Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Express-AM8 Ku-band @ 14 West

Lansat in septembrie 2015,Express AM8 a ajuns la 14.0W in 12.11.2015.Astazi avem primul transponder activ in banda Ku,11553 H,28000,5/6,Dvb-S/QPSK.Semnalul este destul de mic in zona mea cu antena de 150 cm,putin peste 6.6 dB,pentru ca vremea este nefavorabila pentru receptie in zona mea(ploua si ninge non-stop de dimimineta).Cu antena de 110 cm semnalul era de abia la 0.4 dB.Sint sigur ca el este mai bun pe vreme frumoasa,daca ne luam dupa harta de acoperire pentru Europa,insa nu cred ca va trece de 10 dB pentru antena mea de 150 cm.La antene mai mici el va fi la limita pentru transmisiile in Dvb-s2/8PSK.Sper sa ma insel.Astept ca si alti pasionati sa ne spuna ce semnal au in zona lor!
    Postez si harta pentru Africa,cine stie,cei cu antene mari ar putea receptiona semnal si de pe acest footprint.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am fost prea optimist cind am spuneam in postul anterior ca semnalul va creste pina la 10 dB odata ce vremea se schimba in bine.Din pacate,azi,constat ca semnalul n-a crescut decit cu 1 dB chiar daca vremea este favorabila(cer senin si fara vinturi).Daca semnalul va ramine aproximativ la aceasi valoare si pe alti transponderi ca la 11553 H,activat ieri,nu prea cred ca avem motive sa fim incintati,mai ales cei cu antene mici.
    Nu stiu ce sa cred,dar tare mie teama ca la 50.1 dBW,cit are spotul Europa,pe o suprafata intinsa a continentului,care cuprinde si tara noastra,ar trebui sa avem semnal mai bun!?Unii ar putea zice ca semnalul receptionat sa fie de pe spotul Africa?Pe tunerul lui Strong4500 el se misca continuu,ajungind la 14 % semnal/calitate,cind el poate fi inchis(cu verde).Dar acest moment tine foarte putin,revenind la rosu(lipsa semnal util),din cauza fluctuatiei destul de mari.Ceea ce pare sa ne spuna ca receptionez un semnal la limita.Pe Crazyscan se poate observa la BER aceste oscilatii de semnal chiar daca el ramine inchis si trece de 7.5 dB.Si cu toate ca semnalul se manifesta ca si cum ar veni dintr-o zona indepartata,eu ma indoiesc ca-l captez de pe spotul Africa.La un moment dat,semnalul/calitate a crescut pina la 50 %,ca apoi sa revina la 14 %.Semn ca inca el nu-i "batut in cuie" si ca mai putem spera la o imbunatatire a lui.
    Pentru a nu trage concluzii pripite,este bine sa avem mai multe rapoarte de receptii din diferite zone ale tarii.Vreau sa cred ca sint multi amatori pe acest forum care le astepta.
    Iata semnalul obtinut la ora 11:00 cu utilitarul Crazyscan si receptorul Strong4500 pe antena de 1.50 m,lnb IBU cu inele scalare:

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Un test de semnal facut la ora 19:00 la 14.0W arata o crestere semnificativa a lui.De asta data am reusit sa-l inchid si cu antena de 1,1 m.Se mentine in jur de 6.0 dB,dar dupa un timp dispare instantaneu ca apoi sa revina.Cu antena de 1.50 m el atinge si 8.5 dB.Deci putem spera la mai mult...,dar mai important ca el sa ramina stabil.
    Cum se prezinta in alte zone?

satelescu

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In sud-vest, semnal stabil, desi ploua destul de tare. Imagini redate in bucla, receptor a3 combo. Antena offset 1,2 m.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Prahova
    39 % cu Emme Esse 1.15 m, receptor Vu Solo2
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

La Suceava, semnal 0 pe Triax TDA 110, vad ca prin sud intra si pe antene mici, mai mult ca sigur, semnalul e de pe spotul african.
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inca doi transponderi au fost activati:11621 H,14000,3/4,Dvb-S2/32APSK,stream Generic si 11651 H,2160,3/4,Dvb-S2/16APSK,SG;amindoi cu semnal puternic.Se receptioneaza cu placile dvb-s2 care au suport Crazyscan din lista de aici

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce cablu folosesti ? si ce lungime ? RF Level de -59 este oarecum aproape de limita inferioara.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

De asta data m-am folosit de antena(150cm)de pe acoperisul blocului;lungimea cablului RG11 fiind de 85m.Cu cealalta antena,tot de 150 cm,semnalul e putin mai tare fiindca ea se afla la distanta de 13 m.
    Nu numai placile dvb-s2 mentionate in postul anterior stiu sa inchida semnalul in modulatie de 16/32APSK,ci si receptorul Openbox SX6,care a fost prezentat in ultimul numar(4/2015)InfoSATELIT.Toti transponderii au fost gasiti prin blindscan.
    Cer scuze pentru calitatea slaba a pozei.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Primul pachet media(de radio) pe Express AM8 este transmis la 10955 H,1374,3/4,Dvb-S2/QPSK;Radio Sputnik,Provider:RSCC(Russian Satellite Communications Company}.Pachete de radio de la acelasi operator rus se receptioneaza la 53.0E-10961 V si 11044 V.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnal bun la 10955 H si cu antena de 110 cm!
    Beacon-ul acestui satelite e la 11703 H.Cu antena mai mare ar fi aratat mai mare.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)