauzibil, folosind lnb-uri normale.

Ghinion insa, pe directia cu pricina am cornisa casei vecinului, care se ridica voioasa cam 15 cm peste buza parapetului de la balconul meu (cam singurul loc unde as putea prinde a doua antena) .

Intrebare pentru cunoscatori: care punct de pe lnb poate fi luat ca reper pentru a calcula distanta la care trebuie sa fie lnb-ul fata de cornisa aia in raport cu inaltimea cornisei (peste nivelul lnb)? Antena este offset, bineinteles. Dincolo de cornisa aia e doar cerul, nu mai sunt alte obstacole.

Sper ca se intelege ce vreau sa spun, nu sunt prea familiarizat cu termenii tehnici din domeniu.
    lasa '' munca '' teoretica si mai treci si la munca pe '' teren '' , prin teste ... prin implicare directa ... poti afla cele mai bune variante

si '' teoria '' e buna , dar daca teoria nu e testata in teren ... e cam degeaba ...

pune manuta ...si experimenteaza ...

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

semnalul nu se propaga orizontal ci oblic la un unghi undeva intre 30 si 45° sau poate ai bratul pe care e fixat lnbasul paralel cu solul ?
    uite aici un calculator: http://www.satlex.ro/ro/elobst_calc.html
    mai bine pune o poza ca mai repede primesti un raspuns bun.

mai lasa-l in masa de l i g h e n a s ca incepi sa-l iriti pe lighean, daca tot ai inceput sa inveti terminologia spune-i antena ca sa eviti sa ni se ridice tensiunea.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by eu1967 View Post
    lasa '' munca '' teoretica si mai treci si la munca pe '' teren '' , prin teste ... prin implicare directa ... poti afla cele mai bune variante

si '' teoria '' e buna , dar daca teoria nu e testata in teren ... e cam degeaba ...

pune manuta ...si experimenteaza ...
    Nu prea e aici unul dintre acele cazuri de teorie vs practica, ar fi de-a dreptul absurd sa ma apuc sa dau gauri in parapetul balconului, cu capul in jos, doar ca sa constat prin experimentare un lucru care se poate calcula extrem de simplu.

De altfel principala intrebare pusa de mine era de natura strict practica (unde trebuie luat reperul pe corpul lnb-ului pentru calculul elevatiei obstacolului?).

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    semnalul nu se propaga orizontal ci oblic la un unghi undeva intre 30 si 45° sau poate ai bratul pe care e fixat lnbasul paralel cu solul ?
    uite aici un calculator: http://www.satlex.ro/ro/elobst_calc.html
    mai bine pune o poza ca mai repede primesti un raspuns bun.

mai lasa-l in masa de l i g h e n a s ca incepi sa-l iriti pe lighean, daca tot ai inceput sa inveti terminologia spune-i antena ca sa eviti sa ni se ridice tensiunea.

O sa incerc sa fac un desen, poza nu prea are cum sa-mi iasa, e cam inghesuit locul. Multumesc pentru calculator, reperul pentru calcul ar trebui sa fie partea cea mai de jos a 'palariei' lnb-ului?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

o poza din spatele antenei catre acoperisul de vis a vis !

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai antena NU este in prezent instalata, este a doua, aia de-am luat-o ieri la troc etilic de la un vecin Balconul meu este perpendicular pe un calcan (aflat pe directia satelitilor) iar partea de sus a calcanului e cu vreo 15cm mai inalta decat buza parapetului balconului.

Ce incerc eu sa calculez este distanta pe care trebuie s-o am de la lnb la calcanul ala, ca sa-mi dau seama daca pot monta antena pe parapetul balconului, la extremitatea opusa calcanului bineinteles.
    Balconul e scurt (cica 1.5m) si ingust, o sa incerc diseara sa fac o poza dar ma indoiesc ca o sa se inteleaga mare lucru, nu am unde sa ma dau in spate si nici aparat+obiectiv profi, gen alea cu care pozeaza fotografii camere de hotel 2x3 de par sali de sport .
    Last edited by bungabunga; 31st March 2016 at 18:33.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

nu conteaza ca nu este instalata, asta e si scopul discutiei sa vedem daca are rost sa o montezi sau nu

