Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AZBOX PREMIUM HD sau....

Mi-ar trebui un receptor hd care stie blinscan,"agata"SR mici,
    demodulator inclusiv 8PSK 4.2.2 mpeg4,daca ar sti CLIENT ar fi mai bine(acum nu ma intereseaza,am un dream 8000,in timp...).
    Eu am gasit AZBOX PREMIUM HD+ 500GB la
    http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=Inverto+Black+Pro+Monoblock+Quad+LNB+ 3%C2%B0&LH_PrefLoc=2&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p 2045573.m570.l2632.R2.TR3.TRC1.A0.H0.Xazbox.TRS0&_ nkw=azbox&_sacat=15069
    Ati folosit sau folositi careva acest model de receptor?

Astept parerile dvs.Multe multumiri.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Am folosit AzBox Premium HD (chiar şi Premium + HD) la greu (cred că mi-au trecut prin mnă peste 40)...
    Momentan am parcat un Elite HD, un Me şi vreo 2 Mini Me.
    Elite HD e ca Premium, dar fără butoanele de deasupra, acelaşi şi identic hardware, Me şi Mini Me nu au DVB-T integrat.
    Diferenţa dintre ele ? Premium avea "uşiţă" să bagi HDD fără să-l desfaci (deasupra) şi alimentator INTERN, Elite HD avea alimentator extern şi trebuia desfăcut pentru HDD.
    Aveau software original foarte inovativ, puteai face sharing intre ele (se putea seta unul server+client).
    Cu Enigma 2 mergea să zicem mai "greu", dar mergeau destul de bine...
    Cam de un an nu prea mai este suport la ele, nu s-au mai dezvoltat imagini pentru ele (OpenRSI care foloseam cel mai des a rămas la 3.0)

Se spune şi chiar se demonstrează că este (chiar şi astăzi) receptorul cu cea mai mare calitate de imagine,
    adică AZI nu există unul care să se poată vedea mai bine ca el (referitor la calitate imagine)...

Elite HD

Me

Mini Me

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    Se spune şi chiar se demonstrează că este (chiar şi astăzi) receptorul cu cea mai mare calitate de imagine,
    adică AZI nu există unul care să se poată vedea mai bine ca el (referitor la calitate imagine)...
    fara sa polemizez pe aceasta tema lasa-ma sa fiu foarte sceptic la aceasta afirmatie. in primul rand trebuie stiut ca acest receptor cand a iesit pe piata si a fost testat prima data de cei ce se ocupa cu asa ceva (adevarat test facut cu softurile originale) a luat o nota f proasta (2 din 5) (vezi test AICI
    dar daca tu crezi contrariul ai putea dezvolta putin subiectul (cine spune ca are cea mai buna calitate de imagine, pe ce teste se bazeaza, e vo comparatie facuta la ochiometru sau cu aparatura de specialitate, poti da vre-un link care sa ateste aceasta afirmatie... etc sau este o parere personala pe care eu o pot respecta dar nu si o crede)
    la ora actuala cipseturile grafice sunt folosite de mai multe marci, uneori chiar placile de baza si alte piese, deci greu de crezut ca cei care asambleaza Azbox au gasit ceva mai deosebit si folosesc in mod singular aceasta tehnologie. as putea enumera multe marci de decodoare care au o imagine f buna dar nu as putea afirma care este cea mai buna fara sa fiu in eroare, neavand aparatura necesara pt a testa asa ceva. chiar si asa diferentele la cele cu o imagine f buna sunt atat de mici incat nu se pot distinge cu ochiul liber.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Imaginea f.buna sau buna nu chiar deranjeaza.
    Am cautat pe net,referitor la acest Azbox,si am gasit
    Many satellite broadcast standards are supported including:
    DVB-S QPSK 4.2.0 MPEG2
    DVB-S QPSK 4.2.0 MPEG4
    DVB-S QPSK 4.2.2 MPEG2
    DVB-S2 QPSK 4.2.0 MPEG2
    DVB-S2 QPSK 4.2.0 MPEG4
    DVB-S2 QPSK 4.2.2 MPEG2
    DVB-S2 8PSK 4.2.0 MPEG2
    DVB-S2 8PSK 4.2.0 MPEG4
    DVB-S2 8PSK 4.2.2 MPEG2
    Sa inteleg ca este unul din receptoarele bune,in "vremea"asta, de scanare oarba.
    In cardreadere sau folosind un modul CI ce carduri stie decoda ?

