Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Yamal 401 @ 90 East banda ku

sal buna seara demult nu a mai facut teste pe diferiti sat cum ar fi va rog cu ar fi

sat astea :Yamal 401 @ 90 East banda ku in buc mai intra eu am antena de 1,8

ar mai fi 85 e va rog astep un raspuns

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

90 est intra citiva transponderi cu semnal bun/la fel si 85,1 est
    Last edited by gladix; 10th July 2015 at 09:55.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca crezi ca te ajuta ce-a gasit utilitarul EBS intr-o alta zona a tarii la scanarea recenta(04.07.2015) a lui Yamal 401,iata lista cu transponderi de la 90.0E:

satelescu

Edit:Mai este un transponder cu program tv dar pe care eu n-am reusit sa-l inchid,cu parametrii deosebiti:symbol rate mic si cu modulatie in 16APSK-10907 V,957,2/3,Dvb-S2/16APSK.Noroc cu un pasionat ,cred,polonez @pawelwa,ce-a reusit sa ne arata ce-a ascunde acest transponder{ii multumim pe aceasta cale }:

Cu toate ca am peste 12 dB pe acest transponder,se pare ca e prea "mic" semnalul ca sa-l pot inchide cu unul playerele dvb-s
    Last edited by satelescu; 10th July 2015 at 14:27.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mastre sate .. ms mult am avut motorul ars de citeva luni si nu mai intra pe 90 e sau 85 e am intrebat am dat de ei semnal bun pe ambi satelit am luat usor din aproape in aproape semnal bun ms mult

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu
    ...Edit:Mai este un transponder cu program tv dar pe care eu n-am reusit sa-l inchid,cu parametrii deosebiti:symbol rate mic si cu modulatie in 16APSK-10907 V,957,2/3,Dvb-S2/16APSK.Noroc cu un pasionat ,cred,polonez @pawelwa,ce-a reusit sa ne arata ce-a ascunde acest transponder{ii multumim pe aceasta cale }:

Cu toate ca am peste 12 dB pe acest transponder,se pare ca e prea "mic" semnalul ca sa-l pot inchide cu unul playerele dvb-s
    Dupa citeva luni dupa ce l-am "ochit" cu un 12 dB,dar nu puteam sa-l "pipai",iata c-am pus si eu mina pe "prada"!Si ca sa fie si mai greu de prins,intre timp trp.10907 V are acum un symbol rate si mai mic,acum fiind de 758 Ks de la 957 Ks.Deci parametrii de transmisie pentru acest transponder arata astfel acum:
    10907 V,758,2/3,Dvb-S2/16APSK,MPEG-4,CCM-8 Kanal.
    Pina in prezent,dupa stiinta mea,acest transponder e singurul care are program tv pe satelit cu un symbol rate atit de mic si modulatia de 16APSK!Feeduri in 16 apsk au fost si vor mai fi si n-au pus probleme de receptie deosebite daca semnalul era destul de tare pe un device care stie sa prelucreze astfel de modulatii.De asta data,dupa parerea mea,faptul ca se transmite un program tv la parametrii mici ne dovedeste,daca mai era cazul,ca pentru furnizor costurile cu ridicarea semnalului pe satelit s-au redus considerabil.Ceea ce justifica folosirea modulatiilor in 16/32APSK pe o banda foarte ingusta incit ne putem astepta ca nu peste mult timp sa apara tot mai multe canale tv ce au atfel de parametrii de transmisie ca si acesta,poate si mai mici.Mai mult ca sigur ca acest program-8 Kanal este preluat de catre o statie terestra/cablu si distribuit pe o zona intinsa din Rusia.
    Din pacate,ceea ce e un avantaj imens pentru provider din punct de vedere al costului,este un handicap,in faza actuala,pentru multi pasionati de receptii satelitare.Ma refer la capacitatea sistemului nostru de receptie(antena,lnb,tunere,etc)capabil sa inchida semnalul unui transponder care are parametrii atit de dificili.A trebuit ca semnalul sa atinga 15/16 dB pentru a-l putea inchide la 10907 V,dar si-n atare conditii streamul avea pierderi incit receptia programului nu era stabila.E adevarat ca la elevatia de 7.4,cit e inclinata antena in locatia mea,nu puteam pretinde prea mult cind fluctuatia semnalului era de 1/2 dB.
    Acum ca ne apropiem de outage-ul din octombrie si pina la cel din primavara sint sanse si mai multe ca semnalul sa fie ceva mai tare la 10907 V,desigur ca depinde si de zona de receptie si de marimea antenei.Eu m-am folosit de antena de 1.50m si lnb IUB cu inele scalare cu placa TBS6983.E de stiut daca in partea de est a Romaniei cu antene mai mici se receptioneaza acest transponder!?
    Pentru curiosi am sa postez semnalul de la 90.0E-Yamal 401:

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ma baieti da voi sunteti maestrii ai limbajului de lemn.fii antena ma va scriu ca si expert instalator de antene ,expert ma daca intelegeti ce inseamna aia nu carpaci!

satelescu dupa cum bine ai scris mai sus elevatia de 7-7,5 grade al acestui satelit face ca pt o receptie buna ai nevoie neaparat de antena circulara si nu de offset .Eu am avut succes in receptia sa pt prima data cu o parabolica de 1.2m diametru .Sper ca stiti face distinctia intre antena offset si parabolica asta pt cei mai slabi de minte care activeaza in numar mare pe acest forum! Orice sub aceasta marime face ca transponderele dvb-s2 sa nu intre stabil pe vreme proasta!Puteti incerca si pe offset nu ie stres dar pe ploaie lnb-ul e bombardat de ape si adio receptie !
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

BISS friend Teacher

Posts Thanks / Likes

"Expertule", daca ai fi putin mai "calm", n-ar fi rau. Si ca sa fiu la subiect, cu un offset de 115 cm am semnal pe acest satelit chiar si pe ploaie. Asa ca lasa-i sa incerce pe cei ce vor. Aici incurajam, nu "taiem" speranta...
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

rely

nu pun la indoaiala ca ai semnal de pe acest satelit mai ales ca ai antena emme esse ,care e de calitate foarte buna ,mult peste nonamurile ordinare .nu am vrut sa tau elanul la nimeni insa e bine ca stii la ce sa te astepti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cu farfuria de 135 cm, receptor Alma 2100 si lnb Amiko single 0,1 db am incercat ieri (18 decembrie 2016, intre orele 10-11) sa gasesc semnal pe 85 si 90 est.Am introdus manual cateva frecvente dar nu am gasit nici macar o urma de semnal.
    Bistrița-Năsăud
    Latitude
    : 47.2
    Longitude: 24.2

-antenă 120X130 cm de la Micromedia
    -receptor amiko alien mini

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

85 trebuie sa iti intre; imi intra mie cu 1.15.
    La 90 nu ajung din cauza balconului.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc de info.
    Bistrița-Năsăud
    Latitude

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Revin cu scuzele de rigoare pentru a mentiona ca tocmai am masurat antena de la Micromedia si are doar 130 cm.
    Bistrița-Năsăud
    Latitude

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cu conditia sa ai antena bine reglata trebuie sa receptionezi 12640 de pe 8 5est si turci si yamal region de pe 90est .acum jumate de ora am sunat un prieten care are antena 90 offset reglata brici de subsemnatul ,scaneaza de la 90 est la 24.5 vest

nu am intrat in detalii dar posibil sa ia si alte canale .andrei antena ta de 130cm trebuie sa prinda mult mai bine acesti 2 sateliti ,dar nu te astepta oricum la o receptie completa a acestor 2 sateliti

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Actualizez lista cu transponderii receptionati/scanati cu utilitarul EBS de pe Yamal 401 in Cluj-Napoca cu antena de 150cm si lnb IBU:

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cred ca o sa prind ceva posturi tv.Pana in prezent am folosit un transponder cu semnalul cel mai slab.In drumul spre 90 est de la pozitia 85 est la o scanare oarba receptorul a gasit urmatoarele frecvente fara sa le poata inchide:11441, V 6999;11504, V 6999 și 11495, V 7998.Cred ca sunt de pe 86 est.Multumesc pentru informatiile prezentate domnule Satelescu.
    Bistrița-Năsăud
    Latitude

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)