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

A, OK, incerc si vedem ce iese. Cand ai zis 'din spatele antenei' m-am gandit ca e o neintelegere la mijloc.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Foloseste un satfinder pentru telefoane mobile, gasesti si in IOS si in Google Play, gratis sau pe bani. O sa iti arate exact la ce sateliti ai vizibilitate si la care nu. Ceva de genul:

Sent from my iPhone 6
    using Tapatalk

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru sugestie, am instalat si eu ceva, acum sa vad pe unde gasesc ceva in genul unui selfie stick ca sa ma pot plimba cu telefonul cam pe unde ar trebui sa vina lnb-ul.

In alta ordine de idei, chestia cu pozele m-a facut sa descopar ca balconasul meu are un fel de bordura pe exterior, chiar sub glaf. Iar bordura aia e mai ingusta decat suportul de antena din kitul dolce de care am facut rost. Cu alte cuvinte, ma mai coboara vreo 15 cm. O sa incerc sa fac o poza in care sa se vada telefonul cu aplicatia pozitionat unde ar trebuinsa vina lnb-ul.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exista o corelare destul de exactia intre soare si pozitia stelitilor enumerati de tine , bineinteles calculata conform pozitiei tale geografice pe fiecare din sateliti !
    Dupa ce ai facut calculele pt satelitii din extremele dorite de tine,verifici , ai soare in balcon in acest interval de timp? Daca ai e ok !Daca nu trebuie ridicata antena in sus pe un suport artizanal mai inalt ,ori deplasata in alta pozitie daca balconul nu e pozitionat perpendicular pe casa vecinului ca soarele sa vada antena in intervalul calculat pt sateliti doriti de tine in pozitia ta geografica !Daca afara e nor astepti o zi senina !La inaltimea aia citiva cm a cornisei fata de antena daca e real ce zici tu nu ar trebui sa ai probleme !O proba practica pe fiecare satelit in parte din ce te intereseaza te va lamuri cel mai bine chiar fara proba cu orele de soare !Poti avea sansa sa prinzi pe toti trei , doi ori unul ori nimic !Bafta !

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Balconul este exact la 90 de grade fata de casa vecinului. Cornisa nu ar fi avut mai mult de 15cm peste nivelul LNB-ului daca puteam duce suportul pana sub glaful balconului (pe exterior e vorba). Problema e ca bordura aia pe care nu o observasem ma mai arunca in jos vreo 15 cm.
    Pana la urma improvizez eu din ceva un suport de telefon si ma lamuresc exact. Funny e ca avea o colega de servici un selfie stick in portbagaj si tocmai am constatat ca zapaceste busola telefonului, deci nu e bun pentru ce-mi trebuie mie.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Solutia simpla si cu cost 0 pe care am ales-o pana la urma a fost sa tai placa suportului de antena de la dolce exact deasupra barei orizontale. In felul asta a ramas doar bucata inferioara care este mai putin inalta decat bordura aia de sub glaful balconului. Am mai dat pe ea doua gauri cu un spiral pentru metal si aia a fost. In felul asta am castigat si inaltime, bara verticala a suportului depasind acum cu vreo 15 cm nivelul glafului balconului.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Am depasit ieri etapa cu cornisa, in prezent antena este reglata pe 16E. Ideea cu taierea partii superioare a suportului de perete a functionat perfect.

Acum e momentul sa trec la partea mai complicata, respectiv multifeed-ul. Dupa o matura chibzuinta, data fiind dimensiunea antenei, ma gandesc ca un 13E - 16E - 19.2E cu antena centrata pe 16E ar fi cat se poate de plauzibil. Am vazut ca exista chiar si un monobloc pentru acesti trei sateliti pe antena de 80, economic vorbind are sens daca il compari dpdv cost cu 3lnb cu cap subtire plus un diseq, dar prezinta dezavantajul ca daca ii cedeaza vreo componenta trebuie inlocuit cu totul.
    Pe de alta parte mai e si aspectul ca monoblocul asta cu 3 sateliti e 110 lei iar un HH cu angrenaj metalic e 200 si prinzi cu el o groaza de chestii

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)