Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Adaugarea unui al doilea LNB (pentru Turksat) la un l i g h e n a s Telekom de 90 cm

Se da un l i g h e n a s Telekom modelul nou (90 cm) instalat corect pentru Hellas si un al doilea LNB recoltat de la o antena Dolce mai veche pe care o avea un vecin ramasa prin casa. Am si un televizor al carui tuner dvb-s2 sta degeaba

Este posibil sa incropesc din ceva un bracket pentru al doilea LNB si sa prind cu el Turksat 2A pe 42E? Daca mai sunt forumisti care s-au jucat prin metode de-astea low cost poate ma ajuta si pe mine cu un sfat .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nu cred sa mearga cu lnb-ul ala care il ai tu. eventual cu unul cu gat subtire.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Merge antena de dolce fara probleme,am pus 3 lnburi pe ea turksat in centru,hellas si intelsat12(pt prima tv)in laterale.Problema e ca eu am.folosit 3 lnburi multiconect si un suport pt lnburi multiconnect(ma rog asta se poate incropi din platbanda cu gauri,exista ceva pe la magazinele cu accesorii feronerie la 1 leu bucata,si niste bucati decauciuc de circa 5-10mm).Deci cum a zis si domnul coleg Armand 25 pt un semnal bun ai nevoie de barem un lnb cu gatul subtire si un suport adaptat pt ca trebuie sa fie foarte apropiate cele 2 lnburi

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Bun, la mine nu e cazul de intelsat si as prefera sa las Hellas in centru. Cu platbanda nu e problema. Al doilea LNB trebuie musai sa fi cu gatul subtire, data fiind distanta dintre cei 2 sateliti?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Bun, la mine nu e cazul de intelsat si as prefera sa las Hellas in centru. Cu platbanda nu e problema. Al doilea LNB trebuie musai sa fi cu gatul subtire, data fiind distanta dintre cei 2 sateliti?
    Fiind antena relativ mica nu stiu daca va focaliza turksat.Poti face o proba la ,,rece"cu lnbul suplimentar plimbat cu mana langa cel central si vezi daca iti intra ceva.Ales un program si cu semnal bun de pe turksat parca cele gen Kanal A,Kanal D

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Mersi de sugestie, o sa incerc sa fac ceva cat de cat apropiat (antena e la cucurigu) . O sa scot tija LNB-ului din cele doua suruburi de la baza si o s-o tot aduc pe balcon, manevrand cate putin LNB-ul si apoi punand tija la loc sa testez samd. E mult mai anevoios dar nu am scara suficient de inalta cat sa pot ajunge in siguranta cu mana in dreptul LNB-ului.

Apropo, esti din Bucuresti? Ca vroiam sa te intreb apropo de receiverele alea pe care le ai la vanzare sinu pot da PM...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Mersi de sugestie, o sa incerc sa fac ceva cat de cat apropiat (antena e la cucurigu) . O sa scot tija LNB-ului din cele doua suruburi de la baza si o s-o tot aduc pe balcon, manevrand cate putin LNB-ul si apoi punand tija la loc sa testez samd. E mult mai anevoios dar nu am scara suficient de inalta cat sa pot ajunge in siguranta cu mana in dreptul LNB-ului.

Apropo, esti din Bucuresti? Ca vroiam sa te intreb apropo de receiverele alea pe care le ai la vanzare sinu pot da PM...
    Nu,nu sunt din Bucuresti

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

la un l i g h e n a s nu ar trebui sa incerci cu un lnbas ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    la un l i g h e n a s nu ar trebui sa incerci cu un lnbas ?
    vine si poanta sau pe moment e gestanta?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

hai nea l i g h e n a s, matale ai ironii cu mine ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    hai nea l i g h e n a s, matale ai ironii cu mine ?
    ........Idem

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Oameni buni, eu nu v-am facut nimic

In alta ordine de idei, i-am facut vecinului cinste cu cateva beri sa nu se cheme ca mi-a dat kitul de pomana, am testat lnb-ul de la el (quad) in locul celui cu 2 iesiri pe care mi-l instalasera baietii de la telekom -merge perfect- asa ca acum am cu ce sa ma apuc de bricolat.

O sa folosesc bratul de rezerva pe care il am ca sa fac din platbanda un sistem de prindere cu doua lnb-uri in care bracket-urile de prindere sa fie la aceeasi distanta si acelasi unghi fata de capatul bratului ca si plasticul ala de la sistemul original. Ramane acum sa identific pozitionarea optima a celui de-al doilea lnb in raport cu primul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)