Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Reglare Antena Emme Esse 1.15CM Motor

Salut baieti.
    Am o antena care-mi face probleme, s-a dereglat de ceva timp si nu pot sa o reglez la loc, imi este greu sa gasesc pe cineva care sa se si priceapa la ea si la combinatia dintre ea si VU.
    Antena e aceasta :
    http://s24.postimg.org/50hzzjikl/IMG...906_115122.jpg
    http://s24.postimg.org/bcx59dlmt/IMG...008_122036.jpg

Daca aveti vreo cunostinta in Bucuresti sau va pricepeti voi, va rog un mesaj.Contra-cost desigur .
    Multumesc!
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

cred ca stiu de ce nu se ofera multa lume
    pozitia antenei e cam incomoda pentru reglaj precis.eu sunt cam departe de bucuresti ca m-as baga la ea asa din provocare profesionala.succes

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dap, ai dreptate.Am pe cineva, dar pot sa zic doar ca " nu e la zi " cu ce vrem noi in zilele astea si ce receivere se folosesc.
    Asta speram, cineva sa o ia ca pe o provocare, de aia am postat

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi MariusX,

Partea cu receptoare este secundara daca vrei sa faci reglari precise la antena de pe balcon.De fapt nici n-are importanta receptorul daca cineva stie sa faca reglaje la antena.Semnalul trebuie sa fie acelasi,slab sau tare,in functie de cum e reglata antena indiferent de aparatul folosit,ca-i vechi sau nou!
    Cred ca "provocarea" de care vorbea @mmm1967 e mai mult o problema de siguranta personala in masura in care vrei sa te intinzi la distanta de 1m(cit estimez din poza ca-i bratul suportului)cu ambele brate intinse ca sa umbli la piulitele si suruburile antenei,si mai putin una tehnica,de reglare a ei!Sa faci reglaje fine si perfecte pe un sistem de prindere cu U(din tabla) pentru elevatie,cum ne arata poza,fara un punct de sprijin pentru corp si la inaltime,e o cazna mai mare decit orice!Nimeni nu te poate plati pentru asta,de aceea instalatorul trebuie sa se gindeasca la o solutie acceptabila pentru el dar si pentru ce-i cere clientul. Ambele poze,in special cea luata de jos,arata cit de periculos este sa faci reglaje la o distanta destul de mare de peretele balconului de care e prins suportul antenei.Cel care ti-a montat-o ar fi putut sa-ti confectioneze un suport de antena cu lungimea de brat de 40 cm si totul ar fi fost mai usor pentru eventualele reglari la ea.Pentru o antena de 1.15m(!),poate si de aluminiu,si o montura H-H,care n-au greutate mare impreuna,la care ii poti adauga si forta vintului care apasa pe antena,mi se pare ca cinci bare la suport(le-am numarat din a 2-a poza)e prea mult,iar pe linga asta ele sint la distanta,cum spuneam,prea mare de peretele balconului.Daca-i fixata bine talpa bratului de/prin peretele balconului cu prezoane/suruburi lungi nu vad cum ar fi periclitata antena la presiunea vintului!La lungimea bratului suportului de 40cm,la care se adauga si montura H-H,antena iese bine in exterior incit sa acopere bine ambele extremitati,(estica/vestica).Cel putin din pozele tale ea e mult in exteriorul balconului incit nu pare ca intilneste un obstacol(un alt balcon,pom sau orice altceva),ceea ce ar fi motivat pe cel care ti-a facut suportul si l-a montat pe balcon.
    Desigur ca observatiile mele sint facute dupa pozele tale,fara sa cunosc alte conditii fizice pentru care a fost montata in acest fel,din acest motiv se prea poate sa gresesc.Dar cred ca nu prea mult,pentru ca si eu mi-am montat antena de 1.50 m pe un perete de balcon asemanator ca al tau,iar bratul suportului e de 1.20m.Antena,montura,actuatorul si auxiliarele,destul de grele,au numai patru bare de sprijin si fixare incit am eliminat orice joc la brat care ar rezulta din presiunea continua a vintului pe suprafata mare a antenei.Si cu toate acestea imi fac reglaje cind vreau la antena,in afara de skew-ul lnb-ului,fara sa-mi periclitez siguranta corpului.E adevarat ca montura polara a fost gindita si executata incit fie accesibila cu o singura cheie pentru toate unghiurile(azim,elevatie,declinatie)la care trebuie sa intervin cind fac reglaje.Dar,fireste,ca nu-i cazul decit atunci cind vreu sa urmaresc un satelit inclinat...

