Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena mica pentru HISPASAT 30W,intelsat 907,905..ar merge?

Salut, locuiesc la bloc etaj 4 ,locatia Brasov si doresc musai sa-mi pun satelit
    chiar daca nu am vedere la ei, stiu ma veti lua drept nebun dar am acest virus al receptilor inca de mic,
    m-am saturat de RF-uri,radio,etc as vrea sa trec si la satelit . Nu pot da gauri in pereti sa ma urc pe acoperis,
    asta e,,stiu..ca asa ar fi ideal o antena de 80-90 pozitionata pe 13e dar nu se poate...
    Asadar ma incapatanez pe o antena mult mai mica cu diametrul 40cm, or whatever ce poate fi prins de termopan
    cu ventuza, sau chiar o antena tip dreptunghi ar merge, aia macar se compara cu una cu diametru de 60...
    Purtant o discutie cu un vechi tovarasi(instalator antene satelit) a zis ca a probat ,se pot lua cateva transpondoare
    si cu una de 40 pe Hispasat 30W, in conditii bune..acuma nu stiu daca sa-l cred sau nu oricum omul era destul
    de serios si hotarat, bineinteles nimeni nu va pune asemenea diametre..si pe asemenea sateliti, intrucat semnalul va fi foarte
    slab.. pe mine ma intereseaza sa fie orisicum dar sa mearga.. si un feedback de la voi, daca ati incercat si merita
    chiar si pentru o receptie-aventura de cateva minute.

Asadar am vizibilitate de la 15W la 45W, satelitii Vestici

Intelsat 905,907 si hispasat 30W- astia au EIRP-ul cel mai mare

Antena este un GLOBESAT cu offset de 40cm, montura prin ventuza ca in pozele de mai jos

Insa nu sunt decis ce tip de LNB, sa-i pun, cu cat mai performant cu atat mai bine

Receptorul este un LG, , 32LF561V (televizor cu DVB-S)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asadar am vizibilitate de la 15W la 45W, satelitii Vestici
    MunteanuRO

cee ce trebuie sa stii ca hispasat nu e singurul satelit "vestic" de pe care poti receptiona semnal.Telstarul este, de asemenea un satelit cu semnal frumos si cu tp. cu fec de 2/3 usor de receptionat .Am probat , anul trecut cest satelit cu o antena de 60cm si am avut semnal foarte tare pe majoritatea tp ,desigur cu un lnb inverto bu!

Semnalul de pe hispasat este negresit mai slab decat cel de pe telstar ,
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Cu antena de 40 cm este greu sa ai performante notabile atat pe Hispasat 30W cat si pe Telstar 15W. Oricum pe Telstar majoritatea serviciilor sunt codate. Pe Hispasat, pemntru Bucuresti cred ca ai nevoie de o antena de minim 80 cm pentru o receptie stabila, nu am testat semnalul in Bucuresti dar greu de crezut ca o antena de 40 cm sa fie corespunzatoare.Posibil transponder 12092 V (AlJazeera) sa poate fi receptionat la propagare buna, totusi am ceva rezerve ca este posibil in mod constant cu antena de 40cm, indiferent de lnb.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Revin cu o completare, antenele acelea " dreptunghiulare" nu au intotdeauna performante remarcabile. Cel putin antenele dreptunghi de la Orange TV sunt destul de proaste, dar o antena de 45cm de la Technisat este foarte buna dar costa circa 70-75 euro, sau mai mult la un magazinul online din Romania (satmultime....din Galati) dar de obicei nu este in stoc. Mult succes pentru perseverenta, te rog posteaza rezultate!

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Da vrei iti dau eu antena de 0,6m,pot sa-ti dau si mai mare am si brat s-o montezi inafara peretelui.
    Dintr-o pozitie asemanatoare cu a ta luam cu o antena de 0,9m 22W si 30W,tot asa cu montura inafara zidului linga geam.
    Si acum mai am montantul ca-i prins deja in izolatia blocului.
    Pot sa pun oricind antena din nou pe el,dar nu mai stau in Brasov,insa zilele astea sint aici,daca vrei antena sa-mi spui.

Cite aventuri am avut cu statul la bloc si antenele de satelit...si daca ma platesti nu ma mai intorc inapoi de la curte.Am dat si in Banda C,din pacate antena de 0,9m a fost prea mica iar cea de IAR din balcon o fost si ea la rindul ei umbrita de balconul de deasupra mea.Astfel incit nu am reusit sa fac receptii in banda C la bloc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

[QUOTE=mouse;1373945]

@mouse...mersi de oferta dar si blocul meu e izolat cu strat gros de 8cm, mie si frica sa prind, doar sa sparg peretele
    as mai putea si sa prind suportul din interior cu dibluri lungi, iar suportul sa fie de 1metru,pentru ca antena trebuie rotita foarte mult, semnalul
    nu-mi vine din fata, apropo n-am gasit nicaieri asa suport..acum
    ma gandesc si search-uiesc daca se poate pune una de 60macar pe ventuza, unii zic c-ar merge, dar trebuie modificata...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

[QUOTE=MunteanuRO;1374045]
    Quote Originally Posted by mouse View Post

@mouse...mersi de oferta dar si blocul meu e izolat cu strat gros de 8cm, mie si frica sa prind, doar sa sparg peretele
    as mai putea si sa prind suportul din interior cu dibluri lungi, iar suportul sa fie de 1metru,pentru ca antena trebuie rotita foarte mult, semnalul
    nu-mi vine din fata, apropo n-am gasit nicaieri asa suport..acum
    ma gandesc si search-uiesc daca se poate pune una de 60macar pe ventuza, unii zic c-ar merge, dar trebuie modificata...
    .

ps.. poate am succes cu antena de 40cm pe 15w,tot 50dbw are ca si HotBird 13e de o tot lauda toata lumea, acum sa vad am dat comanda de una e pe traseu..

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu o sa faci nimica nici cu 40cm,anuleaza comanda ca o iei degeaba si arunci banii aiurea pe fereasta...
    Iti dau gratis una de 0,6m folosita si un brat pentru montat la exterior.
    Tai bratul pe la mijloc si sudezi in prelungire un segment de teava de diametru apropiat,astfel poti scoate antena infara blocului cit vrei tu de mult.
    Daca o faci lunga de 1m si peste ar fii indicat sa mai sudezi niste brate in lateral pentru ancorare suplimentara.
    Vopsesti tot ansamlul in culoarea cu,care este vopsit si blocul la exterior.Astfel va fii mai putin vizibila pentru vecinii binevoitori...Pune nr de telefon sa te pot suna

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salut, ee am facut prostia sa platesc dinainte dar oricum o tin ptr la tara daca nu va merge nici pe amos 4w
    0771445049 e nr meu , sunt acasa si de luni pana vineri dupa 15, va pot oferi la schimb un tuner DVB-T2/C DAB
    FM de calculator prinde in reteaua digi toate programele, daca va intereseaza, eu nu mai am ce face cu el. Numai bine !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)