Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie Kissfm Magicfm Rockfm de pe Intelsat 902

Salutari,
    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
    Trebuie sa stiu daca gasesc o varianta de receptie pentru emisia din satelit a kissfm, magicfm si rockfm.
    Adica una mult mai ieftina decat receptoarele de la datacasting (asa receptioneaza ei in sistemul lor) care sunt foarte scumpe.
    Orice varianta pana in 1000 Lei este ok.
    Pana acum,cu receptoare normale,nu am reusit.Posibil pentru ca nu coborau la acel SR.
    Nu ma puneti sa iau kissfm din alt satelit ca nu am acest acord si nici nu se doreste asta.
    Ma poate ajuta cineva sa stiu daca se poate receptiona aceasta emisie ?
    Pana acum am gasit doar TBS8922 sau TBS6983 pentru ca TBS6925 deja nu se mai fabrica (doar un dealer polonez o mai are si o vinde cu 370 de euro)
    Are cineva aceste tunere si o antena pe 62 grade est, pe Intelsat 902 ?
    11190.05 MHz, orizontal, SR: 1160, FEc 2/5, DVB-S2, QPSK. Este un stream
    cu date si 3 audio MPEG4, aacplus.
    Va multumesc!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Hama-IR110-internet radio-500 ron

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by snowmanshow
    ...Are cineva aceste tunere si o antena pe 62 grade est, pe Intelsat 902 ?
    11190.05 MHz, orizontal, SR: 1160, FEc 2/5, DVB-S2, QPSK. Este un stream
    cu date si 3 audio MPEG4, aacplus.
    Nu stiu cind ai facut scanarea pe 62.0E,dar eu n-am gasit 11190 H,1160,2/5,pe care-l mentionezi in mesaj.Asta se intimplase cu citeva saptamini in urma,iar atunci blindscanul a gasit numai un transponder cu aceasi parametrii,insa la 11179 H!Sa fie acesta si nu cel de la 11190 H?Ma insel?Cind voi avea timp am sa revin la satelit si o sa-l rescanez.
    Iata transponderii pe pol.Orizontala gasiti de Crazyscan cu placa TBS6983:

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu este asa ceva,scanat cu blinscan

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

1190.05. uitasem de cei 10.000 ai LNB-lui
    @satelescu : sunt curios daca o sa receptionezi cu TBS6983
    am comandat azi o TBS8922.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi showmanshow,

Ai avut dreptate,frecventa pe care o cauti e la 11190 H(11189 H),1159,2/4,Dvb-S2/QPSK,mod CCM.Am inchis semnalul cu placa TBS6983,cum ti-am spus la #3.Semnal relativ tare,de peste 12 dB,in functie de ora si meteo.
    Intr-adevar transponderul are un stream de Data,iar altul greu de determinat cu alte utilitare.In astfel de cazuri,ma folosesc de TSAnalyzer pentru a vedea daca streamul contine elemente sau informatii care m-ar putea ajuta sa-l valoric.In cazul de fata,cum ai spus,el ar fi purtatoare de emisiuni radio?Cu Analizorul n-am vazut ca streamul sa foloseasca cel putin un codec audio;si totusi l-am inregistrat si apoi am incercat sa-l redau cu un player.Asa cum m-am si asteptat,din fisierul inregistrat playerul n-a redat decit intermintente "scrisnituri",desigur fara nicio urma de sens.Probabil ca exista un astfel de aparat/receptor care sa prelucreze streamul,capabil sa citeasca/decodeze exact partea de informatii audio de care ai nevoie si apoi sa-l redea in format normal.Din acest motiv el este destinat unui anume beneficiar,pentru care a si fost ridicat streamul pe satelit,ca apoi sa-l poata distribui in retea!?Asta-i ideea?
    Ca simplu consumator/amator de receptii si cu aplicatiile ce le am la indemina,n-am cum sa valorific acest stream.Se pare ca numai cu acel receptor dedicat sau cu o aplicatie cu licenta se poate folosi acest stream.Cei de la DataCast au astfel de receptoare si o aplicatie,SkyScraper DataReceiver.
    Trebuie sa mai adaug ca in ciuda faptului ca semnalul este bun si un DataRate ridicat,streamul pierde pachete.Se vede bine pe TSAnalyzer.Nu stiu cu ce efecte la receptie pe partea audio.La poze in astfel de situatii device-ul folosit poate recupera mai tirziu pachetele lipsa si reconstitue imaginea asa cum a fost trimisa de emitator.
    Dar mai bine te las mai bine pe tine sa decizi daca scrshot-urile de mai jos iti pot fi de folos.Sper ca da.
    Daca tot am ajuns sa in faza asta,sper ca imi vei satisface curiozitatea de a sti ce device vei folosi in afara de placa TBS8922?
    Daca vrei iti pot trimite streamul inregistrat de la 11190 H,care are 10MB.