satelescu

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Nu e o problema pozitia "incomoda". Alinierea cu motorul se face de jos, cel putin eu asa am facut de fiecare data cand am pus un HH cu orice offset. Motorul pe 0 (go to 0 din receptor daca motorul a mai fost folosit), distantele dintre marginile antenei si partea din spate a motorului sa fie egale si bratul motorului sa fie paralel cu linia vreticala dreapta a antenei (privita din lateral este linia dreapta nu curbura antenei " (| " ). Dupa care se va regla inaltimea motorului in functie de pozitia geografica (in general sunt instructiuni in cartea care insoteste HH-ul cand e cumparat). E foarte greu sa aliniezi o antena cu HH-ul cocotat pe cine stie unde. Dupa ce e pus motorul (cu antena cu tot) pe bara dreapta (la boloboc) daca ai sansa sa ai un satelit cu un tp vizibil in zona ta e foarte simplu, anume misti antena stanga - dreapta pana cand apare semnal (in cazul meu pozitia 26 est corespunde cu satelitii arabilor de la 26 est). Daca e diferenta de 1 grad sa zicem pozitia geografica e la 27 est si avem reper satelitii de la 28 est, dupa ce vom avea semnal vom muta foarte fin tot ansamblul (motor - antena ) spre dreapta pana cand va scadea semnalul aproape de zero si strangem suruburile.

Desigur treaba asta ar trebui sa o faca un om care are in stapanire notiunile elementare despre receptia prin satelit...
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ah
    Si oricum ai nevoie si de ham, altfel ..... nu se stie niciodata, Doamne fereste.

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut satelescu, ca intotdeauna apreciez comentariul tau.Poza in schimb nu spune multe dupa cum sti.Suportul a fost facut acum multi ani pt un arab pt o antena fibra de sticla de 1.8, e la o batranica, eu doar l-am descoperit din nimereala.
    Al2lea obiectiv, cel care a montat-o si a reglat-o in timpul asta ( el spune ca el a montat suportul acum ceva timp ) se urca fara ham fara nimic, a facut asta de 3 ori fara probleme.Odata chiar si in decembrie dupa o zapada.Problema vine aici :
    Eu nu stiu cum functioneaza un satfinder, dar, el langa antena cu satfinderul langa el avea de ex pe punctul 0 ( badr ) semnal pe MBC 52%, am reglat-o asa impreuna, am zis ca e super tinand cont ca eu jos abea il prindeam.
    Eh, cand am ajuns acasa, semnalul pe MBC era 30% si chiar si pe Astra 19.2 unde aveam 99% scazuse la 95%.Antena era reglata ok, nu la sange cum ar trebui o antena de asa calitate, dar totul s-a dus cand vecinul de la 8 si-a pus balcon din termopane, din fericire nu a lovit antena, dar nu stiu ce s-a intamplat, ori el, ori vantul din perioada aia...Antena find neferita de vant absolut deloc, la primul vant scade semnalul dramatic.
    A ramas sa vina el sapt asta sa reglam tot cu receptorul sus, probabil va trebui sa ma duc si cu TV-ul tinand cont ca babuta are un tv f vechi.Ea sta la 6 eu la 4 . Sunt cam 15 m de cablu.
    Dar in stilul asta mai bine vand antena si imi iau una de 120 de calitate slaba daca stiu ca nu poate fi reglata la capacitatea ei.Asa ca, astept sa vina sapt asta sa vedem ce facem.
    PS : Din 3 instalatori cat am incercat 2 s-au urcat acolo, unul nu.
    O sa va tin la curent in caz ca va intereseaza subiectul, mie unul mi se pare un suport destul de bun si bine gandit.Scoti cam maxim din pozitia aia.Maxim est, dar din pacate balconul de la garsoniere o opreste la 15w.

Popamare, cel despre care vorbesc, are notiuni, dar nu de 2015 din pacate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Muta antena pe bloc si reglezi la ea pana iti vine rau, nu vad ce ai putea face cu o antena noua.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

poti sa schimbi antena, suportul, motorul si tot ce vrei tu nu ai sa rezolvi problema atata timp cat vei opta pt o astfel de instalatie si asta numai din cauza vŕntului.
    cea mai mare problema pt antenele motorizate este vântul iar din pozitia care se vede din pozele atasate antena ta este expusa f mult la rafale de vant care se formeaza ascendent/descendent pe fatada blocului si care sunt mult mai puternice decat vântul respectiv.
    eu daca as fi nevoit sa-mi pun o antena in pozitia respectiva as opta pt o WaveFrontier bine fixata cu ancore laterale si nu ai mai avea probleme de genul asta.
    la tine prima rafala mai puternica care invarte antena in axul motorului (lucru cel mai pacatos la motorizatele cu antene mari, greoaie) iti deregleaza instalatia si de aici pierderile de semnal.

