Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intelsat 902 @ 62 East

Intelsat 902 are un semnal puternic pe polaritatea orizontala in zona noastra fiindca are spotul pe Europa.Deci nu pune probleme de receptie nici cu antene mici.De pe orizontala se receptioneaza doua pachete mari din Rusia.Din pacate sint codate.Alti transponderi cu programe tv n-avem pe acesta polaritate si ca atare pare ca nu prezinta interes pentru cei care cauta canale FTA.Poate doar pentru posturile de radio romanesti transmis prin streamuri ip.
    In schimb pasionatii de receptii de dx-eri au toate motivele sa caute acest satelit.Sint multi transponderi cu canale tv de la operatorul iranian IRIB,toate FTA.Numai ca receptia pe Verticala pune probleme mari de receptie,mai ales in partea de nord-vest a tarii,pentru ca spotul 1-Orientul-Mislociu de abia atinge limita de est a Europei.Cu siguranta ca in sud-estul tarii receptia e posibila cu antene mai mici.Nu stiu cit ar trebui sa fie?Poate de 120/130 cm?
    Pentru zona mea,Clujul,receptia e posibila,la limita,cu antena de peste 150cm,dar mai bine cu una de 190cm!Se poate vedea foarte bine pe analizorul meu unde avem insirati multi transponderi apropiati intre 10975-11030MGz,cu puterea semnalului intre 2.5-5.2 dB,fara a putea fi inchis cu farfuria mea de 150 cm.N-am reusit niciodata sa-i receptionez.Fara analizor nu stiu daca s-ar putea sti ca sint acolo.
    Tot acelasi lucru as fi putut spune si despre pachetul IRIB de pe 11555 V,30000,2/3,Dvb-S2/8PSK,care,daca memoria nu ma inseala,era cautat si receptionat la noi cu ani in urma,mai ales in partea de est a tarii.Avea un symbol rate de 27.500 Ks.Semnal la limita si atunci, dar parca mai "usor" de prins cind vrema era favorabila.Dar odata cu schimbarea symbol rate-ului,la 30000 Ks,eu,cel putin,n-am reusit sa-l inchid.Iata ca de ceva vreme,parca,semnalul a mai crescut putin,suficient sa-l pot inchide.Deocamdata se mentine la limita cind vremea e frumoasa..Nu stiu cit va tine?De aceea si postez acest mesaj.Poate aflam cum/daca se receptioneaza si-n alte zone ale tarii!?