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antenutze View Post
    fara sa polemizez pe aceasta tema lasa-ma sa fiu foarte sceptic la aceasta afirmatie.
    Nu prietene, nici eu nu polemizez, zic doar ce tot citesc peste tot...
    Sunt posesor de 2 Solo4K, deci...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca le poti avea toate intrun singur receptor .. ceea ce vrei tu .

Parerea mea e ca Azboz e plin de bug-uri mai ales cu E2 pe el , singurul avantaj al acestui receptor e 4.2.2 dar si asta e depasit pt ca e Mpeg2 si sunt putine feeduri , majoritatea sunt Mpeg4 acum .

La scanare oarba cel mai bun e Technomate TM5502 , cu cei mai multi parametri reglabili foarte usor si un tuner foarte sensibil .. merge si patchuit si are si ci .. dar nu are ci+ sau 4.2.2 ..

Receptorul care il vrei tu nu exista , mergi pe partea PC card si ai sa fii mult mai multumit .. chiar si USB cu posibilitatea de a deschide si Multistream ..
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    Sa inteleg ca este unul din receptoarele bune,in "vremea"asta, de scanare oarba.
    In cardreadere sau folosind un modul CI ce carduri stie decoda ?
    La Blindscan aşa pare...
    n CI citesc tot, efectiv...

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

hai sa fiu mai explicit pt ca nu as vea sa se creada ca vreau doar sa ma bag numa asa pt a mai face un post in plus dar cum am mai spus a fost o afirmatie care pe mine nu ma convins.
    acest receptor Azbox foloseste precum majoritatea din seria lor cipsetul SMP8634LF (un truc de 300Mhz) de altfel folosit si de alte STBuri din care as enumera Vantage, MR300 si 301 sau coreeni cu Scrap, parca cei de la Cisco si altii, deci ce ar trebui sa spuna ceilalti daca numai Azboxul are cea mai tare imagine?
    fals pt ca este un cipset depasit iar atunci cei cu cipseturi ARM A9 (daca vrei din seria SMP chiar 8758 de ex. evident 4K) ce fel de imagine au? mai proasta?
    de asta am spus ca NU CRED in afirmatia ta dar o respect ca parere personala dar nu o insusesc in niciun caz... poate a fost valabila atunci cand a iesit pt prima data acest cipset dar de atunci pana acum sa ajuns departe.
    PS. Blind Scan stiu 99% din receptoarele actuale, problema este cat poti regla Pasul la BlindScan si daca are aceasta optiune STBul

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariust5 View Post
    Nu cred ca le poti avea toate intrun singur receptor .. ceea ce vrei tu .

Parerea mea e ca Azboz e plin de bug-uri mai ales cu E2 pe el , singurul avantaj al acestui receptor e 4.2.2 dar si asta e depasit pt ca e Mpeg2 si sunt putine feeduri , majoritatea sunt Mpeg4 acum .

La scanare oarba cel mai bun e Technomate TM5502 , cu cei mai multi parametri reglabili foarte usor si un tuner foarte sensibil .. merge si patchuit si are si ci .. dar nu are ci+ sau 4.2.2 ..

Receptorul care il vrei tu nu exista , mergi pe partea PC card si ai sa fii mult mai multumit .. chiar si USB cu posibilitatea de a deschide si Multistream ..

DVB-S2 8PSK 4.2.2 MPEG4.La asemenea demodulare nu se gaseste

in vanzare vreun receptor ? Dintre receptoare atunci
    tot Azbox ramane mai bun,atat cat stie la aceasta data.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)