Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default TV ORANGE in FRANTA

Buna ziua,
    sunt interesat sa cumpar o antena parabolica pentru TV ORANGE ROMANIA. Locuiesc in Franta, la Morteau, cod 2500.
    As vrea sa stiu daca aici pot prinde semnalul ? Si daca se poate, ce diametru de antena imi trebuie ?
    Multumesc pentru raspuns,

Salutari,

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Poți verifica aici:
    http://www.satbeams.com/footprints
    Merci!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ai reusit dirdom sa vezi acoperirea cu indicatile bune date de the the ? la Morteau ai noroc fata de restul francezilor pt spotul astra 5b CEE de la 315 est recomanda 70 cm antena 48dbw semnal una de 80 cm asigura semnal mai bun si pe ploaie , ai nevoie doar de spatiu liber la antena spre sud est Astra 5b e dincolo de sateliti englezilor Astra 28 grade est!In Italia linga Roma sintem mai norocosi si ne cere doar 55 cm antena asa ca merge si cu mica lor antena originala !Daca ai prieteni mai in vest de tine incep probleme
    Lyon 80 cm apoi 1 m diametru etc etc ,,,.....
    Bafta
    Last edited by johnsaxon; 8th June 2015 at 22:30.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe zona Morteau ai semnal de 48 dBW,conform hartei satelitului Astra 2B,pe care,in teorie,l-ai putea receptiona cu o antena de 75 cm.Dar tinind cont de multi factori fizici si meteorologici de la fata locului,si nu in ultimul rind cel uman,adica instalatorul,as recomanda o antena in jur de 1m.Dar fiindca zona in care te afli este aproape de marginea footprintului,pentru mai multa siguranta,mai ales atunci cind ploua masiv,n-as ezita sa iau o antena de 1.10 m!Mai bine sa ai rezerva de semnal decit sa fii la limita receptiei.
    Desigur ca instalatorul va stabili marimea optima a antenei la fata locului dupa ce-o va incerca pe cea primita de la Orange pe citeva frecvente de pe Astra 2B.Se poate verifica cam cit de tare sau slab e semnalul si pe citiva transponderi de pe spotul Wide,cel mai puternic este 11758 V,27500,3/4.As mai folosi si un lnb Inverto Black Ultra,si nu cel primit de furnizor!
    Pentru orientare,postez valoarea semnalului pe care-l obtin de pe citiva transponderi in Cluj-Napoca cu antena de 1.10m.Cine stie,l-ar putea ajuta pe instalator?

satelescu

ps_Sa ne spui daca ti-ai rezolvat problema si cum.Cu siguranta vor fi si alti amatori din partea vestica a continentului interesati sa stie daca si in ce conditii se receptioneaza satelitul Astra 2B!

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nicule cred ca este vba de Astra 5B si nu de 2B (spotul este bun al Astrei 5B)... (daca este vba de Orange de AICI
    eu cred ca cele mai bune informatii ti le da revista franceza "Tele Satellite" (apasa AICI
    p.s. nu iti mai traduc ca banuiesc ca stii limba lu Moličre...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Hello,
    da intradevar, este vorba de ASTRA 5 B.
    A venit un instalator de antena parabolica cu un aparat super destept care coasta o gramada de bani dar degiaba. Aparatului este preprogramat pentru sateliiti car se cer in Franta, dar nu ASTRA 5 B. Tipul nici nu era in stare sa il progameze manual ...
    Am o parabola de 85 cm, care ar trebui sa fie suficienta dupa tot ce am citit, dar aici fiind si o zona de munte ?
    Am ezitat intre TV ORANGE si FOCUS SAT, pentru cazul meu, era mai bine al doilea. Nu as vrea sa investesc intr o parabola de 150 cm daca nu este sigur ca se va rezolva problema. Si, mai ales ca in Franta, peste 100 cm, trebuie o autorizatie

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Nu ai spus ce doresti sa receptionezi din programele din RO. Poti sa alegi DiGi care merge foarte bine cu 80 cm in Franta.Cat despre instalatorul .... daca era frantuz ... am avut de a face personal cu natia asta ... din punct de vedere tehnic si sunt ca niste roboti daca le iei procedurile sau instructiunile sunt zero... asa ca nu ma mira faptul ca nu a stiut sa introduca pe un satelit existent una din frecventele orange ... poate nici nu a auzit macar de flysat.... aoleooo... ce amatori. Cred ca sat-meterul avea si sextant.... ca altfel nu stia de nici unele...

