Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglare antena cu montura polara

Am demontat de la cineva tot ce apartinea unei receptii cu o antena offset de 1,20 m(suport,antena,montura polara),antena care a fost instalata de mine in urma cu cca 3 ani.
    Problema-i ca aceasta antena trebuie sa o instalez la o noua
    locatie.N-am facut nimic inca,dar dupa masura orientativa cu busola,eu nu am acces la satelitul de reglaj al noii locatii(23,5E).Este un cos de fosta centrala temica de cartier,care de la 21-26°E o sa impiedice receptia.
    Eu la aceasta montura faceam alinierea montura-antena,gaseam
    satelitul de reglaj,"scoteam" maxim posibil cu el,apoi pas cu pas,vorba lui nenea Iohannis,din pozitiometru gaseam si memoram
    alti sateliti.
    Montura asta nu are nici un fel de gradatie,la ochiometru cam relativ reglajul.Cum ma sfatuiti sa fac ?
    Daca as avea H-H m-as duce la sigur pe 4,3V,as regla cu Astra 19,2,sau chiar pe 10,5V cu Hotbird.
    Va multumesc anticipat.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Depinde de locatie, nu ma refer la palinca, si cum e montat actuatoru, la mine era, dinspre est spre vest adica cind impingea mergea vest, si mie mia trebuit vreo 3 zile pina am reglato, ca am polarmount din ala ca matale, reglezi totul din suruburi fara gradaje, asa, ai reglat un satellit sa zicem 13° est mergi spre extremitati si vezi spre unde scade semnalu, dupa care iara centrezi din polarmount pe stilp si intorci din pozitionierer, tot asa pina ai centrazizat polarmountul, si dupa aia, daca scade spre extremitati la fel semnalul, reglezi elevatia antenei, si skewu LNBului, intorci putin spre stinga putin spre dreapta din LNB pina Kreuzpolarisationsentkopplung e optimal.

Trebuia sa o lasi cum a fost, montata pe polarmount cu tot cu actuator si sa o muti pe alt stilp.

A mea e intr-o pivnita i-mi trebue numa un balcon spre sud.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

si uite asa reglind antena nici nu-ti dai seama cind ai ajuns la pensie

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cred ca singura posibilitate e sa instalezi aplicatia sat finder pe telefon si sa incerci sa pozitionezi antena cu ea cit mai exact dupa care continui cum a propus palincarul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)