Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default baterie laptop, reconditionare

Iata cum poti reconditiona bateria stricata a laptopului!

Un articol de Razvan

Frigiderul in care iti pastrezi alimentele poate fi de ajutor si pentru un scop mai putin obisnuit: repararea bateriei laptopului...

Vezi mai jos cum trebuie sa procedezi!

Pune bateria intr-o punga de plastic, pe care o sigilezi.

Pune bateria in frigider, timp de 12 ore.

Scoate bateria din frigider, las-o la temperatura camerei si sterge-o cu un prosop.

Pune bateria inapoi in laptop.

Incarca bateria cat de mult poti, apoi las-o sa se descarce. Repeta procedeul de 3-4 ori.

Bateria ta stricata va fi reconditionata!

Despre autor:
    Razvan s-a alaturat echipei Secretele.com pentru a veni in sprijinul oamenilor cu informatii pretioase despre o viata sanatoasa.Sursa: wikihow. Pe Razvan il puteti gasi si pe facebook!

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

ai uitat pasul 6, trebuie stropita cu agheasma înainte a o introduce înapoi în laptop.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

de ceva timp te chinui sa ma insfaci de dos, incearca in partea opusa poate ai sanse mai mari

Posts Thanks / Likes

din pacate nu prea am de ce sa te apuc, esti pufos ca o papadie si delirezi ca olaf.

decat sa debitezi tot felul de "sfaturi" inutile care ne jignesc inteligenta - ca doar asta e un forum tehnic si nu suntem nascuti ieri, mai bine ne spuneai cu ce ies petele de vin rosu de pe fata de masa.

PS: o baterie dupa ce moare ramâne moarta exact ca si chestia aia cu care ma tot îmbii de ceva vreme; e o reactie chimica de îmbatrânire, poti s-o freci si cu menta ca tot asa ramâne.

LE: ca sa nu consum inutil spatiul, iti raspund aici: decât sa consum inutil bytes si sa postez tâmpenii mai bine ma abtin.
    asa, macar nu risc sa ma fac de râs.
    Last edited by ntire2000; 23rd February 2016 at 00:08.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

tu poti sa te produci doar pe off topic unde esti cel mai prolific, in rest ioc.
    nu ma scuz ca te voi ignora pe viitor

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu va mai certati ca si pentru baterii exista viata dincolo de moarte. Dupa ce implinesc venerabila varsta de 1000 de cicluri, bateriile ajung in zona aia cu multa verdeata si zburda fericite pe campii pana dau de un incarcator mai viguros si un laptop mai putin pretentios. Apoi li se mai da o sansa si sunt trimise inapoi pe Pamant, sub forma de second hand sau ajutoare pentru lumea a treia.

Posts Thanks / Likes

ai vrut sa zici ajutoare pentru vârsta a treia, da' de data asta treaca-mearga....

PS: apropo, pentru pasionatii de receptie satelit - petele de vin rosu se scot prin spalare cu vin alb.
    alea de vin alb se scot cu 2 sau 3 pahare de tuica de pruna consumata - in principiu fiecare cât mai poate.....
    Last edited by ntire2000; 23rd February 2016 at 00:41.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La care pete de vin te referi, la alea de pe fata de masa sau la alea de pe nas? De pe fata de masa ies cu foarfeca, nasul rosu se rezolva printr-o cura de dezintoxicare sau photoshop.

Posts Thanks / Likes

nu te tine sa probezi cu vin rosu pe fata de masa ca te mananca doamna, asa-i ?!?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa ma manance? Pai eu sunt tigru in casa la mine. Merg in patru labe si fara zgomot.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si ca sa revenim la subiect, sa va spun cum se salveaza o baterie de vin. Daca e alb, se pune in frigider, dupa metoda de mai sus. Daca e rosu, se lasa la temperatura camerei.
    Aseara am avut invitati si am varsat din greseala o picatura de vin rosu pe fata de masa. La un moment dat, am schimbat locul cu un invitat, asa ca a luat el prima palma. Apoi si ceilalti. Cuprins de remuscari, am sunat la 112 si toti au scapat cu viata, happy end.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Prin congelare unele dispozitive electronice isi pierd memoria, gen parole, coduri de acces, etc.
    Mai mult ca sigur procedeul se refera la resetarea chipului care controleaza incarcarea.
    Chip-ul nu este programat sa reincare acumulaorii la nesfirsit, mai trebuie vinduti si altii noi.

Parerea mea.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Lightbulb

Quote Originally Posted by mouse View Post
    Prin congelare unele dispozitive electronice isi pierd memoria, gen parole, coduri de acces, etc.
    Mai mult ca sigur procedeul se refera la resetarea chipului care controleaza incarcarea.
    Chip-ul nu este programat sa reincare acumulaorii la nesfirsit, mai trebuie vinduti si altii noi.

Parerea mea.
    Intr-adevar, este ceva in ceea ce spui.
    Am un stick de 8 GB, care la un moment dat nu mai putea fi citit - zicea ca e neformatat, iar la comanda format
    ca failed pt. ca e read-only.
    Am pus peste noapte la rece: -50°C
    A doua zi am scos de la frigi si am dat un format, tot failed insa dupa mesajul de eroare este recunoscut de calculator si
    pot fi copiate datele de pe el. Am reusit sa salvez vreo 4,5 GB din ca. 6 GB cat au fost scrise.
    Unele fisiere nu pot fi citite nici daca repet operatiunea.
    Deci, frigul nu numai duce la pierderea dar si la recapatarea memoriei.
    Am sa incerc cu un stick bun sa vad care-i situatia.
    Daca o sa am posibilitatea testez si cu azot lichid (~ -200 °C).

Alf

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Orice metal introdus in azot se transforma in pulbere la decongelare.
    Uzual este suficient -40C, insa nu toate isi pierd memoria la aceasta temperatura.

Ca tot venii vorba, carnea de mistret cu trichinoza congelata o jumatate de ora la -60C devine apta pentru consum uman fara nici un risc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cu ce utilaje casnice obtineti temperaturi de -50,- 60 de grade ? Vreau sa incerc si eu niste chestiuni de genul asta...
    http://i113.photobucket.com/albums/n205/ciypyi/valahii2.jpg

„Un popor este înconjurul pe care îl face natura pentru a ajunge la şase, şapte oameni mari. Şi pentru a-i ocoli apoi” (Friedrich Nietzsche).

.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)