Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Feeds

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Feeds

Imi cer scuze daca am gresit prin crearea unui nou thread.
    Dar as dori sa stiu daca cineva din voi,initiati in taina feed-urilor,ma poate invata si pe mine.
    Ma intereseaza in primul rand cum le gasesc,cum decriptez cheia si altele.
    Daca ma poate ajuta cineva, raman dator.
    Va multumesc!
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In mare doua conditii tehnice si una umana trebuie indeplinite pentru gasirea feedurilor:
    1.Antena cit mai mare,cel putin de 120cm,cu cit e mai mare cu atit mai bine si mai sigur ca inchizi semnalul,bine reglata,desigur motorizata,si care sa acopere tot arcul de la est la vest!Recomandabil e sa ai mai multe antene,fiindca un acelasi eveniment poate sa fie transmis pe mai multi sateliti,fiecare cu o putere a semnalului diferit in functie de zona pentru care e destinat acel feed.
    2.Receptoare,placi dvb-s2 sau devicer-uri care sa poata prelucra si reda toti parametrii de receptie acelui feed.
    3.Timp,rabdare si pasiune dedicat acestui "sport".Nu-i o mare scofala,ca sa zic asa,sa te intializezi in feeduri atita vreme cit iti face placere sa te ocupi de tehnica satelitara.Experienta si cunoasterea le vei dobindi in timp,cind vei constata,de pilda,care sint feedurile regulate sau cele ocazionale.Din acest ultim punct de vedere,in prima faza e bine sa urmaresti site-urile sau forumurile de profil,unde sint postate ultimele feeduri descoperite sau/si sint impartasite experientele,bune sau rele, pe care le au cautatorii de feeduri,in engleza feedhunters.

4.Decriptarea unui feed nu este obligatorie;e o chestiune secundara,iar daca vrei totusi sa afli ce este in spatelel unui feed criptat,atunci ai intrat intr-un alt domeniu,mult mai complex si poate mai pasionant decit feedurile,si anume spargerea codurilor,un fel de hacker specializat pe partea de transmisii satelitare sau de alt tip.In aceasta privinta sint privilegiati acei oameni de teren sau in studiori care lucreaza la un mare operator de programe si care primesc o lista cu evenimentele transmise si codurile folosite.Acestia stiu din timp,ziua si ora,cind e lansat un feed sau un altul dar si cum se poate vedea daca e transmis codat.In principiu acesti oameni sint obligati prin contractul de munca sa nu dezvaluie cheile folosite cu toate ca unii din ei anunta ce contin acele feeduri criptate insa fara a da amanunte in plus.E un avantaj imens pe care-l au fata de cei mai multi pasionatii de feeduri,marea majoritate din acestia fara cunostinte de hackuire a codurilor sau a misloacelor tehnice de realizare.
    Fireste ca trebuie dezvoltata tema.Nu intru in amanunte,pentru ca nu ma (mai) intereseaza in mod special feedurile.

satelescu

BISS friend Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Poti folosi cu incredere informatiile de pe situri specializate, cum ar fi satelliweb. Pt partea de decodare in cazul feedurilor codate BISS cele mai multe info le gasesti cu nenea google daca te uiti dupa Colibri-Rainbow Table. Dar cum ai citit deja ai nevoie de resurse materiale. In acest caz de o placa dvbs2 si de un PC mai rasarit cu placa video GeForce GTX de la nVidia cu cit mai multe cores.
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Placa video am destul de buna,placa dvb-s2 nu am.
    Pe receiver nu se poate ? D-asta intrebam,stind ca oscam-ul nu suporta si ca am nevoie de cccam, vroiam sa stiu cum bag cheile in cccam.
    Deci, daca am receiver, pot vedea feed-urile doar daca imi da cineva cheia, nu o pot decoda eu.Eu o pot decoda doar daca am placa dvb-s2 , corect?
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

sau un receptor Technomate 5402 HD M3

si key http://www.technomate-community-foru...nux.76/page-16

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)