Regards,

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ce roboti domne' prosti de-a binelea. Auzi la ei...daca nu vin cu satfindere, nu-s in stare nici sa afle unde e sudul ! Tare si treaba cu antene >100 cm, mai bine in tara mea unde nu vine jandarmul daca pun o antena de 3 m.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antenutze
    ...cred ca este vba de Astra 5B si nu de 2B (spotul este bun al Astrei 5B)...
    Mersi c-ai corectat.Mental eram pe spotul lui Astra 5B,dar cu...tastatura pe alt satelit Cum ar veni,degetele au luat-o razna...,chiar daca mesajul a ramas acelasi.Adica ce-am spus despre factorul uman,printre altele,si ce ne spune acum @dirdom:
    Quote Originally Posted by dirdom
    ...A venit un instalator de antena parabolica cu un aparat super destept care coasta o gramada de bani dar degiaba. Aparatului este preprogramat pentru sateliiti car se cer in Franta, dar nu ASTRA 5 B. Tipul nici nu era in stare sa il progameze manual ...
    Am o parabola de 85 cm, care ar trebui sa fie suficienta dupa tot ce am citit, dar aici fiind si o zona de munte ?
    ...ca omul care a venit n-a dat un diagnostic corect,si anume:este posibil ca Orange sa fie receptionat sau nu cu antena de 85cm?Dar si mai grav,n-a stabilit ca antena e pe directia lui Astra 5B!Din pacate ati ramas cu problema nerezolvata,ca la inceput!
    Dar inainte de-a recurge la un aparatul "super destept",omul care-l minuieste ar trebui sa stie un lucru simplu pentru un instalator,adica daca nu gaseste satelitul cautat,atunci sa caute ce-i in proximitatea lui,si anume:Astra 5B de la 31.5E are la Est si Vest doua pozitii apropiate,cu sateliti care au transponderi activi,Arabsat-5A la 30.5 E,sau si mai bine-Astra 2E/2F la 28.2E,cu semnal puternic in zona Frantei,iar la Est de 31.5E,este Eutelsat 33B la 33.1E,pe unii transponderi iarasi cu semnal puternic!
    Pe de alta parte,zau ca nu inteleg de ce trebuie cautat un satelit cu un aparat ""super"cind semnalul este puternic pe toti transponderii indiferent de operator:Orange,ProTV,Magti TV,etc,si poate fi detectat si cu un receptor oarecare,cel putin 11758 V,transmis in dvb-s!
    Daca a gasit unul din satelitii apropiati de 31.5E,fie la Est,fie la Vest,atunci va trebui sa verifice daca exista un obstacol fizic in fata antenei,de pilda un pom in apropiere sau la orizont,altceva,sa zicem,un relief muntos!Daca instalatorul s-a folosit de un aparat "super" inseamna ca stie ce face,ca nu degeaba a dat atitia bani pe un astfel de aparat,dar a uitat sau n-a tinut seama unde a montat antena?!E suficient ca frunzisul unui pom(sa nu uitam,natura este in perioada de maxima...verdeata)din apropiere sa anuleze munca pe care a depus-o cind ales locul unde a instalat antena!?Cine poate stii...
    Receptia unui satelit nu depinde ca antena e instalata intr-o zona de munte sau de ses,ci de factorii meteorologici sau interferentele de alte tipuri de transmisii!Fiind,cum spuneati,in zona de munte,am toate motivele sa cred ca primii factori sa influenteze mai mult receptia semnalului util!Si-n masura ca in zona voastra ploua mai mult sau aveti fenomene meteo mai dese,v-am recomandat o antena de 1.10 m.Dar inainte de asta,instalatorul sa stabileasca-retoric vorbind -daca e posibila receptia Astra 5B.Si nu vad cum un alt un impediment,in afara de cei mentionati mai inainte,ca Astra 5B sa nu fie receptionabil in zona voastra,cu atit mai mult Orange cu al sau spot High!
    Deci,din punctul meu de vedere,in primul rind instalatorul trebuie sa stabileasca daca satelitul Astra 5B poate fi receptionat in locul in care e plasata antena!,si daca da,in ce masura antena de 85 cm e potrivita pentru o receptie stabila tinind seama de factorii meteo sau/si ca footprintul de 48 dBW ii poate asigura o rezerva de semnal cu o astfel de antena!

satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Maestre,

Ceea ce ai scris mai sus e un adevarat curs pentru robotzii aia...care nu cred ca au habar pe ce lume traiesc si cand te gandesti ca o ora de knowledge transfer este cam 200 eur....

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca nu ai nici un obstacol in fata (pe directia satelitului) un ofset de 85cm este suficient pt o receptie buna a programelor Orange...
    Nu stiu cum sa-l numesc altfel decat "un couillon" pe unul care se intituleaza "installateur" si care nu stie sa foloseasca nici macar aparatul din dotare dar eu l-as fi dat afara din casa imediat...
    Pai daca ala nu a fost in stare sa te ajute macar vezi tu daca se poate sau nu sa-ti instalezi antena astfel:
    - te duci pe situl www.dishpointer.com si bagi adresa exacta a ta la "your location"
    - la All Satellites alegi Astra 5B (31.5°E)
    Ai sa vezi pe harta Google (exact ca in Google Maps) linia verde care iti arata directia exacta a satelitului, faci un zoom mai mare si vezi in raport cu locatia ta daca ai ceva obstacole in fata si pe harta dar si in realitate folosind aceasta directie si privind din locul de unde vrei sa instalezi antena (adica arbori, cladiri inalte etc evident daca sunt mai aproape de 10-15m si ce inaltime au..)
    Sub harta pe care o vezi ai si informatiile utile pt instalare, "Dish Setup Data":
    Elevatia antenei 30.7° (adica inclinatia antenei in plan vertical)
    Azimutul adevarat 147.6°
    Azimutul magnetic 146.2°
    LNB Skew -21.4° (adica intorci LNBul in sensul acelor ceasornicului cu 21.4° fata de orizontala, cand esti in fata antenei)
    PS. astea-s datele pt centrul orasului Morteau dar nu vor fi diferente decat minore fata de locatia ta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)