Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Xtrend 8000 sau VU+solo se V2

Domnilor,

Va rog sa ma sfatuiti pe care dintre astea doua receptoare sa-l aleg.

Xtrend 8000 sau VU+solo se V2.

Primul cu dezavantajul ca trebuie comandat din Germania.
    Pretul fiind aprox. acelasi.

Multumesc.
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Don Pedro , mai ai putintica rabdare si iti cumperi un receiver 4k cu ''ultima'' tehnologie/dotare
    Avand in vedere ca respectivele modele pe care le-ai enuntat sunt peste medie si cu un pret idem
    Mai bine mai ''pui/strangi'' ceva si iti cumperi ceva de top , fiindca oricum asta e viitorul si in domeniul satelitar - 4K

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

4K e abia la inceput, pana se mai decanteaza va mai trece probabil inca 1 an, atat ca emisie cat si receptie prin satelit.
    Problema e ca receptorul meu e inca SD(si pe duca) si trecerea direct la 4K ar fi prea mult.
    Iar sa ai receptor 4K si TV compatibil nu, e ca si cum ai pune carul inaintea boilor.
    Deocamdata urmaresc sa iau un TV cat de cat OK pt. 4K(Sony) si apoi am sa cumpar un receptor 4K.
    Din cate am inteles tehnologia 4K nici pt.TV-uri nu e bine implementata.
    Deci revin cu rugamintea de recomandare pentru unul dintre cele doua receptoare.

Multumesc
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu am testat Solo se V2..

Suportul este f bun si in varianta V2 (cu 2 tunere si flash dublu )raportul pret-calitate este mai mult decat ok.

Xtrend nu am mai testat in ultimele 6 luni deci nu ma pot pronunta.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mergeti pe ideea receptor ieftin cu dual core / MHz multi , cat mai multe codecuri incluse.
    4k este o balarie la fel ca si 3D. La fel de mult se va vinde si peste 2-3 ani ca si acum.
    Plus ca nu se stie exact in ce directie se doreste a merge. Cam aceeasi batalie se duce acum cum era la inceputuri blueray cu hddvd.
    Cate canale vedeti voi in 1080p la ora actuala asta ca sa va puteti face o impresie legata de 4k cat de repede se va implementa in broadcast.
    A ajuns 1080p la saturatie pe piata de broadcast ?
    Doar pentru programe demo 4k nu este nevoie de receiver 4k, acelea se pot vizualiza si pe PC.

Numai bine si o alegere inteleapta.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

- Pop_eye , de ce scrii in necunostinta de cauza referitor la prg. tv 4k pe pc ?
    - Ai incercat tu si poti VIZUALIZA FLUENT cu un pc astfel de prg. tv ?
    - Dac DA , scrie-mi si mie aici cu ce configuratie/tv/prg. tv 4k ai reusit sa VIZUALIZEZI FLUENT
    Cat despre 3D si 4K , va sfatuiesc pe cei ca tine sa ramaneti la TV-urile CRT , fiindca oricum 3D si 4K nu va intereseaza
    Nu te poti pune contra progresului , chiar daca tie personal nu iti place/folosesti ultima tehnologie

Scuze de off-topic , insa când citesc astfel de afirmatii......
    Mai era un thread pe acest forum in care se scria ca televiziunea 3D ''moare''
    A trecut mai bine de un an si pot afirma chiar reversul , insa asa e romanul....

