Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare pt meseriasi!

Salut,

Am un reciver linux(Iqoon 100, echvalentul Technomate TM-Twin-OE) la care nu mai pot folosi telecomanda si displayul este mort.
    Deci nu mai primeste comenzi din telecomanda si nici din tastele pe care la are.

Ce poate sa aiba?

Din OpenWebif pot da orice comanda.

Multumesc mult.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Front-controller kaput. Deobicei un cablu panglica leaga panoul frontal unde se gaseste IR receiver ( tip VFD sau LCD) de placa de baza, poti verifica sa nu fie desfacut.
    Poti inlocui sau incerca cu o tastatura sau telecomnda wireless/infrared - care sa fie suportate de enigma.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Inainte de toate eu cred ca este altceva acolo nu este hard ci soft
    Nu mai retin exact dar stiu sigur ca pt receiverul Technomate TM-Twin-OE se pot folosi mai multe modele de telecomenzi (Tm single, tm nano oe,.....) parca daca apasai de sase ori la rand butonul meniu se schimba frecventa si puteai folosi alt model de telecomanda . Daca nu reusesti rescriei softul din nou si treaba rezolvata.
    Bafta si un an nou cu bine

watch tv for free

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Deci eu nu te cred...
    Omu spunea ca displayul e mort. Prin deductie matematica si regula de trei simpla => frontpanel sau controller kaput.
    Daca se rezolva doar cu o resoftare lucru de la sine inteles - pe care presupun ca robi22 l-a incercat deja inainte de a se adresa "meseriasilor"

In alte tari o problema de acest gen se rezolva prin aruncarea receptorului la cosul de gunoi.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Salut,

pai cu soft nou nu prea am cum pt ca nu merge nimic...ma refer la taste..si trebuie apasat ok..pt soft update.
    Reciverul e aproape nou..nu am dat bani..dar nici nu l-as arunca.
    O sa incerc dupa ce termin cu ,,sarbatorile" sa pun imagine prin cablu..sper sa gasesc imagine..dar cred ca este a aplicatie care transforma imagine .usb in .nfi.
    oricum multumesc pt sfaturi.
    Un An nou plin de impliniri! Numai bine

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Salut,

Revin cu o intrebare..
    Am luat legatura cu producatorul si mi-a spus ca sursa de curent ar fi defecta si nu duce curent la Display(problema cunoscuta de ei)

Sursa se afla pe mainboard..se poate schimba? la ce parametri trebuie sa fiu atent?

Multumesc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai daca e o problema cunoscuta de ei inseamna ca tot ei ar trebui sa o remedieze nu?e ca in cazul producatorilor de autovehicule care cheama in service masinile pentru remedierea anumitor defecte de fabricatie.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raoull1983 View Post
    Pai daca e o problema cunoscuta de ei inseamna ca tot ei ar trebui sa o remedieze nu?e ca in cazul producatorilor de autovehicule care cheama in service masinile pentru remedierea anumitor defecte de fabricatie.

Salut,

Nu mai e garantie..si e si in Elvetia..ma costa cat nu face doar transportul.

Astept pareri.

Multumesc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by robi22 View Post
    Salut,

Revin cu o intrebare..
    Am luat legatura cu producatorul si mi-a spus ca sursa de curent ar fi defecta si nu duce curent la Display(problema cunoscuta de ei)

Sursa se afla pe mainboard..se poate schimba? la ce parametri trebuie sa fiu atent?

Multumesc
    Greu de spus fara sa studiezi schema aparatului sau a placii de baza. Daca ei spun ca sursa e dusa ai putea sa incepi cu condensatorii de filtrare, deobicei
    se pun condesatori mai slabi electrolitici in loc de condensatori cu tantal care in timp degradeaza etajul de alimentare din cauza fenomenului de hysterezis
    Apoi daca sint cumva IC tip sursa sa masori output la pini si sa compari cu datasheet de pe siteul producatorilor. Asa poti sa gasesti unde acele valori sint sub valorile indicate
    si in consecinta sa incerci inlocuirea componentelor. Dar este o incercare care nu garanteaza ca aparatul va mai functiona vreodata

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

99% condensatorii electrolitici terminati.Cauta un electronist si schimba-i.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult

Asta ar fi reciverul..este si o poza cu interiorul...

http://linux-tv.com/receiver/iqon-ios-100-hd/

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am un receptor HD, YU-MA-TU, high-definition,cu usb si placa ethernet. As vrea sa stiu unde gasesc soft pentru el si daca se preteaza la share ( eventual client, il folosesc temporar).
    Multumesc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Victor64 View Post
    Am un receptor HD, YU-MA-TU, high-definition,cu usb si placa ethernet. As vrea sa stiu unde gasesc soft pentru el si daca se preteaza la share ( eventual client, il folosesc temporar).
    Multumesc
    Daca e model Ali hd ca merge fara probleme ca si client .
    Parca pe ,,sat planet" sunt softuript yumatu ali hd ca

Lenes din nastere Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Victor64 View Post
    Multumesc
    Vezi la receptor la informatii despre acesta ca nu cumva sa i-i introduci alt soft.Spune concret ce model este.E o cifra (ex.06030500),care corespunde pentru ALI 3602 .In principiu da,se preteaza si la asemenea activitati.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Va multumesc pentru sfaturi....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)