Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Enel investe 2,5 miliarde de Euro intr-o retea de tip Open Fiber in Italia !!

Enel va investi 2,5 miliarde de Euro intr-o retea de tip Open Fiber care va acoperi 224 de localitati si 7,5 milioane de locuinte pe teritoriul Italiei care va permite foarte multe dezvoltarea serviciilor FTTH in Italia, o tara pe care o consider cu mult in urma Romaniei din punct de vedere al infrastructurii pentru servicii fixe pe telecom.

Sursa stire: http://www.dday.it/redazione/19461/a...rire-224-citta

Si la noi Transelectrica detine de foarte multi ani (de cel putin 12 ani stiu eu despre ea) o retea nationala de transport de date cu o foarte buna acoperire si cu o capacitate foarte mare, din ce stiu eu mergea pe fibra optica Pirelli cu cate 96 de fibre pe cablu de fibra optica.
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu se zice că de 2 ani MetroWeb (care dă fibră la Interbusiness [Wind] şi Vodafone) deja au acoperit o mare parte din oraşe.
    Deci, ENEL nu are chiar multă treabă (aici s-a aprobat că a dat Statul lege)...

Echivalenţe ROMĀNIA restul Europei nu are absolut niciun sens, Romānia nu a avut niciodată structură, ce e la noi e totul nou, făcut īn ultimii 15, 20 de ani, plecānd de la reţelele de cartier...
    De asta e AVANSATĂ ROMĀNIA...

Mai e de zis de Italia ca are cea mai mare transversală de fibră din Europa (FastWeb) şi cānd (exemplu) aveam eu 100MB la extern, īn Romānia se avea viteza asta doar Metro...

Apropo, cred că 80% din Romāni "visează" ca au 1GB viteză la extern (aşa sunt reclamele la providerii din RO), pe cānd nici nu exista o aşa viteză UZ CASNIC

La ora actuală, viteza MONDIALĂ e de 300MB, barieră care va fi depăşită de FastWeb īn iulie - septembrie, se va da HOME 500/100 (Asta e īn Italia).

Uitasem, la ora actuală, singurul care dă 300/20 īn Italia e Vodafone (FTTH), am testat eu şi 280 e constant...

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    Nu se zice că de 2 ani MetroWeb (care dă fibră la Interbusiness [Wind] şi Vodafone) deja au acoperit o mare parte din oraşe.
    Deci, ENEL nu are chiar multă treabă (aici s-a aprobat că a dat Statul lege)...

Echivalenţe ROMĀNIA restul Europei nu are absolut niciun sens, Romānia nu a avut niciodată structură, ce e la noi e totul nou, făcut īn ultimii 15, 20 de ani, plecānd de la reţelele de cartier...
    De asta e AVANSATĂ ROMĀNIA...

Mai e de zis de Italia ca are cea mai mare transversală de fibră din Europa (FastWeb) şi cānd (exemplu) aveam eu 100MB la extern, īn Romānia se avea viteza asta doar Metro...

Apropo, cred că 80% din Romāni "visează" ca au 1GB viteză la extern (aşa sunt reclamele la providerii din RO), pe cānd nici nu exista o aşa viteză UZ CASNIC

La ora actuală, viteza MONDIALĂ e de 300MB, barieră care va fi depăşită de FastWeb īn iulie - septembrie, se va da HOME 500/100 (Asta e īn Italia).

Uitasem, la ora actuală, singurul care dă 300/20 īn Italia e Vodafone (FTTH), am testat eu şi 280 e constant...
    La noi totul s-a datorat lui Varujan Pambuccian fostul presedinte ANCOM care a dat liber la retele de cartier fara nici un fel de aprobare pentru folosirea stalpilor primariilor si ai lui Electrica, odata clientii invatati cu acele viteza si cu net pe fibra nu mai puteau sa mai dea inapoi cu vitezele oferite clientilor. Un provider ca RCS-RDS a realizat situatia, a aruncat banii in piata si a cumparat cele mai puternice retele de cartier gen CZONE...
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)