Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75

Thread: Digi Mobil 4G

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Digi Mobil 4G

RCS & RDS va oferi servicii de date mobile 4G LTE in 25 de orase

Incepand de astazi, 20 august 2015, RCS & RDS este posesorul unei licentei 4G in banda de 2600 MHz (TDD) si va oferi clientilor sai noi si existenti, fara costuri suplimentare si la orice tip de abonament, servicii de date 4G in 25 de orase din tara, pana la finalul anului 2015. Tehnologia 4G le va aduce utilizatorilor Digi Mobil viteze de transfer de pana la 150 Mbps.

In prima etapa a proiectului, pana la finalul lunii septembrie, clientii Digi Mobil din 12 orase vor beneficia de avantajele tehnologiei 4G: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov, Oradea, Craiova, Constanta, Iasi, Arad, Sibiu, Pitesti si Ploiesti, urmand ca pana la finalul anului sa isi extinda aria de acoperire in Galati, Braila, Baia Mare, Targu Mures, Satu Mare, Ramnicu Valcea, Drobeta Turnu Severin, Targu Jiu, Resita, Slatina, Hunedoara, Vaslui, Alexandria. In acelasi timp, compania va continua sa isi dezvolte reteaua de comunicatii mobile pentru a avea acoperire 3G si 4G la nivel national.

"Noua licenta in banda de 2600 MHz ne va permite sa dezvoltam in continuare reteaua de comunicatii mobile, astfel incat sa le oferim clientilor nostri o mai buna acoperire, viteze mai mari de transfer pentru traficul de date de care beneficiaza la orice tip de abonament, la aceleasi preturi competitive cu care i-am obisnuit." a declarat Valentin Popoviciu, director de dezvoltare RCS & RDS.

Tehnologia 4G va fi disponibila in pachetele Digi Mobil incepand cu sfarsitul lunii septembrie cand compania va introduce in oferta sa comerciala si terminale compatibile 4G (LTE TDD in banda 38 LTE TD 2600). Clientii Digi Mobil vor putea naviga mai rapid pe internet, vor putea descarca aplicatii, muzica, iar streaming-ul video sau incarcarea fisierelor de mari dimensiuni se vor realiza intr-un intr-un mod mult mai rapid.

Noua licenta a companiei in banda de 2600 MHz (TDD) a fost dobandita in urma unui proces de cesiune dintre 2K Telecom si RCS & RDS, cu acordul Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicaţii (ANCOM).

Sursa: ~http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=432

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mai sunt cateva zile din septembrie si pe site inca troneaza mare: 4G din septembrie...
    Care septembrie domne' ? 2020 ?

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Oficial: se lucreaza la retea.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Felicitari RDS pentru aceasta initiativa cat si pentru cea de a mai scadea inca o data pretul la abonamente.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ieri am inteles de la un agent de-al lor ca la 1 octombrie (adica peste 6 zile) o sa fie ON AIR...

Sa vedem.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

O sa fie on air din luna septembrie.

Luni ar trebui sa dea drumul la 4G.
    Digi Mobil 4G !

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sper ca prin 4G macar sa fie PRACTIC viteze mult mai bune când reteaua este FULL
    Fiindca si in 3G erau viteze de 10mega , dar când reteaua nu era FULL
    Cum reteaua era FULL deja daca aveai 1/2mega era ......
    Nimeni nu va cere vitezele scrise pe site , insa nici bataia de joc de 1/2mega când reteaua e FULL
    Incercati si ''umblati'' si la CALITATE , nu numai la cantitate/numar de abonati
    Stiti foarte bine ca numarul reclamatiilor e direct proportional cu numarul de abonatii , atunci când CALITATEA nu primordeaza

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

care aveti spereante de 4G de la DIGI aveti halucinatii
    ei abia se chinuie sa asigure o convorbire normala ... numa minciunii au in cap .. am internet pe stick unde e specificat viteze de pana la 21 Mb/s LOL ...stau in centru si viteza rar trece de 5 MB/s

abureala sa acapareze cat mai multi clienti ; nici Orange / Telekom sau Vodafone cu toata infrastructura lor nu au viteze de 4G veritabil

