Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Problema telecomanda DM500HD

Salut. am o problema cu telecomanda de la dreambox 500hd. Acum cateva zile a inceput sa nu mai functioneze. orice buton apasam Led-urile de la butoanele Dream si TV erau intermitente( si nu rosu aprins normal)...Am desfacut telecomanda si am curatat-o putin, si-a revenit. Azi a revenit problema dar de data asta nu mai vrea deloc...nici macar led-urile nu se mai aprind si se incalzeste putin in zona butoanelor de sus ( unde e butonul de turn off)
    Cunoaste cineva vreun electronist in Galati?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cumpara-ti alta telecomanda...Un electronist pentru o tel. de 20 de eur.? Fi mai prudent cu noua tel. ( n-o scapa pe jos, nu varsa bauturi lichide pe ea si te va tine mult)...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

O alta problema la majoritatea telecomenzilor este tipul bateriilor ( cele ieftine de f. proasta calitate ) , dupa un timp se observa pe cablaj ,un fel de lichid care corodeaza / strica tot.
    As recomanda tipul bateriilor alkaline , un pic mai scumpe .....dar mai bune .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am folosit mai mereu Duracell alkaline. Si da, am observat un fel de lichid in interior cand am desfacut-o :d

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu folosesc cu succes o telecomanda programabila CLR7981-E4 (aprox. 16 lei), care are avantajul ca se poate folosi si la TV.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Imi permit sa'ti dau un sfat , spui ca se incalzeste intr'o anumita zona , nu cumva acel lichid inca mai persista pe cablaj si'ti pune in scurt placa ?
    Incearca sa cureti placa cu alcool izopropilic ( curatata bine , bine ) , dupa care uita'te cu o lupa la acele circuite , incearca sa vezi daca ceva nu'i ok.
    Acelasi lucru am patit si eu , am curatat , am verficat , am depistat , am rezolvat .... !
    Arunca'ti un ochi aici : http://olx.ro/oferta/set-pentru-depa...i-ID1K7OF.html , acele " pepite " se pot folosi la butoanele de la telecomanda care nu mai functioneaza . Este un lucru extrem de simplu .

succeeessssssssssssssss !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)