Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default receivere analog

mai am doua receivere analog. unde ar mai putea fi folosite? poate cu ceva modificari sa se gaseasca vre-o utilitate?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Uitate la filtrele ceramice din partea de audio, poate gasesti 10.7J sau 10.7HY.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pe langa observatia colegului de mai sus, singura utilitate actuala este sa pui linistit un ghiveci cu flori pe el
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Le poți transforma n surse de 12V.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

daca esti pasionat poti incerca testele in pal pe satelitii aflati in pozitii provizorii
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    daca esti pasionat poti incerca testele in pal pe satelitii aflati in pozitii provizorii

da, cred ca ar fi singura solutie interesanta pentru demodatele receivere!

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu le arunca,sint cele mai ieftine analizoare de spectru atunci cind te confrunti cu interferente care cad in banda de satelit C si Ku,dotate find cu modelul de LNC aferent ori pe FI cuplate capacitiv cu o antena externa.Nu numai ca poti vedea dar poti si identifca directia din care vine semnalul perturbator.
    Pe un offset de 0,6m poti afla imediat ce si cum.
    In Brasov am avut surprize scanind cu varianta propusa mai sus banda C si Ku. Se pare ca Timpa este/era cel putin atunci o sursa importanta de noise pe aceste benzi alocate noua si nu altor servicii...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am si eu un analog Eurapa SR500, merge cit il tine tuneru cam intre 700 MHz - 2400 MHz ceva China, in 2000 costa 139 DM, era bun atunci cit mai erau posturi analoage pe satellit ca stie si polarizatie video inversa pentru C-Band, iei un inline amplifier, de Exemplu un DUR-Line 3018 si pui un teleskop in geam si vezi ce prinzi, ca pe satellit nu mai sint analoage. frumoase au fost vremurile analogului ca vedeai dupa purici deja cind te apropi de un satellit. tre sa incerc terestric eventual ce transmit amatorii sau ce transmite aia cu emitatoare vechi sau camere vechi wireless ce mai sind analog, tre sa incerc ca nu l-am mai folosit de cind nu a mai fost nimic analog pe satellit.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am si eu un analog Eurapa SR500, merge cit il tine tuneru cam intre 700 MHz - 2400 MHz ceva China, in 2000 costa 139 DM, era bun atunci cit mai erau posturi analoage pe satellit ca stie si polarizatie video inversa pentru C-Band, iei un inline amplifier, de Exemplu un DUR-Line 3018 si pui un teleskop in geam si vezi ce prinzi, ca pe satellit nu mai sint analoage. frumoase au fost vremurile analogului ca vedeai dupa purici deja cind te apropi de un satellit. tre sa incerc terestric eventual ce transmit amatorii sau ce transmite aia cu emitatoare vechi sau camere vechi wireless ce mai sind analog, tre sa incerc ca nu l-am mai folosit de cind nu a mai fost nimic analog pe satellit.
    il poti pune in masina ca detector de radare, daca ii pui antena satelit minim de 30 cm depistezi si radarele fixe.
    zici ca merge de la 700, ai incercat sa prinzi radarele militare ? e mai greu dar merita.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Pot sa ma laud si eu ca sunt posesorul unui receiver Radix 1000S DR, an de fabricatie '91, cu telecomanda, complet functional
    Bineinteles, intrebarea retorica urmeaza: Mai poate fi folosit la ceva?
    VU+DUO2,VU+DUO,VU Zero,DM500,H-H

master of master Teacher
    Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by minu View Post
    Mai poate fi folosit la ceva?
    Da. Sursa din interior si cablul cu stecher.Eventual la o instalatie cu led-uri.
    40W--115E

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Da hai nu mai faceti glume proaste de alea analog, eu l-am luat in primu rind fiindca era instalat un system numa cu un cablu pina o frecventa si de la alta frecventa, pe aialalta frecventa cu un separator Hirschmann LNB urile nu erau universal, si nu stiau nici diseqc, erau 2 LNBuri puse invers pe acelas feed.
    Dupa aia ma interesa cit merg frecventele unui Universal LNB, asa ca era fain ca tuneru puteai sa reglezi din tuner intre 700 MHz pina 2400 MHz fara sa schimbi LOF
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)