Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Lnb

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Lnb

Sper sa fi postat unde trebuie, daca nu, rog un moderator sa-l mute la locul cuvenit.
    Deocamdata ma documentez, posibil sa pun si intrebari ciudate/stupide. Va rog sa nu ma criticati prea dur.
    Sunt nou pe forum si in acelasi timp un necunoscator in ale "antenelor satelit".
    O intrebare, LNB Quad DICOM/DAXIS este ceva de el ? se merita achizitia lui?
    Am un "meserias" care il recomanda ca ar fi unul din cele mai bune ca si cele de la Inverto(nu neaparat in aceasta ordine).
    Intetionez sa achizitionez in viitor LNB Triple-feed Single Monoblock LNB 13°E+16°E+19.2°E si cu un receptor HD DVB-S2
    In momentul actual incerc sa ma invat in a regla antena/LNB-ul si acomodarea cu reciver-ul.
    Pentru inceput doar FTA si fixarea antenei pe un singur satelit.
    Detin un reciver Skymaster DXL9100(l-am primit "cadou") stiu ca e un "span" invechit (este doar DVB-S) dar pentru a deprinde experienta in reglaje presupun ca e de ajuns.
    Orice parere, informatie este bine venita.
    Multumesc
    Last edited by kiru_tu; 8th July 2015 at 21:46.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sunt bune daxis,nu fac parte din gama de varf dar sunt fiabile.roTelekomul lucreaza cu ele

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

in loc de un lnb triple feed ar merge un motor h-h ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

e ok lnb-ul ,difernta dintre lnb-uri ca si fiabilitate ,nu mai e asa mare (cum era pe vremuri ) ! recomand si eu montura HH, la fel ca si nirolf in postul anterior ...pentru o receptie mai buna,si mai multi sateliti

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

La aceasta varianta cu montura H-H m-am gandit si eu, posibil la achizitionarea receptorului.
    Momentan raman la varianta initiala pentru a invata/testa.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

O parere despre acest receptor se poate?
    YUMATU ALI HD CA
    http://www.tehnicb.ro/receptoare_sat...hd_detalii.htm
    multumesc

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Un monobloc i-ti are avantajul ca tre sa reglezi numa un LNB, si alealalte prind pe linga, dar tre sa stea drept ca sa fie unu in focar si alealalte linga, deci nu poti sa reglezi si skew ca atunci le scoti prea tare pe alealalte din focar, de functionat functioneaza, dar semnalul nu e maxim posibil.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Se poate o parere avizata asupra celor 2 LNB-uri?
    http://www.abcomeu.com/ab-lnb01mtwin
    https://www.megasat.tv/en/produkte/m...ed-twin-lnb-2/
    Multumesc

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kiru_tu View Post
    Se poate o parere avizata asupra celor 2 LNB-uri?
    http://www.abcomeu.com/ab-lnb01mtwin
    https://www.megasat.tv/en/produkte/m...ed-twin-lnb-2/
    Multumesc
    astea sunt LNBuri de pus atunci cand nu ai alta solutie din cauza spatiului redus dintre pozitiile de montaj pt sateliti apropiati dar ca sa functioneze bine mai trebuie sa ai un semnal bun pe acei sateliti deoarece aceste LNBuri nu sunt f performante si in acelasi timp la intemperii scade semnalul semnificativ.
    Mai buna este solutia cu Triplefed si cuplat cu altceva eventual si mai buna o antena de dimensiune mai mare si LNBuri normale dar performante (gen Inveto Black Ultra).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am o antena de 80cm (de la cei cu magenta) pentru eutelsat 16 si hotbird 13 si una de 65cm pentru thor5/6 si (altceva......) cu un diseqc switch 4x1
    As vrea sa pun 2 buc. pentru Eutelsat 16 si Hotbird 13, cu cel de pe 16 in focar principal, am inteles ca nu prea sta bine cu calitatea semnalului (sau nu am inteles corect).
    M-am orientat si spre acest LNB http://www.receptoaredigitale.ro/lnb...ticonnect.html
    Orice sugestie/indrumare este bine venita

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

toate aceste LNBuri (sulā de cātzel) nu au un castig f bun, unele tocmai datorita formei CORNETULUI din fata si la prima ploaie semnalul este diminuat simtitor.
    in acelasi timp reglajul antenei trebuie sa fie f f bine facut pt ca sunt LNBuri f punctuale deci din nou la primul vant puternic care ar deregla f f putin antena semnalul se duce pe apa sāmbetei...
    orienteaza-te mai bine spre un monobloc 3° cuplat cu cealalta antena ( vezi ca am scris AICI cum se face si va fi mai bine

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kiru_tu View Post
    Sper sa fi postat unde trebuie, daca nu, rog un moderator sa-l mute la locul cuvenit.
    Deocamdata ma documentez, posibil sa pun si intrebari ciudate/stupide. Va rog sa nu ma criticati prea dur.
    Sunt nou pe forum si in acelasi timp un necunoscator in ale "antenelor satelit".
    O intrebare, LNB Quad DICOM/DAXIS este ceva de el ? se merita achizitia lui?
    Am un "meserias" care il recomanda ca ar fi unul din cele mai bune ca si cele de la Inverto(nu neaparat in aceasta ordine).
    Intetionez sa achizitionez in viitor LNB Triple-feed Single Monoblock LNB 13°E+16°E+19.2°E si cu un receptor HD DVB-S2
    In momentul actual incerc sa ma invat in a regla antena/LNB-ul si acomodarea cu reciver-ul.
    Pentru inceput doar FTA si fixarea antenei pe un singur satelit.
    Detin un reciver Skymaster DXL9100(l-am primit "cadou") stiu ca e un "span" invechit (este doar DVB-S) dar pentru a deprinde experienta in reglaje presupun ca e de ajuns.
    Orice parere, informatie este bine venita.
    Multumesc
    lnb-urile astea de la telekom is de toata jena... au un semnal mai slab decat monoblocuri no-name...
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antenutze View Post
    toate aceste LNBuri (sulā de cātzel) nu au un castig f bun, unele tocmai datorita formei CORNETULUI din fata si la prima ploaie semnalul este diminuat simtitor.
    in acelasi timp reglajul antenei trebuie sa fie f f bine facut pt ca sunt LNBuri f punctuale deci din nou la primul vant puternic care ar deregla f f putin antena semnalul se duce pe apa sāmbetei...
    orienteaza-te mai bine spre un monobloc 3° cuplat cu cealalta antena ( vezi ca am scris AICI cum se face si va fi mai bine
    O sugestie bine venita. Cred ca am sa raman pe varianta monobloc 3° (19/16/13) + unul single pentru 1w.
    Cu varianta recomandata de "antenuze" ar fi OK
    Pentru estul romaniei (Iasi) ce sateliti se pot receptiona in conditii bune de vizualizare

- - - Updated - - -

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

si daca-ti mai contruisti si o Protectie pt LNBuri ca cea de AICI pt triplefeed iar pt cea Single o protectie de ASTA chiar nu vei avea probleme.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Materialul, din care e facuta sepcuta, trebuie sa fie un material permeabil radio astfel incat sa nu atenueze semnalul ... aici facem testul in cuptorul cu microunde, daca se incalzeste, clar nu e bun.
    Tind sa cred ca si culoarea, poate afecta in perioadele de vara lnb-ul, prin mai multa caldura, dar benefica iarna ... insa aici mai e de discutat, desi eu zic ca, cea mai buna e cea incolora

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)