Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Comisia Europeana sustine ANCOM contra Orange si Vodafone (avantaj RCS-RDS) !

Decizia ANCOM de a nu obliga RCS&RDS să ofere Orange şi Vodafone acces la reţeaua de net fix a primit şi binecuvântarea Comisiei Europene

Ultima speranţă a operatorilor de telefonie mobilă Orange şi Vodafone ca Autoritatea Naţională de Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) să revină asupra deciziei de a le respinge solicitarea de a obliga compania de cablu RCS&RDS să le ofere acces la reţeaua proprie de internet fix a fost spulberată la finele anului trecut de Comisia europeană, care a decis să susţină fără comentarii punctul de vedere al arbitrului telecom condus de Cătălin Marinescu.

În aceste condiţii, ANCOM a adoptat decizia respectivă, conform unui comunicat transmis de instituţie. “Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a adoptat decizia prin care dereglementează piaţa de gros a serviciilor de acces la elemente de infrastructură corespunzătoare pieţei cu amănuntul a serviciilor de acces la internet la puncte fixe. Decizia ANCOM vine în urma răspunsului favorabil transmis de Comisia Europeană la sfârşitul anului trecut, prin care aceasta confirmă concluziile analizei ANCOM, care a arătat că piaţa cu amănuntul a serviciilor de acces la internet în bandă largă la puncte fixe din România este una dintre cele mai competitive din Europa, nefiind astfel necesare măsuri de reglementare ex ante la nivelul pieţei de gros.
    Decizia ANCOM a intrat în vigoare la 29 decembrie 2015, data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 973”.

ANCOM prezintă pe larg punctul de vedere al Comisiei europene, care pune capăt, pentru o perioadă de câţiva ani, disputei dintre autoritate şi reprezentanţii companiilor de telefonie mobilă Orange şi Vodafone.

“Comisia Europeană susţine concluziile ANCOM privind faptul că circumstanţele naţionale ale pieţei româneşti a serviciilor de acces la elemente de infrastructură diferă semnificativ de cele din alte state membre ale Uniunii Europene, piaţa cu amănuntul fiind caracterizată de un mediu competitiv foarte dinamic, bazat pe cel mai ridicat grad de concurenţă la nivel de infrastructuri dintre toate statele membre UE, cu viteze medii de conexiune în bandă largă printre cele mai ridicate (peste 60% dintre conexiunile de acces permit viteze de cel puţin 30Mbps), la preţuri situate pe penultimul loc în UE. Totodată, documentul Comisiei Europene sprijină concluzia ANCOM referitoare la faptul că niciun operator nu deţine individual putere semnificativă pe piaţa de gros a serviciilor de acces la elemente de infrastructură”, conform datelor comunicate de ANCOM.

Sursa:
    http://m.zf.ro/zf-24/decizia-ancom-d...opene-14955355

Concluzie: Sincer ma bucura aceasta decizie, cum au tocat atatia ani clientul roman cei de la Orange si Vodane acuma sa fie si ei tocati de o companie romaneasca, ca sincer nu vad alta varianta pentru ei decat sa incerce cumpere UPC Romania sau amandoua companiile sa vanda catre UPC Romania. Fiecare dintre cei trei operatori: UPC, Vodafone, Orange avand nevoie urgenta sa ofere servicii Quad Play, totusi un avantaj pentru UPC care poate rezista in piata si fara sa ofere servicii mobile...
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sa incerce cu Telekom! Acolo nu cred ca le convine raportul calitate-pret.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pur si simplu nu inteleg pana azi cum a imaginat Vodafone so Orange ca vor obliga RCS-RDS sa dea access la reteaua lor. Ar fi fost foarte comod nu, ca RCS-RDS sa dezvolte reteaua de comunicatii iar pe urma vin astia doi si obliga pe ei la access. Sa bage bani si Orange si Vodafone intr-o retea daca vor ... Nu cred ca exista o lege care spune ca numai cei existenti au voie sa dezvolte astfel de retele ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ei mizau pe precedentele din alte tari unde la inceput era o singura retea (cum a fost cea a romtelecom la noi) care avea monopol si unde nu putea exista o concurenta reala. La noi e cu totul alta poveste si pe deasupra rcs nu a preluat operatorul national (romtelecom).

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca rcs-ul nu umbla urgent si la calitate vor pierde mai mult decat au castigat prin preturile mici.Pe partea de telefonie in unele zone sint jale(exemplu : judetul ALBA).Nici pe partea de internet nu stau mai bine unde au preluat retele vechi si nu au investit nimic.Pe DTH sint la limita de 2 ani
    Nu poti sa mergi inainte cu solutii de avarie la preturi mici.
    De exemplu eu sint profund dezamagit de serviciile Telekom dar daca singura alternativa e rds o sa platesc in continuare pretul piperat de la ei decat sa sar din lac in put.Acum un an am trecut cu telefonia mobila la ei si regret.Sint convins ca o sa revin la orange de unde am plecat.In 50% din cazuri calitatea convorbirii este zero adica nu reusesti sa te intelegi cu persoana cu care vorbesti.Am schimbat 3 telefoane si 2 simuri si rezultatul e acelasi.In multe zone acoperirea lipseste cu desavirsire si trebuie sa folosesc si o cartela cosmote sa reusesc sa comunic.Daca platesc 5 euro la digi si 5 la cosmote sa reusesc sa fac acelasi lucru ca abonamentul de 8 euro de la orange nu vad avantajul.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma lasi? Eu am site de orange la 3 km de mine si in casa am semnal zero barat! Atata mai huliti rcs-u ca aia asa, ca aia invers, da dracii de la orange care tepuiesc clientii cu oferte pe care nu le respecta, in domeniul dth? De aia nu va mai luati. Mai dati-o dracului. Singura firma autohtona si pe aia o sabotati ca dracu.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am digi satelit de vreo 8 ani si dupa contractare nu a mai fost nevoie sa iau contact cu ei (doar am platit). Am si un contract de telefonie mobila dar, desi am cam acelasi semnal ca la telekom, pe digi nu pot vorbi. E adevarat ca dau foarte putin la abonament dar daca nu-l pot folosi absolut deloc, ce folos? Comparattia cu telekom este facuta pe un telefon dual sim. Am cam acelasi semnal la amandoua dar pot folosi doar telekom.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Companiile de telefonie mobila sunt obligate sa permita folosirea infrastructurii proprii altor companii.
    De ce nu ar fi obligate si companiile de servicii fixe ?