satelescu

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Satelescu, multumesc foarte mult !
    Asa cum spui si tu, acolo sunt 3 stream-ri audio @128Kbps in AAC+ format.
    Daca playerul este cel care trebuie atunci va oferi distinct cele 3 stream-ri audio.
    Daca are si codecuri pentru formatul AAC+ atunci o sa le si cante.
    Altfel, inregistrarea bruta a flow-lui nu va produce nimic.
    Insa e bine fiindca stiu ca jumatate din treaba este posibila.
    Ramane sa vad cum pot desface informatia astfel incat sa obtin audio.
    Acolo se afla emisia din satelit a KissFM, MagicFM si RockFM.
    De acolo receptoarele de la Datacasting preiau, in fiecare statie locala, din peste 60 de locatii si retransmit.
    Receptoarele sunt de fapt niste pc-ri cu un linux custom si alte tehnologii integrate care stiu sa se conecteze la stream-ul de date din internet (un multicast) daca pica legatura de satelit sau pot face singure play dintr-un playlist.
    Desigur o sa revin cu informatii cand o sa am placa si cand o sa pot face propriile teste.
    Inca o data, multumesc!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Hi showmanshow,
    Probabil ca exista un astfel de aparat/receptor care sa prelucreze streamul,capabil sa citeasca/decodeze exact partea de informatii audio de care ai nevoie si apoi sa-l redea in format normal.
    satelescu
    Ai incercat cu VLC -> Open capture device -> TV Digital ?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Astazi vin doua placi.
    Una la o oferta TBS6991 cu 89$ cu transport inclus si alta, TBS8922, la 75$, transport inclus (din China).
    Ce softuri (free, opensource sau contra cost) imi recomandati ?
    Atat pentru windows cat si pentru Linux.
    Multumesc!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu
    ...Ca simplu consumator/amator de receptii si cu aplicatiile ce le am la indemina,n-am cum sa valorific acest stream.Se pare ca numai cu acel receptor dedicat sau cu o aplicatie cu licenta se poate folosi acest stream.Cei de la DataCast au astfel de receptoare si o aplicatie,SkyScraper DataReceiver...
    Quote Originally Posted by snowmanshow
    Ai incercat cu VLC -> Open capture device -> TV Digital ?
    Ma credeti sau nu,sint incintat sa fiu dezmintit de oricine sau,in acest caz,chiar de mine,atunci cind am afirmat cele de mai sus si vine la scurt timp.Cum e si acest caz,despre posturile de radio(Rockfm,Magicfm,Kissfm) de la 62.0E,despre care nu stiusem inainte,cu toate ca aveam unele informatii de pe streamul respectiv,obtinute cu ajutorul lui TSAnalyser,dar eram aproape sigur ca nu voi afla ce ascund acele piduri.Ele apar,generic,ca Data pe siturile de sateliti,cum am specificat odata despre 11179 H sau alti transponderi.
    Slava Domnului,cu putin rabdare si google-ire,afli ca aceste Data pot fi vazute/auzite daca ai la indemina scula sau aplicatia potrivita.Si in acest sens hobbisti in acest domeniu nu stau cu bratele in sin,creind aplicatii simple,multe gratuite,care vin de "hac" acelor provideri care transmit pe satelit programe tv/radio pentru un beneficiar tinta,ce le cripteaza sau le ascund incit sa nu poata fi receptionate cu dispozitivele obisnuite.Multe din acestea nici nu sesizeaza semnalul de pe satelit.Pentru a receptiona un astfel de transponder de "Data" stream,e nevoie de un device dedicat,de regula foarte scump,pe care numai beneficarul il are.Din acest motiv atit producatorii de placi dvb-s,dar si unii programatori au venit in intimpinarea pasionatilor de receptii "dificile" sau aparent "neinteresante",primii,vinzind dispozitive capabile sa capteze semnal de Data,iar ultimii,aplicatii ce pot sa decodeze semnalul transmis.
    Pentru ce ne intereseaza acum o astfel de aplicatie e IPCleaner ,care ne ofera sansa sa vedem/auzim ce "ascunde" un transponder prezentat ca Data.
    Cu aceasta aplicatie am putut sa aflu/confirm ca la 62.0E pe transponderul 11190 H,1160,3/4,avem,intr-adevar, cele trei posturi de radio:Kissfm,Magicfm,Rockfm,de care vorbea @snowmanshow pe acest topic!Sugestia lui de a ma folosi de playerul VLC pentru a receptiona semnalul si reda direct de pe satelit continutul acelui transponder de Data,parea sa fie o ultima speranta,inainte de a fi un wishful thinking,ca e posibila receptia celor trei posturi de radio.Si chiar daca acest player nu putea sa receptioneze o transmisiune de date,el totusi m-a ajutat mai tirziu sa redau continutul acelui transponder.Pentru asta m-am folosit de aplicatia IPCleaner,care impreuna cu placa TBS6983(si alte asemenea placi sint valabile),am putut sa inregistrez streamul si apoi sa-l procesez incit sa aflu ce informatii sint pe el,dar mai important e faptul ca a putut reda continutul acelui stream de DATA!
    Dar pentru a ajunge la acest continut,trebuie inainte de toate:
    1.sa ai semnal bun de pe satelit,ca streamul sa nu piarda pachete sau sa fie corupte la inregistrare,
    2.o placa dvb-s2(eu m-am folosit de placa TBS6983),
    3.utilitare pentru placi dvb-s instalate in calculator,cum ar fi TSReader,EBS,Crazyscan,SkyGrabber,
    4.IPCleaner,aplicatia care face posibila vizualizarea streamului,
    5.Playerul VLC.
    Iata cum am procedat:
    Am scanat satelitul cu Crazyscan si el a inchis semnalul la 11190 H,1159,2/5,Dvb-S2,dupa care am am lansat TSReader din Crazyscan.Am bifat IP/DVB Mode in TSR,pentru a vedea daca streamul are pid-uri:

