Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Un aparat ieftin si"istet".

M-ar interesa un receptor HD care:
    -sa aiba 2 tunere satelit(PVR)
    -sa stie blindscan
    -sa poata decoda in cardreadere sau cu modul
    viaccess,conax,si chiar alte norme
    -sa stie client,daca-i si server mai bine
    Exclus clone.

Aparatul il vrea cineva de la tara,ii dispus sa
    dea pana in 1500 lei.Eu il pot comamanda si
    de afara,nu-i problema.
    Craciun fericit tuturor!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    M-ar interesa un receptor HD care:
    -sa aiba 2 tunere satelit(PVR)
    -sa stie blindscan
    -sa poata decoda in cardreadere sau cu modul
    viaccess,conax,si chiar alte norme
    -sa stie client,daca-i si server mai bine
    Exclus clone.

Aparatul il vrea cineva de la tara,ii dispus sa
    dea pana in 1500 lei.Eu il pot comamanda si
    de afara,nu-i problema.
    Craciun fericit tuturor!

https://www.hm-sat-shop.de/en/hdtv-r...-full-hd-1080p

BISS friend Teacher

Posts Thanks / Likes

Ar fi bun si asa ceva: http://www.receptoaredigitale.ro/rec...finity-x2.html
    Pret OK.
    Craciun fericit!
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

nuca de cocos Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu iti recomand vu+solo2.
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am eu un vu+ solo 2 inca in garantie daca esti interesat.

BISS friend Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by coconut View Post
    eu iti recomand vu+solo2.
    Diferenta in ceea ce priveste sensibilitatea la semnal este net in favoarea receptorului recomandat de mine. Pretul, de asemenea. Vu e bun la feeduri doar daca ai antena foarte mare. Pentru cei ce stiu cu ce se mananca asta... In final, cel care are banii comanda "muzica".
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

nuca de cocos Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rely View Post
    Diferenta in ceea ce priveste sensibilitatea la semnal este net in favoarea receptorului recomandat de mine. Pretul, de asemenea. Vu e bun la feeduri doar daca ai antena foarte mare. Pentru cei ce stiu cu ce se mananca asta... In final, cel care are banii comanda "muzica".
    diferenta e la soft si bani bineinteles , dar e sub 1500 vu+solo2 iar in ce priveste sustinere soft e number one .
    ce intelegi prin antena foarte mare ? ai vazut pe cineva ca se plange ca vu+solo2 sta prost la semnal ? vb.de vu+solo2 original ! poate ai dat de vreo clona ..

PS.daca ai bani de un receptor pina in 1500 , banuiesc ca ai si de o antenna de 1.20 m
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

BISS friend Teacher

Posts Thanks / Likes

Sigur am "vazut", (cunoscut, stiut) pe cineva care se plange de Vu. Suportul este relativ la ambele. Daca hardul nu poate, poti sa pui si motor de racheta. Vu niciodata nu o sa-ti inchida semnal la 6 db in HD. Dar, cum spuneam, cine are banu' hotareste. Iar, in ceea ce priveste antena, Vu are nevoie pt feed-uri de antena peste 1.5m. Aici chiar nu vreau sa ma contrazici. Am, sigur, muuuuult mai multa experienta.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by flo7206 View Post
    am eu un vu+ solo 2 inca in garantie daca esti interesat.
    Eu vreau aparatul pt. cineva de la tara.Ii comunic parerile voastre,el va lua decizia.Pt antena insist si eu,are spatiu si "vedere" destula.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

cu 1500 lei isi cumpara omul si receptor destul de bun zic eu si antena destul de mare.

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Dilemele lui ghita am avut și eu si un buget similar când am trecut de la batranul dm500s către HD.
    La primele doua criterii am renunțat după experiență a 4 modele Amiko, apoi am fost dezamăgit de Evo 7 care nu era stabil.
    Acum cu Vu+, în care am băgat un buget de 1500 de lei, aceste receptoare sunt exact ce vrea ghita în cerințele cu grafica scrisului mai mic, deci sunt super multumit .Practic ultimele doua cerinte sunt îndeplinite pe deplin de Vu+.
    După mine cam greu de îndeplinit toate, iar eu nu mai am timp și bani de experimente.În ultimi 3 ani am schimbat 10 receptoare si 9 antene .

nuca de cocos Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rely View Post
    Sigur am "vazut", (cunoscut, stiut) pe cineva care se plange de Vu. Suportul este relativ la ambele. Daca hardul nu poate, poti sa pui si motor de racheta. Vu niciodata nu o sa-ti inchida semnal la 6 db in HD. Dar, cum spuneam, cine are banu' hotareste. Iar, in ceea ce priveste antena, Vu are nevoie pt feed-uri de antena peste 1.5m. Aici chiar nu vreau sa ma contrazici. Am, sigur, muuuuult mai multa experienta.
    crezi ca il cumpara ptr.a cauta feed-uri ?
    carcotasi care se plang de orice am mai vazut (inclusiv sa se planga de Vu+) cei 6 db de care vb.e real , ai incercat cu Vu+solo2 sa receptionezi acelasi canal cu aceasi antena ? ma faci sa-mi cumpar un EVO Enfinity X2+ sa-l testez sa vad daca are diferente asa mari la receptie dupa cum spui .

Craciun fericit !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Probabil ca omul nu vrea sa caute feed-uri dar are nevoie de imagine si sunet si in conditii defavorabile de receptie. (ploaie intensa, nori grosi, ninsoare intensa)

Si aici daca bagi o caruta de bani intr-un receptor care te lasa la greu, iti vine sa dai cu el de pamant, ceea ce a si patit probabil colegul cristianio, de a schimbat omul in 3 ani atatea receptoare si antene cate nu schimbi intr-o viata

O documentare temeinica te fereste cat de cat de acest fenomen pagubos.
    Asadar, din propria experienta va spun ca receptorul recomandat de Rely, este un raport calitate-pret optim si are probabil acelasi tuner ca si al meu XCombo+, tuner capabil sa inchida semnal la 5,4 db in SD (cel mai performant testat de mine)

Acum sa spunem si cealalta parte a povestii. Aceste receptoare Linux sunt pentru cei "nebuni", care au timp, nervi de otel si tarie in beci ca sa reuseasca sa le faca sa fie...FUNCTIONALE.

Diferenta intre un receptor cu OS embedded si cele Linux este ca de la cer la pamant in ce priveste configurarea parametrilor de receptie, imagine, sunet, sharing, utilizare diferite cartele Conax, Via, etc (lucru deosebit de dificil pentru ca majoritatea nu au Conax embedded), setare lista de programe, modificare parametrii canale, etc, etc....este o munca TITANICA chiar si pentru un cunoscator in ale IT-ului

Cum omul de la tara presupun ca 99,9% nu este un programator IT experimentat care lucreaza la Continental sau Siemens, poti sa te orientezi catre un receptor de calitate cu OS Embedded usor de folosit si configurat, cu un tuner bun.
    GM Uni-box 2 poate fi o alegere buna din ce gasesti in Romania, cu factura si garantie.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristianio View Post
    .................apoi am fost dezamăgit de Evo 7 care nu era stabil.
    .................................................. ..........................
    Evo M7 nu e stabil ?
    Aici gresesti enorm !

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Omul poate are dreptate...
    In mod aproape sigur se datora imaginii Linux folosite, nu partii hardware.

Nu cred sa existe o imagine Linux perfecta, fara probleme.
    Dar chiar si cele mai performante imagini .emu .mcas facute pentru receptoare embedded mai dau chifle...e drept ca le dau rar, de 2-3x/an fata de 2-3x/luna la imagini Linux stabile.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)