Legat de calitatea telefoniei mobile de la RDS, la pret de 2 euro nu poti oferi decat servicii de doua parale.
    Este imposibil sa intretii o retea de telefonie mobila la nivel national cu 2-3-4 eur/luna, unde mai pui ca serviciile aditionale oferite de RDS sunt mult sub cele de la ORO sau VF.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai eu m-am ''chinuit'' practic doi ani la vf in ditamai ''capitala europeana'' , fiindca tot asa in casa nu aveam semnal , trebuia sa stau pe la fereastra când trebuia sa dau/primesc un telefon
    Deci nici un operator autohton nu poate fi numit BEST OF in RO din varii motive , insa intentia celor doi ( portocala si vf ) mi-se pare ceva ce numai in RO ar fi fost posbil
    Eu cred ca nu sau inteles la ''masa tratativelor'' , iar cei doi stiind ca rcs-ul are mari prb. practic cu semnalul 3G prin tara , au incercat sa ''forteze'' nota
    Oricum se vede ca nu le-a mers si se vede pana unde se poate ajunge ''foamea de bani'' pt. unele dth-uri de la noi
    Pe partea de tv/net fix ''jos palaria'' pt. rcs , insa pe partea de 3G ( ca sa numai scriu 4G ) rcs-ul trebuie sa isi modernizeze rapid reteaua prin tara , altfel......
    Eu am mai scris ca a cam trecut vremea ''preturilor mici'' , cel putin in mediul urban , la tara sigur au succes cu preturile practicate
    Insa acum abonatii rcs-ului vor si CALITATE pe 3G , nu numai CANTITATE
    Dar practic orice dth din RO are practic atat plusuri cat si minusuri , astfel ca fiecare este liber sa isi aleaga in functie de ceea ce isi doreste ce dth vrea
    Mai nasol este ca nu peste tot ai posibilitatea de a alege intre dth-urile care au si servicii fixe ( tv , net/telefonie fixa )
    Cu toate ca se zicea/scria intr-o perioada ca aceste ''limitari'' ar trebui sa dispara

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Ma lasi? Eu am site de orange la 3 km de mine si in casa am semnal zero barat! Atata mai huliti rcs-u ca aia asa, ca aia invers, da dracii de la orange care tepuiesc clientii cu oferte pe care nu le respecta, in domeniul dth? De aia nu va mai luati. Mai dati-o dracului. Singura firma autohtona si pe aia o sabotati ca dracu.
    Bah da impartial mai iesti ......angajatule rcs

orange da e de cacat
    vodafone da e si el cacat
    RDS e toaleta publica

Ii dau dreptate 100%lu gymiboy
    ----------------------------------------------

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da telecot ce e ? hartie igenica ?

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur69 View Post
    Bah da impartial mai iesti ......angajatule rcs

orange da e de cacat
    vodafone da e si el cacat
    RDS e toaleta publica

Ii dau dreptate 100%lu gymiboy
    te blestem! sa cazi in toaleta.... poll man
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Intr-adevar sunt zone unde au probleme grave de semnal cei de la Digi, in curand va sosi un lot foarte mare de celule 3G si 4G (mai putine intr-adevar) de ultima generatie Huawei si se incepe acoperirea multor gauri de semnal si extinderea retelei in multe zone. Problema este ca la 4G merg cu banda de 2600 care nu este disponibila la toate telefoanele (gen LG de exemplu), dar eu vin cum urmatoarea concluzie si cu o intrebare in acelasi timp... OK, sunt grave problemele cu semnalul pe telefonia mobila, dar pe partea de servicii fixe jos palaria, eu personal sunt foarte multumit. Spuneti-mi si mie unde in Europa exista vreo oferta comparabila la servicii fixe care sa includa si canale proprii HD cu o gramada de evenimente sportive si net de 1Gbps ? Sunt multe tari in Europa gen Spania unde Telefonica desi ofera servicii FTTH nu are viteza mai mare de 300Mb si costa o gramada de bani (Spania mi-a venit in minte acuma) . Ma bucur ca s-a lamurit lumea legat de canalele Discovery care sunt imbuibate de reluari (DOAR O PARERE PERSONALA) ca urla lumea ca din gura de sarpe cand le-au scos.

P.S.: Intr-adevar mai am si eu momente cand imi vin spumele pe ei, dar per total sunt multumit.
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

sustin ce spune @serpiko
    La partea de net fix, este mult superior celorlalti. Dovada mai jos

Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)