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

De acord cu tine Phenom , insa la un 4G de la orange am ''macar'' un 30 mega
    Nu e viteza de 4G , dar nici 1/2 mega ca la rcs
    Culmea este ca se pot si viteze mai mari in reteaua 3G a rcs-ului , insa rareori ( am avut si viteze de 10 mega )
    Cea ce demonstreaza ca nu au ( sau nu vor ) sa aibă niste viteze ''acceptabile'' si când reteaua propie este FULL
    Nu de putine ori am facut reclamatii ''in vant'' in situatile in care nici macar un prg. tv din aplicatia Digi Online nu putea fi urmarit fara sacadari/intreruperi ( meci intern/international sau altceva mai important , care era nevoie de ''teava'' on-line )
    Si culmea , pintr-o zona centrala/zona Bucur Obor/primaria sector 2 dintr-o ''capitala europeana'' , ce sa mai scriu de vitezele de prin tara
    Am mai scris ca rcs-ul este ''pionier'' in servicii , insa va pierde pe ''limba lui/lipsa calitatii serviciilor'' , fiindca multi dintre abonatii proprii si nu numai ai rcs-ului caut in prezent si CALITATE

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    De acord cu tine Phenom , insa la un 4G de la orange am ''macar'' un 30 mega
    Culmea este ca se pot si viteze mai mari in reteaua 3G a rcs-ului , insa rareori ( am avut si viteze de 10 mega )
    Cea ce demonstreaza ca nu au ( sau nu vor ) sa aibă niste viteze ''acceptabile'' si când reteaua propie este FULL
    Nu de putine ori am facut reclamatii ''in vant'' in situatile in care nici macar un prg. tv din aplicatia Digi Online nu putea fi urmarit fara sacadari/intreruperi ( meci intern/international sau altceva mai important , care era nevoie de ''teava'' on-line )
    Si culmea , pintr-o zona centrala/zona Bucur Obor/primaria sector 2 dintr-o ''capitala europeana'' , ce sa mai scriu de vitezele de prin tara
    Am mai scris ca rcs-ul este ''pionier'' in servicii , insa va pierde pe ''limba lui/lipsa calitatii serviciilor'' , fiindca multi dintre abonatii proprii si nu numai ai rcs-ului caut in prezent si CALITATE
    vorba aia 2 lei platesti de atata functioneaza

am avut 4 abonamente optim nelimitate si le-am reziliat pe toate... in ultimele zile prindeam legatura dupa 4-5 apeluri parca sunam prin satelit din Antartica

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

cat timp am fost in tara am avut vodafone si cu netul am stat foarte bine

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pe wifi cu vitezele alea , fiindca pe 3g/4g poate când o zbura ''vodafonul''
    Eu tot in ''capitala europeana'' locuiesc , insa cat am fost ab. vf trebuia sa vorbesc la telefon in casa de langa geam
    Altfel ''cu-cu'' semnal prin restul casei , deci depinde de mai multi factori , ca si la digi mobil de altfel

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Ce vorbesti de 500 Kb/s ?
    In Bucuresti nu sunt in stare sa dea nici 50 Kb/s banda !
    Nici macar in low-resolution nu merge sa vedeti pe un telefon smart postul lor propriu Digi 24 live !
    Testati si o sa vedeti.
    Deci nici macar viteza de dial-up...

Poate cu asa-zisul 4G sa avem viteze de GPRS reale........................

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70 View Post
    Ce vorbesti de 500 Kb/s ?
    In Bucuresti nu sunt in stare sa dea nici 50 Kb/s banda !
    Nici macar in low-resolution nu merge sa vedeti pe un telefon smart postul lor propriu Digi 24 live !
    Testati si o sa vedeti.......................
    Eu ma uit destul de des pe Digi24 pe mobil, high-rez. Rareori agata. Dar RAR! Banuiesc ca conteaza si ce RAM ai la telefon, nu stiu, nu ma pricep. Dar la mine merge!
    Chiar si in metrou merge.
    SHALOM

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sa fim seriosi, vorbim de lucruri diferite.
    Telefonul are destul RAM si un quad-core de 1,2 Ghz...si merge impecabil acasa prin conexiunea Wi-fi in high-res pe acelasi Digi 24.
    In metrou am sesizat o banda ceva mai buna in sensul ca duce cam 2-300 Kb/s, dar in regim fix acasa nici vorba sa treaca acum de 100 Kb/s. Asta in timp ce acum 2-3 ani se apropia uneori si de 1 Mb/s.
    Oricum departe de vitezele 3G ale Vodafone si Orange....care la randul lor sunt departe de nivelul teoretic de 21 Mb/s

Deci asteptam sa vedem ce si cum cu 4G-ul asta de marketing, pentru ca nu cred sa fie nici macar 2G curat, sau 2,5 G...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)