Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 148

Thread: VU+Solo 4K

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Peste 2 ani nu va fi mai ieftin de 330 euro; vezi ca reper evoluția vu+ solo2 si duo2.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa este. Acest model va ramane la un pret ridicat probabil, insa intr-un an sau poate putin mai mult tehnologia de productie va fi mai ieftina, unele componente vor scadea, eu personal nu prea vad rostul nici ecranului de 3.5", de aceea spun, ca o sa apare la un moment dat un Solo 4K SE cum este acum Solo SE si acesta va avea componente deja mai ieftine si nu va avea cateva piese care umfla pretul (ca acel ecran de 3.5" intre altele) si astfel o sa avem un model mai ieftin. Totusi sa nu uitam este primul model 4K

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Marea problema a unui aparat de acest gen,asa cum bine sesiza un coleg anterior,este faptul ca se trece la folosirea unui procesor cu arhitectura ARM,spre deosebire de cele MIPS folosite pana acum.
    Sa nu uitam ca Enigma2,cand a fost conceputa de cei de la DMM,a fost gandita pentru un procesor mips de 300mhz(dm800) si o data cu trecerea timpului,in ciuda aparitiei procesoarelor potente,1.3ghz etc,Enigma2 a ramas prafuita si peticita,strict doar pentru a rula pe ele si atata tot.Ea nu profita nici acum de avantajele hardware-ului potent,metaforic vorbind e ca si cum rulezi win xp pe I7,nimeni nu zice ca nu merge,dar diferenta de viteza fata de core2duo e cam 0,pentru ca atat poate win xp,alea erau vremurile cand a fost lansat.
    Nimeni nu s-a mai obosit sa inoveze,au luat de-a gata munca altora,au carpit pe ici pe colo,si le-au scos ochii clientilor cu declaratii pompoase de genul "the fastest dual tuner in the world".
    Ramane de vazut cum au implementat cei de la Marusys functionarea E2 pe ARM,sau pur si simplu au peticit din nou pentru a fi primii pe piata.
    Cred ca cea mai mare piata pentru receptoarele E2 din Europa este Germania,si o data cu pairing-ul ce va fi impus de Sky,multi producatori de astfel de aparate vor pierde vanzari importante acolo.
    Parerea mea strict personala este ca trebuie asteptat un produs intr-adevar revolutionar,rescris de la 0 si software,nu numai hardware.
    E singura sansa de a mai vinde ceva pe o piata efectiv sufocata de brand-uri no-name.Pentru unii,cum sunt cei de la DMM de exemplu,un astfel de produs este si ultima sansa de supravietuire,sincer cred ca vor disparea definitiv daca Goliath nu va fi intr-adevar ceva cu adevarat nou.
    Sper ca nu am divagat prea tare de la subiect,ideea e ca pana nu va testa cineva rulajul Enigma2 pe ARM,e greu de spus ce succes va avea,sau ce beneficii aduce nou VU+.
    Cheers

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Faptul ca a aparut pe piata primul receptor 4K ,mie mi se pare un lucru bun si mai ales produs de cei de la Marysus .Sunt sigur ca cei de la Marysus , vor scoate pe piata si modele mai ieftine . Pana atunci cred ca avem un singur lucru de facut - sa strangem bani pentru tv 4k. Numai bine!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pt. variante mai ''ieftine'' de receptoare 4k va aparea in comertul nostru spre sfarsitul acestei luni - Amiko A3 Combo
    Nu este cu E2 ci cu android , insa dupa cum vad eu ''raspandirea'' acestui s.o cred ca E2 nu va mai aveea ''multe zile'' daca intr-adevar nu va ''reconceputa'' pt. noul hardware
    Noul receptor 4k sigur va fi pe la jumătate de pret sau chiar mai putin , decat pretul noului receptor VU+ 4k
    Insa va fi si mai ''simplu'' in privinta dotarilor , insa sigur va aveea ''strictul necesar'' in folosirea lui de zi cu zi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Amiko A3 Combo are procesare pe 8 biti al culorilor dupa unele forumuri, asta inseamna ca va avea 4K la continut video local, insa receptia 4K sateliti nu va fi posibila ... (care necesita procesare pe 10 biti)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu stiu sigur , fiindca el ar fi trebuit sa se comercializeze de prin vara
    Insa aceasta intarziere sa datorat tocmai schimbarii in ultimul moment a SoC-ului , teoretic unul mai performant
    Si eu stiam/am citit pe net despre chestia cu 4k/8biti , insa asta era inainte de aceasta intarziere
    Totusi daca ar fi cum zici tu , nu prea vad rostul lui in a reda doar materiale multimedia 4k
    In schimb el e sub denumirea de receptor combo 4k , ramane sa vedem in curând ce si cum practic

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

L-am comandat. Vine in 5 zile. Apoi cine doreste am un dm800se de vanzare merge excelent folosit numai ca si client cam 2 - 3 ore pe zi.

Regards,

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Si la mine vine undeva la inceputul lunii viitoare. Sa vedem ce poate pe 4K...Mom ne bucuram de tunerul TV-ului si subscriptiile oficiale de la HD+ si Fransat
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine il primeste mai repede....scrie review-ul si da berea.😎 e valabil pentru toti cei care au comandat 4k -ul.😎

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ma bag si eu, sper ca pe 26.10 sa-mi bata la usa.

Numai bine

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Tare sunt curios cum e cu tunerele FBC. E nevoie de LNB-uri Unicable, sau oare stiu sa se descurce cu LNB-uri universale...?
    DM7080,[email protected] HD2400, T90 5e-28e, offset 80-1w

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

LNB-ul nu are nici o treaba cu 4k. Dar precis or sa scrie pe ambalaj, mare de tot, "4k LNB", ca si in cazul LNB-urilor HD si 3D. Iar toate canalele de pe Digi vor fi in 4k de la 1 ianuarie 2016, dar numai pe televizoarele Rubin 106.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si totusi cel mai bine ar fi un receptor 8k. Carcotasi sau nu, nu prea se justifica 4k atunci cand se poate si 8k.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Logic ca LNB-ul nu are treaba cu 3d sau HD sau 4k. Eu vorbeam de Full Band Capture, capabilitatea tunerelor onboard de la vu4k sa receptioneze simultan si sa schimbe instantaneu pana la 8 frecvente DVB-S2! Si cred ca pt asta ai nevoie de LNB unicablu....
    DM7080,[email protected] HD2400, T90 5e-28e, offset 80-1w

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)