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

11555 cu 27500V se prindea bine cu 1,20.Stabli fara macro-blocuri Cu antena de 1,50 mai agatam si din canalele celelalte.Nu mai stiu vre-o doua frecvente care le agatam dar seara erau macroblocuri nu mereu dar in general .Acum nu mai am semnal absolut deloc pe nicio antena pe frecventa aia de 11555 V>Nu mai e cam de atunci cand pusese un SR in jur de 8000 .Dracu stie ce au facut cu spotul ala care la mine se vedea.De cate zile ai semnal? Eu ultima incercare am facut-o cam acum doua saptamani cu antena de 150 si nu era nimic
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nici vorba de semnal pe H darmite pe V...sunt doar doua TP-uri cu programe pe H, 11555 si 11595, restul feed-uri ocazionale.
    Daca la Cj intrau 17-18 db pe antena de 45 db, in Bucuresti trebuiau sa fie minim 10-11 db pe antena de 39 db !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inainte de a parasi Intelsat 902 in 2013 in urma sanctiunilor Consiliului de Securitate al ONU aplicat Iranului receptia pachetului IRIB era si atunci,cel putin in zona mea,o mica performanta sa-l receptionezi,dar parca se putea mai des,mai ales pe vreme frumoasa.Dar de cind a revenit tot la 62.0E in 2014 cu symbol rate-ul schimbat-30000 Ks,avind aproape 40 de canale tv si radio,a devenit mult mai greu de prins.Eu aveam semnalul pe bara intre 5=>6 dB tot timpul dar orice incercare de-a-l inchide era imposibila.Numai recent am observat o crestere cu ceva decibeli si numai cind a trecut de 6.5 dB(37 %) l-am si putut scana si memora.De o saptamina si ceva decind il monitorizez el se mentine tot in jur 6.5 dB,desigur ca la acest nivel pe tunerul placii dvbs(cu playerul DVB Dream)imaginea este cu macrocuburi,imposibil de urmarit programul.Pe receptorul Optibox SX6 imaginea apare rar dar apoi frizeaza.Daca semnalul trece cel putin de 6.8 dB apar mai des imaginile,mai ales pe canalele cu continut static si sint sanse sa si urmaresti citeva clipe programul respectiv.Cel mai mult a urcat la 6.8 dB doar citeva clipe.Nu sint sigur,dar daca as putea umbla la antena(pe acoperis),cum mi-as dori,poate as scoate si la 7 dB umblind la skew-ul lnb-lui.Asa insa sint nevoit sa ma multumesc cu ce-am acum.Poate ca alti pasionati cu antene mai maricele sa reuseasca complet ceea eu am obtinut partial!
    N-am idee de ce nu-ti intra cit de cit un semnal pe 11555 V cu atit mai mult cu cit esti in sudul tarii.Singura explicatie ar fi ca tunerul dispozitivului pe care-l folosesti sa nu fie sensibil la semnalul slab decit atunci cind trece de un anumit prag?!Pentru ca,in acest caz ca si-n alte situatii similare,e nevoie clar de un tuner sensibil care sa stie sa lucreze cu modulatia 8PSK,cit are cam totii transponderii IRIB-ului pe acest satelit,inclusiv acesta de la 11554 V!Eu am "norocul" ca tunerul placii dvbs TBS6983 si TBS6903,al receptorului Optibox Sx6 si a vechiului dar inca valabilul Strong 4500 sint extrem de sensibili la semnalul slab si-l citeste chiar si atunci cind nu-l poate inchide!Tunerul lui Dreambox 500 HD e sensibil si el numai ca nu-i facut sa lucreze pe semnale slabe.Poate daca cei care lucreaza la imagini ar investi timp si pentru partea de receptie a receptorului s-ar putea folosi si pentru receptii dificile.Dar asta-i o alta discutie.
    Iata cum arata o imagine cind semnalul ajunge la 6.8 dB pe 11555 V.Fiind fluctuant el se misca intre 6.5 dB si chiar 7 dB cind nu-s probleme meteo.Deocamdata el se mentine intre aceste limite pe tot parcursul zilei,poate cu o insesizabila imbunatatire dupa masa,dar fireste ca nu poti pune un diagnostic corect pe un semnal receptionat in afara spotului...

Quote Originally Posted by gen70
    Nici vorba de semnal pe H darmite pe V...sunt doar doua TP-uri cu programe pe H, 11555 si 11595...
    Semnal foarte tare la Cluj pe cei doi transponderi de pe Orizontala.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si in Bistrita-Nasaud cu antena de 135 cm Micromedia si alma 2100 receptionez cu semnal foarte tare doar cele doua transpondere indicate de gen 70.de vreo 2 ani incerc sa prind IRIB dar nu reusesc.am promisiuni de o antena de 180 cm.
    Multumiri pentru noutati

