Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: Asiasat 100.5 e

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Asiasat 100.5 e

Salut, ma intereseaza sa-mi pun o antena C-Band special pt satelitul asta. Din ce am vazut pe satbeams ar fi posibila receptionarea cu o antena de 2 m in Bucale.
    Voi ce spuneti?
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

BISS friend Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu zic ca ai sanse foarte mari cu o antena de 2 m. Singura conditie: vedere directa, fara obstacole. Feedurile astea
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

E raiul lor acolo

Nu am nici un obstacol. M-am uitat am vedere directa, la fel si satbeams spune recomandat 190.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

intra si cu 1.5 in banda ku in bucuresti am semnal util ..

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

dar se deschide ceva?
    merci.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ce noroc pe unii ca stau in est nu cred ca am sanse cu paraclypse de 2.2 al meu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentin
    ce noroc pe unii ca stau in est nu cred ca am sanse cu paraclypse de 2.2 al meu
    Si cei din est pot spune acelasi lucru despre cei din vest!Geografia,cum se mai spune,joaca un rol important in destinul noastru.Citi dintre noi avem pasiunea,sa nu-i spun nebunia,de-a sfida datele geografice!Cum am spus cu alte ocazie,inainte de a fi un obstacol fizic,pentru multi dintre noi el e unul mental.De asta data,pozitia Timisoarei nu avantajeaza pe cel care ar incerca,fiind cu elevatia la minus fata de 100.5E.
    Si daca in cazul lui Asiasat 5 ai dreptate sa fi dezamagit ca nu esti mai la est,de ce nu valorifici pozitia geografica cu mult mai de invidiat pentru esticii nostri cind e vorba de spoturile de feeduri sau programe care le pot prinde numai cei din vestul tarii!Ai o antena mare si de renume,instalata intr-o zona favorabila pentru spoturile din Europa de Vest,Nord-Est Africa,MENA,etc si nu ti-am vazut nick-ul pe unele topicuri cu receptii dificile,unele de invidiat de majoritatea amatorilor;cum ar fi Astra 2E si 2F,Intelsat 907,Nilesat,etc.Din acest motiv si pe mine ma incearca invidia,desigur colegiala,ca tu ai sanse mult mai mari,atit ca ai antena mare dar si a locului in care e instalata,sa receptionezi unii sateliti sau spoturi pe care nu-i pot prinde in zona mea si cu farfuria pe care o folosesc.Iata cum un dezavantaj,cum e Timisoara,fata de,sa zicem,Bucuresti sau Cluj,devine un mare avantaj pentru tine.Dar atita vreme cit nu-ti valorifici acest avantaj,spunindu-ne si noua,ce sateliti si spoturi receptionezi,parca n-ar avea nicio importanta pentru noi de ascendentul pe care-l ai fata de cei din alte zone.Sint unii amatori de pe acest forum din vecinatatea zonei tale care m-au cautat sa afle daca le intre unii sateliti dintre cei pomeniti de mine mai sus.Ce recomandari crezi ca le pot da devreme ce,de pilda,Eutelsat 8West B,nu-l pot receptiona in zona mea!Numai cei din proximitatea lor geografica i-ar putea ajuta.Or cu o antena mare si aflata aproape de ei,esti cel mai nimerit sa le oferi sfatul,sau sa le intreti speranta ca se poate receptiona acel satelit greu de prins in alte zone!
    M-as bucura sa pui in valoare avanatajele pe care ti le ofera pozitia ta geografica si antena ta de 2.2m,impartasindu-ne si noua ce experiente de receptie ai pe arcul lui Clarke!De pilda,daca receptionezi,sa zicem,satelitii de la extrema vestica,cum sint:SES-6 40.5W,Intelsat 907-27.5W,NSS-806 47.5W.etc?!Daca tot nu poti prinde Asiasat 5,de ce n-am stii ce-ai/am putea receptiona la extrema vestica?

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Satelescu

Urmaresc cu interes postarile dumneavoastra despre receptia DX,dar nu am facut precizari deoarece antena mea nu a fost instalata, pana acum cateva saptamani ,iar instalarea nu a decurs tocmai cum imi doream eu ! Desii geografic sunt avantajat pentru satelitii vestici ,pot spune ca nu este asa ,deoarece eu locuiesc la casa si am cladiri care imi obtureaza multi dintre sateliti de peste 30 W est ! Antena aceasta a stat la mine in curte vreme de aproximativ 4 ani fara sa o folosesc ,iar in urma cu o luna ...din cauza faptului ca am avut probleme de receptie la anumite feeduri de pe 3.1E ( folosind o antena de 1,15 offest "ungureasca" ) m-am hotarat sa imi montez aceasta antena care "lenevea" spijinita de perete! Alte dezavantaje la instalare ... bine inteles ca am anumite probleme cu ea si nu o pot folosi la capacitatea ei maxima ! Antena functioneaza intre satelitii 46 E si 30 W ,dar cu probleme la receptie din urmatoarele motive :
    1) reflectorul antenei este putin stramb ... lucru care l-am observat dupa ce am instalat-o si cand imi va permite poate o voi rezolva cumva !
    2) antena nu trece de 46 E deoarece actuatorul imi loveste in tigla dupa acest satelit .. nu am spatiu ..teava de la suport e prea scurta ,ori sunt necesate niste modificari la actuatorul de 36 !Acum e seara dar promit ca maine pun poze cu ea pe forum !
    P.S. 27,5 W no signal la mine pe nici unul dinc ei doi transponderi ... motivele ar fii cele prezentate mai sus

Cu siguranta ca voi reveni cu postari de completare in momentul in care voi avea rezultate pozitive ... si pot da un sfat bun celor care doresc raspunsuri ,dar mai e de lucru

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Foarte mare are dreptate Satelescu, ca intotdeauna.
    Cei din Vest au mai mult noroc ca cei din Sudul tarii.
    Ma intereseaza banda C nu KU. Din ce am vazut pe satbeams undeva la 190 ar fi recomandat.
    Deci am sa caut o antena de 2 m.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa cum am promis .. am revenit cu poze !

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WARSE View Post
    intra si cu 1.5 in banda ku in bucuresti am semnal util ..
    Salutare,

Îmi poți spune te rog ce configurație de recepție ai și ce semnal pe fiecare tp pe spotul South Asia, India, KU band?

merci mult.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)