Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default actionare porti batante

Pentru ca imi este lene sa tot deschid/inchid manual usile la garaj as dori sa incerc o “automatizare” a acestora (bineinteles cu costuri minime).
    Avand in vedere dimensiunile usilor (1750x2000 /buc –) si greutatea mica a acestora (max 40 kg/buc poate si mai putin ) as dori sa utilizez pentru actionarea lor 2 actuatoare de 18’’ (cate unul pentru fiecare poarta batanta). Problema e ca nu am vazut un actuator la treaba si v-as ruga sa imi spuneti parerea voastra (daca fac sau nu fata actuatoarele de 18’’) si eventuale solutii.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

tinand cont ca un actuator te costa cam 200 de lei bucata si pe langa trebuie sa mai si faci munca patriotica sa le sincronizezi si sa-ti bati capul cu matematica pentru unghiul de prindere, nu e mai buna o solutie pâna în 900 de lei cu totul de-a gata?
    au cei de la elstar ceva sistem moteck.

PS: vezi ca pretul afisat pe site e eronat nu si-au mai actualizat pagina de ceva vreme...uite aici ultima oferta

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspuns. Am vazut si eu sistemul de la elstar, dar ma gandeam ca poate ies chiar la jumatate din pret daca achizitionez doua actuatoare de 18'' (in lista de preturi din link sunt la 90 de lei cu TVA daca m-am uitat eu bine). Problema e ca nu sunt sigur ca solutia la care m-am gandit o sa functioneze.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

daca iti dai osteneala o sa functioneze dar cred ca tu vrei sa deschida si altii portile alea si tu sa fii sigur ca se deschid.si in cazul asta un sistem de deschidere ca cel de la elstar e mai sigur

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ardelene/moldo sistemul e de tot kakatu daca nu adaugi lampa de avertizare,fotocelule,antena aditionala.
    In rest sistemul moteck este foarte bun,usor de instalat.

Dar poate nea gica vrea sa-si deschida portile direct din receptor

Orcum avand in vedere latimea unei porti a lu nea gica are nevoie de modelul de la sw280 in sus
    Nu conteaza greutatea ci si latimea portii batante
    ----------------------------------------------

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)