Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Dreambox 7080HD & oscam

De 2 zile am achizitionat acest dm7080HD, si am intampinat unele probleme la oscam, in rest sunt foarte impresionat...Cel mai rapid dreambox care la-m frecat pana acuma.

Image= experimental + gp3 plugin, skin HD glas16.

Testat: cccam,scam,oscam...

Folosesc oscam cu 3 carduri, v14 pe smargo, orf_ice si Hd+ intern...

Oscam de pe gp board n-a functionat, citea doar un singur card, in schimb cel pentru O.E. 2.0 din dm8000 vers: OSCam r10940 merge perfect...

Caut alte config: pentru reader smargo pe dm7080HD... Astfel imi funtioneaza: Timpul de raspuns la v14 este mai prost decat pe dm 8000...

Autospeed este bifat, asa imi apare...

mhz = 534
    cardmhz = 369

V14 ecm time smargo+

dm8000= 0.069 s
    dm7080= 0.111 s

[reader]
    label = V14
    protocol = smargo
    device = /dev/ttyUSB0
    caid = 098C
    boxid = 12345678
    ins7e11 = 15
    ecmnotfoundlimit = 10
    detect = cd
    mhz = 534
    cardmhz = 369
    group = 2
    emmcache = 1,1,2,0
    blockemm-unknown = 1
    blockemm-u = 1
    blockemm-s = 1
    blockemm-g = 1
    saveemm-u = 1
    lb_weight = 300
    cccreshare = 1
    ndsversion = 2

Caut reader config pentru card orf_ice...Specific merge tot in afara de ATV HD. ( scam,cccam = ATV HD ok ). In white list este trecut, atv hd deschide de pe net si nu -mi deschide cu oscam de pe card...Astept pareri. Ms.

[reader]
    label = orf
    protocol = internal
    device = /dev/sci0
    services = orf,!austriasat
    caid = 0D95
    ecmwhitelist = [email protected]:B8,F0
    detect = cd
    mhz = 368
    cardmhz = 368
    group = 3
    emmcache = 1,3,2
    blockemm-unknown = 1

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Intre timp am reinstalat oscamul de pe Gp server versiunea: OSCam r9997 pentru OE 2.2. Functioneaza toate 3 carduri, ecm time este la fel.

Ce mi se pare ciudat la acest rec. sloturile interne sunt recunoscute pe invers...Fapt care m-a costat timp si nervi. Nu stiu daca este o problema generala la toate seria, sau numai la boxa mea.

Si cccam imi confirma cand bag cardul in slotul de jos < upper slot >, si invers...Deci trebuie configurat pe invers si oscam.reader. Cine mai este in posesia acestui box rog sa confirme...

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La toate dreambox-urile hd ce le-am avut,inclusiv actualul 7080hd,sci0 este sus,si jos este sci1 ,deci ai dreptate,numerotarea este inversa,cel putin dupa logica mea.
    Te sfatuiesc sa folosesti v14 in sci,si sa bagi in smargo cartela cea mai putin pretentioasa dintre ele.
    In sci ai cea mai mare stabilitate,si poti sa faci un overclock controlat exact la card daca doresti.
    Cheers

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by viasat View Post
    La toate dreambox-urile hd ce le-am avut,inclusiv actualul 7080hd,sci0 este sus,si jos este sci1 ,deci ai dreptate,numerotarea este inversa,cel putin dupa logica mea.
    Te sfatuiesc sa folosesti v14 in sci,si sa bagi in smargo cartela cea mai putin pretentioasa dintre ele.
    In sci ai cea mai mare stabilitate,si poti sa faci un overclock controlat exact la card daca doresti.
    Cheers
    La dm 8000 era invers sci0 jos si sci1 sus. Doar am mutat serverul de pe 8000 pe 7080 si ma miram de ce nu deschid cardurile.

Am avut si dm7020HD pe care la-m vandut, aici rula cccam si nu trebuia setat in ce slot este cardul. Ca urmare na-m observat acest fenomen...

Cu overclock am sa experimentez...Ms

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Recomand: OSCam r9997 pentru OE 2.2 asta functioneaza impecabil...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai sa cumperi un DM 7080, si sa fii nevoit sa ramai la oscam 9997, este nasol, cand ultimele versiuni de oscam trec peste 11000. Cum vrei sa citesti cardul GoCard cu acest oscam ? Oare merge ?
    Numai bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sincer,habar nu am de unde ai inteles tu ca daca ai dm7080hd esti nevoit sa ramai la versiunea xxxxx de oscam....colegul de mai sus facea o simpla recomandare,si atata tot,nu e obligat nimeni sa si-o insuseasca.
    Personal recomand sa isi compileze fiecare versiunea care vrea direct de la sursa,sunt tutoriale mura in gura pe streamboard,si atunci nu depinzi de versiunile disponibile pe addon server de la diverse team-uri ce fac imagini pentru dream,vu,etc.
    Cheers

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bumbu View Post
    Pai sa cumperi un DM 7080, si sa fii nevoit sa ramai la oscam 9997, este nasol, cand ultimele versiuni de oscam trec peste 11000. Cum vrei sa citesti cardul GoCard cu acest oscam ? Oare merge ?
    Numai bine
    Oscam9997 fiind de fapt tot oscam1.20 si functioneaza cel mai stabil pe acest dm7080HD. Nu am freeze sau blocaj total precum cu oscam svn11*** pentru OE 2.0. pe care le-am testat pe acest box.

Despre care GOCARD este vorba? Habar nu am. Ma-m documentat de ce sa nu mearga, nu vad nici o problema. ( Cerebro / Didem / Daytona / Anaconda / Minerva / GoCard ).

Dau informatii dupa experimentele facute. Cine detine dm 7080HD poate il ajuta...Numai bine.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Intre timp am schimbat cardurile dupa sfatul colegului viasat. Intradevar v14 cu overclock intern are un timp de raspuns mai bun: 0085 ms.

Am testat si cardul hd+ care merge si el prost in smargo ecm mare 0595 ms. Cel mai bine i se potriveste cardul ice care are un timp de raspuns asemanator intern.

Un sdcard la-m luat pentru picon. Trebuie formatat din bp device manager in ext4. Apoi creaza automat directory media/sdcard...Acest dream merita fiecare cent.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)