Dupa care,la Record din TSR,bifez Record Mux si aleg Directorul unde se inregistreaza streamul ca fisier .ts.Cu cit e mai mare fisierul inregistrat,sa zicem,peste 5 MB,ai sanse sa poti afla mai multe despre substream-uri si,desigur, asculta mai mult postul dorit :

Se poate folosi de asemenea utilitarul EBS Pro pentru inregistrarea streamului,dupa ce,fireste,semnalul a fost inchis si s-a bifat "Full TS",ca in screenshotul urmator:

Fisierul pe care l-am inregistrat a fost de 25 MB si apare ca "Dumps"(nu conteaza denumirea)in directorul ales,daca am folosit Crazyscan/TSR,sau ca "62.0E_11189.348_H_1160_(2015-07-09 13.35.32)_dump.ts" in EBS/SkyGrabber.In acelasi director cu fisierul,se pune aplicatia IPCleaner,precum se vede mai jos:

Activez "cmd" din Run:
    ,

dupa care aleg calea unde este directorul cu fisierul inregistrat si TPCleaner(am ales sa fie in D: ) si dau comanda.E foarte important sa alegem corect calea spre Director si fisierul inregistrat,altfel IPCleaner nu va genera fisierul-stream!
    d:
    cd \ts
    IPCleaner -infile=Dumps.ts -pid=1001.
    Urmeaza sa facem acelasi lucru cu fiecare pid,respectiv 1002 si 1003.Vom vedea in folderul director ca IPCleaner a extras fiecare stream corespunzind unui program anume,adica;pid-ul-03EB pentru streamul Kissfm,03E9-Magicfm si 03EA-Rockfm!Am vazut apoi ca fiecare fisier/stream se foloseste de codecul MPEG AAC.Calitatea transmisiei era asigurata iar efectul este extraordinar pe un sistem audio 5/1.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Continuare:

Deocamdata IPCleaner nu stie sa extraga deodata toate pid-urile de pe stream.Numai in Linux este un script capabil sa extraga streamul fara a mai fie nevoie de inregistrare.Creatorul lui IPCleaner are in vedere si aceasta posibilitate pentru Windows.
    Pina atunci sa ne bucuram ca acei transponderi,prezentati ca purtatoare de Data,in crestere pe tot mai multi sateliti,incep sa ne fie partial accesibil cu unele aplicatii oferite gratuit de catre citiva programatori care mai au pasiune si pentru receptii.Rezultatul acestei mici bucurii,il puteti descarca de aici

satelescu

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ca la dentist!
    Saptamana trecuta n-am miscat nimic insa azi am avut putina vreme si am compilat driverul pe un linux, CenOS.
    Nu sunt foarte familiarizat cu "satelitii" si astfel de pci-tuner-card-ri insa am convingerea ca api-le din linux sunt un pic mai "capabile".
    Salelescu, un bax de bere sau cel mai bun vin rosu ? ))

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)