Pe listele de sateliti de la FlySat,Lyngsat,etc vedem adesea,in dreptul unor transponderi,mentionate citeva sigle,cum e acesta,DVB-IP sau altul, care nu ne spun mare lucru deoarece semnalul de pe acestia se poate inchide cu orice receptor care stie modulatia specificata acolo,iar canalele de pe acea frecventa pot fi memorate si apoi vizionate.Pina aici nimic deosebit,pentru ca se foloseste acelasi standard de transmisie DVB-S/S2(Digital Video Broadcasting) ca oricare altul via satelit,dar,in fapt,acele initiale ne indica ca pe acel transponder este transmis si altceva,si anume streamuri video si radio care nu pot fi vizualizate sau auzite cu receptoarele noastre.Acestea pot fi identificate numai cu aparatura dedicata/playere sau cu aplicatii specializate capabile sa decodeze acel format din sirul de pachete transmis pe un transponder.Adica ne spune tipul de protocol folosit,fie DVB-IP,fie DVB-IP/MPE sau altele.(Pentru cei interesati de aceasta problematica,Wikipedia le sta la dispozitie).
Pentru ce ma intereseaza acum,semnalez prezenta acelor streamuri ascunse pe citiva transponderi,chiar pe unii din satelitii centrali,deci la indemina,ce pot fi detectati si vizualizati.
Astfel,pe Hotbird-13.0E avem la 10930 H,30000,DvB-S2/8PSK,3/4 un pachet de programe tv receptionabil cu receptoarele noastre obisnuite,dar acestea nu decodeaza un stream DVB-TVIP(Internet Protocol Television) ce este transmis in acelasi timp cu pachetul principal,adica doua streamuri promo,unul in format video H.264,si altul in H.265 HEVC.Tot la 13.0E avem la 12110 V,27500,3/4,DVB-S/QPSK un alt transponder care are un astfel de stream tv ascuns in afara de pachetul principal FTA,care e reperat si vizionat cu orice tuner.Si aici am dat peste un stream de Data,dar de fapt cu continut video(italian) si unul de radio.
Streamurile de pe acesti doi transponderi au putut fi vizualizati prin alegerea unor codecuri potrivite din playerul VLC sau cu PotPlayer.In schimb,tot la 13.0E,streamul de pe transponderul 12245 H,27500,3/4,Dvb-S2/DVB-IP MPE este dificil de vizionat fiindca protocolul folosit,PME(Multiprotocol Encapsulation),este mai dificil de decodat cu misloacele noastre ce le avem la dispozitie ca simpli amatori.Pentru ca el contine un volum mare de date iar transferul se face intre mai multe retele,corectarea erorilor in urma scestor schimburi o pot face numai device-urile specializate.Singurul lucru pozitiv pe care l-am obtinut deocamdata cu misloacele noastre e faptul ca putem sa descoperim,ai sa le zic,portaluri de streamuri cu continut media bogat,care sint la urma urmelor canale tv,majoritatea fiind transmise si pe satelit in DVB-S/S2,cum arata si lista de pe FlySat la 12245 H.
Acelasi lucru se poate spune si-n cazul transponderului 11387 H,29000,4/5,Dvb-S2/QPSK de la 10.0E-Eutelsat 10A,unde avem si mai multe streamuri,gestionate de un Gateway,de fapt un Router,care trimite pachetele de streamuri cu continut media spre mai multe retele si servere.Chiar daca am aflat ce contin aceste streamuri si cite sint,vizionarea lor in clar este mult mai dificila;am putut doar sa recunosc ce program si cine transmite.As zice ca incapsularea lor este aproape identica cu a streamurilor generice,acestea greu de indentificat din inregistrari.Nu cred ca dificultatea de a decoda in clar streamurile respective ar consta in codecuri video sau radio ce le am in calculator,ci mai degraba in modul cum se incapsuleaza aceste streamuri transmise in acelasi timp,fiecare avind un format video/audio diferit,pe linga alti parametrii.
Despre cum am decodat aceste streamuri si metoda folosita pentru a le descoperii,am scris pe topicul dedicat "Receptiei KissFm-..." .Nu-i mult diferita in cazul DVB-IPTV decit cea descrisa acolo,pentru IP-Radio,adica inainte de toate trebuie identificati pid-urile de DATA care ar fi purtatoare de streamuri cu continut media,care se poate realiza prin utilitarul Crazyscan(pentru detectarea si inchiderea semnalului)si TSReader,care ne arata toate informatiile acelui transponder.Pentru transponderii mentionati mai sus,am subliniat pid-urile pe care le-am folosit ca sa ajung la continutul unui stream sau altul.Dar ca sa-l aflu,am recurs la aceasi aplicatie IPCleaner de care m-am folosit pe topicul mentionat.De aceea n-am sa mai repet acum ce-am scris acolo.Procedeul e acelasi.Deocamdata numai cu IPCleaner putem sa ne dam seama care din transponderi ascund si streamuri cu continut media tv/radio.

13.0E-10930 H,Pid 201:

13.0E-12110 V,Pid-urile 1027,1033 si 1035:

13.0E-12245 H,Pid-urile 2001(11 streams TV),2002(10 streams TV),2004(4 streams TV).Am ales doar o imagine de pe fiecare pid-stream:

N-am postat mai multe imagini cu streamurile mentionate,pentru ca nu numai 10 se pot adauga pe Board.Insa ce mi-am propus sa ilustrez,cred ca este destul.

satelescu