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu e nevoie de o rafala puternica sa se duca semnalul ))
    Oricum, toata iarna trecuta n-am avut absolut nici o problema si a fost o iarna pacatoasa. ( ah ba da, decat cand s-a pus zapada pe ea dar banuiesc ca toti aveti problema asta ).
    Daca as putea sa o pun pe bloc, crezi ca n-as fi facut-o ? Traiesc intr-un bloc cu un administrator comunist care spre ghinionul meu se da in judecata cu cea care sta la 10 si nu-mi permite sa o pun pe bloc ca ii ploua aleia in casa.
    O sa vina alt administrator, o femeie, sper sa am mai mult success dar pana atunci tre sa raman cu asta.O sa facem reglarea cu receiverul sus, cea mai buna solutie.
    O intrebare pentru cei care au sat finder/ aparat de masura : Are setari la fel ca receiverul de pozitionare? De ex cand setezi tunnerul la receiver trebuie sa pui niste coordonate.Eh, acel satfinder are aceasta optiune?
    De ex daca pe el e pus : 26.100 cu 044.500 si la mine e pus 26.137 cu 044.510 , nu ar putea sa fie si asta un motiv?
    Daca nu, atunci ramane cablul, pt ca eu eram langa el cand a prins semnal pe MBC 57%, e diferenta de 27% semnal, totusi...
    As vrea sa cumpar un cablu de calitate, nu stiu cat se merita pentru ca, cablul nu trece prin "extremitati".

BISS friend Teacher

Posts Thanks / Likes

Pune aceleasi coordonate cu cele puse de cel care ti-a reglat antena si vezi cum stai cu semnalul dupa aceea. Mai mult ca sigur ca diferenta de care amintesti poate fi si de acolo, si poti din receptor sa te mai "joci" cu setarile cautand semnal stanga/dreapta pe frecvente slabe si sa vezi daca miscand usor antena apar schimbari in bine. Ar mai fi si partea de procente la care faci referire, ar fi mai bine daca ai observa semnalul in db. Cat avea colegul pe aparatul cu care a reglat si cat ai tu pe Vu si sa vezi daca sunt pierderi pe care le poti pune pe seama cablului.
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am aceasi combinatie HH cu Emme de 1,15 si am reglat-o acum mult timp fara sa am probleme. Antena a trecut prin vanturi, ploi si zapezi fara probleme, chiar daca e destul de expusa. Poate instalatorului i-a tremurat mana cand a strans suruburile .... Mai regleaz-o inca o data si strange suruburile bine .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mariuse nu trebuie vazuta treaba doar in alb negru.iti scriu ca si un mare instalator de antene de toate tipurile.atentie mare la ce iti scriu .Cu cat pui antena mai jos cu atit aceasta va suferi mai tare din cauza vanturilor.Motorul acela H-H e fortat in mod constant cand sufla vanturile pe acolo la cateva zeci de km pe ora ii fac incet si sigur un joc!Eu iti recomand cel mai bine sa faci rost rapid de o montura polara pt antena ta offset .Mai bine folosesti actuator si pozitioner decat sa iti bati capul cu acel h-h!Ori, varianta a2a iti pui antena fixa cu mai multe lnb-uri si cu asta basta
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Mersi pt sfat, dar o sa ma gandesc la montura cand o sa mi iau o antena mai mare.
    Sau o sa iau una special pt feed-uri si ma chinui cu asta cu motor pt celelelalte.
    Sau mai multe lnb-uri, mai fac o incercare cu receptoru langa ea.Eu inteleg ce zici de vant, dar n-am alta solutie.
    Sper sa se rezolve problema cu blocu odata

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am descoperit si problema decalajului de semnal mare.
    Eu pana acum am mers pe USALS - YES. Asa l-am avut setat de cand mi-am pus prima antena, asa am ramas.
    Aseara jucandu-ma la setari, am zis sa o scot dupa ce am cautat pe google.
    Bun, pct 0 al meu este 26.0, USALS - YES = MBC = Semnal = 28-32% ( vreme buna ) ; USALS - NO = MBC = Semnal = 48-57% ( vreme rea )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)