Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Urgent Cargus dilema

Un sfat ,poate a mai patit cineva,am trimis un colet cu ramburs pe 21 ianuarie ,a fost primit pe 22 ianuarie si idiotii nu mi au returnat nici azi bani.Am trimis vreo 10 mailuri,mi au dat la al 11 lea un numar de sesizare(8februarie),am facut o reclamatie la ANPC, pe site ,la call center cargus mi s a zis ca verifica de la securitatea lor camerele de supraveghere sa vada nu stiu ce.
    Ce solutie ar mai fi?e vorba de 900lei

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din experienta mea au soferi cam tuciurii si dubiosi asa ca slabe sanse sa mai vezi ceva.Eu mai apelez la ei doar daca cumpar ceva si respectivul nu vrea sa trimita doar cu ei.In rest folosesc Fancurier sau GLS mai scumpi dar muult mai seriosi.
    Revenind la subiect Urgent si Cargus e o franciza unde in general soferul intra cu duba lui.Daca ai avut ghinionul ca acel sofer care a incasat banii sa rupa intelegerea cu ei nu prea vad cum ai mai recuperezi.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Din experienta mea au soferi cam tuciurii si dubiosi asa ca slabe sanse sa mai vezi ceva.Eu mai apelez la ei doar daca cumpar ceva si respectivul nu vrea sa trimita doar cu ei.In rest folosesc Fancurier sau GLS mai scumpi dar muult mai seriosi.Revenind la subiect Urgent si Cargus e o franciza unde in general soferul intra cu duba lui.Daca ai avut ghinionul ca acel sofer care a incasat banii sa rupa intelegerea cu ei nu prea vad cum ai mai recuperezi.
    Te inseli si m ai inteles gresit.Se pot recupera fara probleme,ideea era ceva mai rapid.Am mai patit asa in decembrie cu un colet rambursat in ianuarie.In instanta castigi fara probleme ,nu e problema clientului ce culoare au soferii sau ce franciza.Urgent si Cargus au fuzionat de la 1 ianuarie si au mai rarit angajatii,posibil ca unii sa fi plecat cu banii dar firma este acoperita pt cazuri de genul asta.Si oricum nu stateau in 900 lei,cand de Black pizday in medie un curier incaseaza 15000-20000 lei.Cargus a fost net superiori celor de la fan ca timp livrari,acoperire si preturi.Ma interesa si o modalitate de a pune presiune.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Mai rapid decat interventia ANPC nu ai ce, vezi intai ce scrie in contract/site despre termenul de solutionare a reclamatiilor, abia dupa expirarea acelui termen intervine ANPC

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bigbear View Post
    Mai rapid decat interventia ANPC nu ai ce, vezi intai ce scrie in contract/site despre termenul de solutionare a reclamatiilor, abia dupa expirarea acelui termen intervine ANPC
    Apoi ma aduc la infarct escrocii Urgent Curier.Tocma mi au mai pierdut un colet.Ia pe baza Anpcului...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am ramas si eu fara colet tot cu Urgent Curier, nu s-a rezolvat pana in ziua de azi problema.
    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal!
    Still active!

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

cunosc si eu un individ care vindea multe lucruri pe bazar, nu aici; tot felul de produse, noi si sh; si este, sau a fost sofer la urgent curier cu masina lui. Nu stiu de unde le avea, da parca era cam multe cateodata de la ipaduri la cauciuri noi.

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Urgent curier sunt ce-i mai de rahat. Am avut si eu probleme cu ei dar s-au rezolvat. Oricum, toti curierii iti tin banii de ramburs cca 1-2 saptamani.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Din experienta mea au soferi cam tuciurii si dubiosi asa ca slabe sanse sa mai vezi ceva.Eu mai apelez la ei doar daca cumpar ceva si respectivul nu vrea sa trimita doar cu ei.In rest folosesc Fancurier sau GLS mai scumpi dar muult mai seriosi.
    Revenind la subiect Urgent si Cargus e o franciza unde in general soferul intra cu duba lui.Daca ai avut ghinionul ca acel sofer care a incasat banii sa rupa intelegerea cu ei nu prea vad cum ai mai recuperezi.
    S a rezolvat,m au despagubit luni pentru rambursul pierdut iar pentru coletul pierdut a platit subcontractorul lor ce l a ridicat.(si a recuperat si asta bani,coletul fiind regasit si livrat intre timp.)

Oricum de evitat UrgentCacargus curier.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)