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut!
    In Bucuresti intra programele IRIB pe antena de Ucraina de 1.8m.
    Antene 1,8 m Ucraina , 90E-30W cu actuator si 1,3m fixa.Receptoare Strong 4500, Dreambox 600 si VU+ Duo2.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by Andrei
    ... noutati
    Programele IRIB de pe transponderii de la 10988 V-11030 V sint stiute mai degraba de catre pasionati si mai putin de amatori,nu atit ca nu erau acolo de mult timp,ci fiindca nu se puteau receptiona cu antenele obisnuite,sub 150 cm,in unele zone chiar si de 180 cm.Ce le face greu de receptionat e ca semnalul are acoperire in Orientul Mislociu,pe spotul 1,si ajunge slabit la Marea Neagra,de 44 dB,conform hartii de mai sus,pe de alta parte,parametrii de receptie nu prea ajuta daca n-ai un tuner sensibil si totodata capabil sa inchida sirul de transponderi la distanta de 2-3 mhz,fiecare in mode 8psk.Incercarile mele de-a-l capta si inchide din anii anteriori,si din acesta,nu mi-au dat prea multe sperante cu antena mea de 150 cm.Intr-un fel m-am si resemnat.Eram putin bucuros cind semnalul ajungea la 5 dB doar ca sa-mi confirm,a cita oara,ca antena e bine reglata pe pozitie si ca dimensiunea ei,de 150 cm,e o limita fizica peste care nu pot trece chiar daca as fi recurs la cine stie ce "cirje" tehnice.
    Iata ca in aceste zile,fara sa schimb ceva la sistemul meu de receptie,totusi,cu antena mea si cu placa dvb-s semnalul a putut fi inchis pe trei dintre transponderii mentionati.Ce m-a surprins cel mai mult e ca semnalul la 10998 V,1500,3/4 a ajuns si la 9 dB si se mentine in jur de 8 dB."Noutatea" consta ca nu eu a trebuit sa ma duc la munte ci el a venit la mine... Vremea pe "munte" acum se schimba continuu,cind ploua,cind ninge,intre scurte intervale cu soare.Incearca/ti si,cine stie,poate se intimpla si la voi o minune

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Buna ziua!Azi am dat o cautare cu alma 2100 si antena de 120 cm din fier pe 62 est si au intrat urmatoarele frecvente, cu mentiunea ca scria esuat:11091,V 3499;11016, V 3499;11030, V 3499 si11555, V 29997.Cred ca au legatura cu Iriburile.Nu pot sa ies cu recu si televizorul afara sa vad exact cum sta treaba.
    Tot azi-pe la ora 10:30 pe 66 est a intrat frecventa 12655, H 4999.Am gasit-o doar pe flysat dar tot esuat scria.Pana la 75 est mai am mult si nu pot sa inclin antena mai mult decat am facut-o pana in prezent.
    Multumesc!
    Bistrița-Năsăud
    Latitude
    : 47.2
    Longitude: 24.2

-antenă 120X130 cm de la Micromedia
    -receptor amiko alien mini

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnal surprinzator de tare pe 10988 V,1600,3/4,8PSK,de peste 10 dB,ceea ce nu speram ca se va intimpla vreodata de pe spotul Orientul Mislociu.Incercarile mele anterioare de-a-l inchide,desigur esuate,imi lasa impresia ca e imposibil sa-l receptionez in zona mea si cu antena pe care am,cum se stie deja,nu prea mare pentru receptii din zone indepartate.La care se mai adauga si faptul ca toti acestia au modulatia de 8PSK,care,precum se stie,e si greu de inchis daca n-ai un semnal tare,de la 6 dB in sus,functie de fecul folosit.
    Iata ca in cele din urma,ajutat fireste si de sezonul rece,friguros,am reusit sa receptionez citiva transponderi IRIB.De aceea,daca sint amatori
    care au incercat sa-i receptioneze si n-au reusit pina acum,eu le spun sa insiste in acesta perioada rece;sint convins ca vor reusi in cele din urma,daca nu pe toti,cel putin pe citiva.
    Daca e sa-mi dau cu parerea,eu spun sa incercati acum,fiindca nu se stie cit va tine acest nivel mare al semnalului la 10988 V,dar cu siguranta ca peste mult timp el va scadea la valoarea anterioara,in jur de 5 dB,cum era cam de fiecare data cind am scanat partea asta de banda.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am gasit nicio urma de semnal cu receptorul langa antena.La scanare oarba imi tot intra frecventa 11555, V 29997 dar scrie esuat.Pe aceasta frecventa este clar ca nu am nici macar o sansa cu antena de 135.Numai bine!
    Bistrița-Năsăud
    Latitude
    : 47.2
    Longitude: 24.2

-antenă 120X130 cm de la Micromedia
    -receptor amiko alien mini

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)