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

televiziunea 3D nu e moarta, doar ca i-au luat-o inainte cu cativa ani teveurile.
    zi-mi cate canale 3D vizionezi?
    sau tragi de pe torente filme 3D ca altfel nu ai avea la ce te uita.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Corect ntire2000.
    @lupull - sa spunem ca in 5 ani 8k si este impins ca si standard in televiziune.
    O sa cumperi un receptor nou si televizor aferent pentru 2 -3 programe demo pe satelit ?
    Sau o sa cauti sa gasesti o justificare la o asemenea cumparatura (ca investitie nu se numeste) spunand ca oricum
    trebuie sa tii pasul cu tehnologia. Ce vei face cu "demodatul" receptor 4k care oricum nu si-a
    gasit locul "binemeritat" pe piata de larg consum ?
    Deci tu vrei sa spui ca toate stb-urile astea se fac in numele avansului tehnologic.
    Oare chiar asa sa fie ? Sau se fac pe simplu motiv ca exista consumatori derutati de situatia actuala si "avansul" tehnologic este
    doar un motiv de a face bani pe seama unor necunoscatori.

Daca citesti istoricul la blue-ray vei afla adevaratul motiv pentru care a castigat teren in fata hd-dvd.
    Destul de simplu - producatorul Sony - a instalat un player compatibil blue-ray in toate consolele ps3 de pe piata.
    Deci a fost nevoie de o locomotiva care sa impinga la adoptarea lui. La UHD (4k si 8k)..inca nu stim cine, ce si cum.

Orice stream 4k se poate decoda foarte bine cu un quadcore medium performance si o placa grafica
    aferenta , la fel si mai recentele streamuri 8k. Si nu trebuie nu stiu ce mare investitie - se presupune o
    placa video de productie recenta, normal si un monitor cu rata de refresh care permite vizionarea
    la standardul respectiv.

Inca odata nu fac polemica ca nu are rost. Sau discutia discutiei..cine vrea sa inteleaga o va face si asa.

Numai bine

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am exact aceeasi dilema, insa cred ca trag catre VU+ Solo SE. Am citit ca atat Xtrend 8000 cat si VU+Solo SE poate fi folosit di cu CAM-uri CI+ (vreau sa-mi cumpar un modul Fransat), cu driverele noi aferente s-a rezolvat compatibilitatea CI+. Din acest moment eu cred ca trag catre VU+ Solo SE pentru ca macar pot sa cumpar in Romania si am garantie aici. La Xtrend 8000 imi place ca am 2 cititoare de carduri si 2 interfete CI, si asa am deja 3 card-uri oficiale, cu Fransat o sa am 4, insa ma gandesc ca nici la VU+ Solo SE nu va fi o problema uriasa, pentru ca cumpar o interfata USB dual, si o sa pot folosi cele 3 carduri existente si modulu Fransat si cu VU+ Solo SE ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

nTire2000 si Pop_eye , RAMANETI LA CRT-uri ca nu va FORTEAZA nimeni sa EVOLUATI
    Din pacate nu sunteti singuri cu o astfel de mentalitate , dar din FERICIRE progresul nu ''asculta'' de voi

MrMxyzptik , nu imi fac eu ''prb'' pt. ce iti vei alege , fiind sigur ca ai studiat/comparat cele doua modele pe ''ambele fete'' , alegând modelul cu cele mai multe plusuri
    E adevarat ca nu poti aveea/gasi receptorul PERFECT , insa cu cat are mai multe optiuni care te multumesc personal cu atat e mai bun pt. tine

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Spune-mi si mie care este progresul de care vorbesti. Il gasesti cumva in conturile vanzatorilor de aparate HD ?
    Sau e progresul despre care se spune atunci cand cineva iti arata o versiune "demo" a unui program pe care o poti vedea
    la nesfarsit pe youtube - un fel de mandrie personala pe care o simti atunci cand prietenii vin la tine sa le arati
    ce minunatie ti-ai mai cumparat din banii de alocatie.

Da, intradevar progres tehnologic..cum sa te uiti la un stream HD in 10 viariante (vezi cutiutile clone dreambox aparute pe piata)
    din care trebuie sa ai cat mai multe ca sa iti astamperi setea de cunoastere.

Ce nu vrei tu si altii sa pricepeti ca aceste cutiute sint decat o sursa de a face bani pe seama voastra.
    Inclusiv proiectarea unui SoC are de la bun inceput limitarea unor anumite functii (codecuri incluse din faza de proiect, viteza de procesare)
    pe care producatorul o ia in calcul de la bun inceput si pe care stie foarte bine ca nu poate sa aduca imbunatatiri decat prin revizii hardware.
    Suportul software este de la bun inceput "ghidat" spre un anumit rezultat.

Acceptarea avansului tehnologic se face atunci cand exista suport adecvat pentru consumatori inclusiv programe tv pentru ca fara el nu prea se poate
    vorbi ca fiind o lansare reusita.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pop_eye daca toti am gandi ca tine , cred ca si in prezent ne-am uita la tv-urile TEMP
    In general progresul nu se face in pasii mari , ma repet ca si in cazul HD-ului , a lcd/led/plasma
    -Sa iti aduc aminte ce "performante" erau primele modele de lcd si ce consum aveeau ?
    Si in prezent discutam deja de OLED-uri si Ecrane curbate , totul aparand sub un interval de timp destul de mic ( pana in 10-15 ani )
    Asa si in acest domeniu si in plus la orizont se discuta deja despre noul standard dvb-x si receptii in banda Ka
    Cat despre partea financiara nu are rost sa discutam si mai ales sa facem comparatii
    Insa daca vrei ceva bun si nou tehnologic trebuie sa si investesti ceva
    Trebuie doar sa stii ce vrei si ce sa cauti din ofertele foarte bogate si ametitoare pt. toate buzunarele
    Daca poti intelege bine , daca NU pt. mine tot bine e

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Te rog sa raspunzi la intrebare. Discutia asta nu prea este despre progres tehnologic.
    Tu doresti neaparat adoptarea unui produs nou cu orice pret.
    OK - asta e parerea ta, o respect.
    Te-am rugat sa spui care sint beneficiile adoptarii unor asemenea receivere - vorbind aici pe caz concret despre
    receptoare 4k si nu despre zborul pe luna sau sutele de milioane de dolari investite in R&D (research and development) de Samsung sau LG
    in LED, LCD sau UHD.
    Pana la urma receiverele astea 4k scoase pe piata (ca nu poti nici macar sa le numesti minuni tehnologice) au
    un simplu scop : sa se vanda. Am scris punctual care este defapt realitatea din spatele "smoke and mirrors".
    Despre performante, ce anume doresti sa spui - un stream format HVEC se vede tot atat de bine pe un PC ca si la televizor.
    Cine cumpara acum 4k se expune unui risc pe care trebuie sa-l aduci in discutie. Riscul ca peste 2-3 ani nimeni sa doreasca
    sa cumpere aceasta tehnologie.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Riscul ca peste 2-3 ani nimeni sa doreasca sa cumpere aceasta tehnologie.- Tu stii sigur ce vei face la anul sau peste doi ani ?
    - Sau doar aproximezi ca.....
    Ai cu ce sau macar ai incercat sa receptionezi/vizualizezi un prg. tv 4k de pe satelit free ca sa scrii in cunostinta de cauza , sau asa dupa ''ureche'' sau ce mai citim pe net
    NU doresc NEAPARAT , CI SUNT ADEPTUL NOU-lui in general , chiar daca exista bug-urile inerente oricarei tehnologii
    Nu imi place sa astept sa ajunga la SATURATIE o tehnologie , ca apoi si eu sa......
    Altfel ramaneam la E47-ele ''copilariei'' mele si numai ma ''adaptez'' din mers cum incerc in prezent la 4k
    Daca stau dupa ''asteptarile'' fiecarei tehnologii , atunci mai bine ma las pagubas sau devin atehnic

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

recomand sa nu se arunce bani pe jam' dejaba:P)

in criza si in pline investitii , detin un vu zero care bate ... unde tre sa bata , mik dragut si face treaba si e la juma de pret :P)

cine asculta de mine face cum vrea el :P)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)